Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çagimizin hastaligi, “ Insülin Direnci”

Insülin direnci kilolu kisilerde daha fazladir ve kilo arttikça bu direnç artar ve seker hastaligi görülme olasiligi artar. Insülin direnci yüksek kisilerin çok hizli kilo alip, zor kilo verdigine dikkat çeken Bayindir Hastanesi Içerenköy, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü’nden Dr. Demet Özgil Yetkin, kilo aldikça insülin direncinin arttigini, kilo verdikçe de azaldigini belirtti.

Vücut kendisi için gerekli olan enerjiyi yenilen gidalardan elde eder. Yemek yedikten sonra gidalar barsaklarda parçalanir, ufak seker parçalarina dönüsür ve barsaktan emilerek kan dolasimi yoluyla vücuda dagilir. Insan organizmasi için en önemli enerji kaynaklarindan birisi glukoz yani sekerdir. Vücudumuzun ana besin kaynagi olan seker, enerji saglayabilmek için kandan vücut hücrelerinin (kas hücreleri, yag hücreleri ve karaciger hücreleri) içine girmelidir.

Insülin, midemizin altinda yerlesmis yaprak seklinde bir organ olan pankreastan salgilanan, önemli bir hormondur. Insülin, kandaki sekerin kandan ayrilarak hücre içine girmesini saglar. Kanda yüksek olan insülin önceleri kan sekerini hücrelere sokar, ancak hücrelerin alabileceginden daha çok enerji vücuda girerse insülin artik bu görevini yapamaz hale gelir. Insülin hormonunun yeterince etkili olamamasina insülin direnci (rezistansi) adi verilir. Insülin direnci arttikça kan sekerinin hücreye girmesi için daha fazla insülin salgilanmasi gerekir. Pankreasdan salgilanan insülin hormonu salgisi, belirli bir süre sonra pankreas bezinin çok çalismaktan dolayi yorulmasi nedeniyle azalir ve önce acikma ataklari olarak görülen seker düsüklügü (reaktif hipoglisemi) sonrasinda da gizli seker ve hatta asikar seker hastaligi ortaya çikabilir.

Insülin direnci kilolu kisilerde daha fazladir, bu nedenle kilo arttikça bu direnç artar ve seker hastaligi görülme olasiligi artar. Insülin direnci yüksek kisiler çok hizli kilo alir ve zor kilo verirler. Kilo aldikça insülin direnci artar, kilo verdikçe azalir. Insülin direnci olan kisilerde, yorgunluk halsizlik, hizli kilo alma, zor kilo verme, doymama, sik acikma, uyku basmasi, gün içinde acikma ataklari olmasi, tatliya düskünlük, özellikle karin çevresinde yaglanma artisi gibi belirtiler görülebilir.

Tip 2 diyabet veya gizli sekeri olan kisilerde birlikte tansiyon yüksekligi, kanda trigliserit (kan yaglari) yüksekligi, insülin hormon yüksekligi, ürik asit yüksekligi ve göbekte yaglanma ve sismanlik bir arada ise bu duruma metabolik sendrom denir. Metabolik sendromu yapan etken insülin direncidir. Bel kalinligi veya bel çevresi artmis olanlarda (sismanlarda) bu hastalik daha fazla görülür. Birlikte karaciger yaglanmasi, yumurtaliklarda kist (polikistik over hastaligi), kan pihtilasmasina egilim, HDL kolesterolde (iyi kolesterol) azalma ve idrarla atilan proteinde artma (mikroalbüminüri) birlikte olabilir. Bu kisilerde kalp koroner damar hastaligi ve tip 2 seker hastaligi çok sik görülür.

Diyabet hastaliginin sikligi özellikle son yillarda giderek artmaktadir. 10 yil önce ülkemizdeki Diyabet sikligi %6,7 olarak bildirilmisken yeni yayinlanan TURDEP-II (Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastaliklar Prevalans Çalismasi-II) sonuçlari ülkemizde Diyabet sikliginin %13,7’ye çiktigini göstermektedir. Diyabet öncüsü olarak adlandirilabilen Bozulmus Glukoz Toleransi sikligi yine 10 yil içinde %6,7’den %13,9’a çikmistir. Bu artistaki esas nedenin obezitedeki (sismanliktaki) asiri artis nedeniyle oldugu düsünülmektedir. Obezite sikligi %32’dir. Genel olarak eriskin yaslardaki Türk toplumunun 2/3’ü kilolu veya obezdir. Bu rakamlardaki korkutucu artisin yüksek kalorili gida alimi ve hareketsizlik gibi nedenlerden dolayi insülin direncinin hizla artmasindan dolayi oldugu düsünülmektedir. Bugün için insülin direnci ile bas etmenin en etkili yollarindan birisi de harcayabildigimiz kalori ile orantili olarak beslenmek ve uzun dönemde diyabete bile yol açabilen insülin direncinin gelismesini önlemektir.

Özellikle günümüzde bürolarda oturarak çalisan ve egzersiz yapmaya firsat bulamayan kisilerde insülin direnci çok sik görülmektedir, bu tabloya is yerindeki stresi de ekledigimizde tablo neredeyse kaçinilmaz hale gelmektedir. Stres, hormonlarda bozukluk yapan ve bu nedenle kilo alinmasina neden olan bir etkendir. Yüksek insülin düzeyleri su sikintilara ve sikayetlere neden olur: Sik acikma ve dolayisiyla sekerli gidalar yeme egilimi artar. Konsantrasyon azalmasi. Sabah yorgun kalkma ve gün boyu yorgunluk hissi. Özellikle ögleden sonralari bitkinlik hali. Daha sabirsiz ve öfkeli bir ruh hali. Enerji azalmasi, halsizlik, bitkinlik. Yemeklerden sonra uyku basmasi ve gün içinde uyuklamalar. Horlama ve uyku bozukluklari siktir. Eger bu tür yakinmalar varsa insülin direnci olma ihtimali vardir. Bu hastaligin tanisinin konabilmesi için Endokrinoloji uzmanina basvurmak ve hormon testleri yaptirmak gerekir. Unutulmamalidir ki saglikli ve kaliteli bir yasam için yedigimiz gidalar, egzersiz ve hormonal dengenin bir düzen içinde olmasi sarttir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası