Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜÇÜK DILI KESMEK HORLAMAYI DURDURMUYOR

Hayati çekilmez hale getiren horlamayi önlemek için çesitli yöntemler var. Bunlardan birinin ‘uzayan küçük dilin ameliyatla küçültülmesi’ olarak bilindigini söyleyen Acibadem Levent Tip Merkezi KBB Uzmani Ahmet Hamdi Önay, bu görüsün tibben ve bilimsel olarak dogru olmadigini belirtiyor.

Horlama ve tikayici uyku apnesi 40-50 yas arasi erkeklerde yüzde 4-8 oraninda görülüyor. Horlama burun, girtlak ve yutak bölgesindeki sorunlardan kaynaklaniyor. Ancak horlama sorunlarinin yüzde 85’ini, girtlak ve agiz bölgesindeki sorunlar olusturuyor. Acibadem Levent Tip Merkezi KBB Uzmani Dr. Ahmet Hamdi Önay, küçük dilin uzamasi nedeniyle ameliyat edilmesinin horlama tedavisinde sihirli bir formül olarak sunulmasina karsi çikiyor. Dr. Önay, “Küçük dilin cerrahi operasyonla kesilip küçültülmesi, böylece horlamanin sona ereceginin söylenmesi tibben ve bilimsel olarak dogru degildir” diyor.

Dr. Ahmet Hamdi Önay, uyku sorunlari ve horlama konusunda merak edilen sorulari söyle yanitliyor:

Horlama nasil olusuyor?

Nefes alip verme sirasinda disaridan aldigimiz ve sonrasinda da disari verdigimiz havanin yolculuk yaptigi girtlak, agiz boslugu ve burun bölgesindeki anatomik yapilara çarpmasi (türbülansi) sonucunda çikan gürültülü sese horlama diyoruz.

Horlama en çok kimlerde görülüyor?

Erkeklerde görülme sikligi kadinlara göre daha fazla olmakla birlikte özellikle ileri yaslarda görülme sikligi erkeklerde daha da artiyor. Obez kisilerde veya solunum sorunu olan kisilerde görülme sikligi da diger gruplara göre daha fazla oluyor.

Horlamanin nedenleri nelerdir?

Horlamanin nedenleri vücudun baslica üç bölgesindeki sorunlardan kaynaklaniyor. Bunlari da üç ana bölgede topluyoruz: Burun, Agiz ve Girtlak bölgesi.

Burun bölgesindeki temel sebepler: Burun eti büyümeleri, kronik sinüzitler ve burunda olusan deviasyon sonucunda havanin saglikli bir sekilde dolasamamasindan kaynaklanan sorunlardir.

Agiz bölgesindeki nedenler: Dil kökü, bademcikler, yumusak damaktir.

Girtlak bölgesindeki nedenler: Bu bölgenin içini döseyen mukozanin gevsekligidir. Toplumda daha çok horlamaya, burundaki sorunlarin neden oldugu düsünülüyor. Aslinda tam tersi sözkonusudur. Bilinenin aksine burnun horlama ve uyku apnesi sikligindaki payi sadece yüzde 15’tir. Avrupa ve ABD’de bu konuda yapilmis tüm klinik çalismalarda bu ispatlanmistir. Horlama sorunlarinin yüzde 85’i girtlak ve agiz bölgesindeki sorunlardan kaynaklaniyor. Bu yüzden problemi çözmede burun anatomik yapilarini düzeltmek yeterli olmayabiliyor.

Horlama sorunu olan kisiler günlük hayatta hangi sorunlari yasiyor?

Horlayan ve nefes tikanikligi olan kisiler uykunun Delta ve REM asamalarina ulasamadiklarindan dolayi, sürekli yorgun, bitkin bir sekilde günlük hayatlarina devam ediyorlar. Bunun sonucunda gün içinde uyuklama, algida bozukluk, motivasyon eksikligi, sinirlilik, hareketlerde uyusukluk, yorgunluk belirtileri ortaya çikiyor.

Horlamanin tedavisi nasil yapiliyor?

• Tedavi net bir sekilde sebebin tespitiyle ortaya çikiyor. Çünkü horlama nedeninin net bir sekilde klinik olarak ortaya konulamamasi tedavide basarisizligin temel nedenidir.

• Horlama nedeni burun bölgesiyse bu bölgedeki anatomik yapilarin düzeltilmesi gerekir. Agiz bölgesinde dil kökü, bademcik ya da yumusak damaga-küçük dile bagliysa sorun, bu bölgelere cerrahi müdahalede bulunmak gerekiyor.

• Ayrica hastalara diyet veya pozitif basinç uygulayan cihazlarin verilmesi seklinde tedavi seçenekleri de kullanilabiliyor.

• Yapilan uyku testinde apne, hipopne’nin (nefessizlik indeksi) sonuçlarina göre hangi yöntemin hastaya daha faydali olabilecegine karar veriliyor. Çogu zaman tek basina bir cerrahi yöntem veya yalniz diyet uygulamasi yetersizlik gösterebiliyor. Bu durumda her üç yöntem de birlikte kullanilabiliyor.

• En az faydali olabildigimiz hasta grubu girtlak bölgesinde horlama problemi olan hastalardir.

• Dünyada yapilan tüm klinik çalismalarda görülmüstür ki, bu bölgenin içini döseyen mukozal tabakanin uyku sirasinda kivrilmasi, solunum tikanikligina ve horlamaya neden olmakta, adeta bir yumusaklik sendromu olarak düsünülmektedir.

• Spor yapan kisilerde girtlak bölgesine ait bu tür sorunlarin olma olasiligi yüzde 2’lere yakindir. Bu yüzden tedavinin önemli parçalarindan birisi de düzenli ve planli spor programlaridir. Tüm bu yöntemlerden sadece bir tanesinin uygulanmasi bile tedavi ettigimiz hastalarin sayisinin güç geçtikçe artmasini sagliyor.

• Sikça küçük dilin uzamasinin ve bunun ameliyatinin horlama tedavisinde sihirli bir degnekmis gibi sunuluyor olmasi, tibben ve bilimsel olarak dogru degildir.

Horlamaya karsi verilen CPAP cihazlarini hastalar kullanabiliyor mu? Faydali oluyor mu?

Horlama tedavisinde kullanilan CPAP cihazi, burun bölgesine hava pompalanmasini sagliyor. Pompalanan basinçli havanin etkisiyle buradaki hava akisinin makine kontrolünde aksamamasi sonunda horlama ve nefessizlik sayilarinda mutlaka azalmalar meydana geliyor. Ancak CPAP cihazinin hastalar tarafindan devamli bir sekilde kullanilma yüzdesi oldukça düsüktür. Her 10 horlama hastasindan sadece 6 tanesi yani yüzde 60’lara yakin orani bu cihazi kullanamadigini, bununla uyumaktan rahatsiz oldugunu ifade ediyor. Hastalar tedaviye basladiktan sonra aldiklari yeni cihazi vermek istediklerini, baska bir çözüm istediklerini ifade ediyor. Bunun tam tersi bir sekilde horlama ve uyku apnesi olan hastaya yalnizca cerrahi olarak yaklasma fikri de dogru degildir. Kombine tedaviler veya sirali tedavilerin yani sira, hastalarin iyi takip edilmesi de tedavide temel yaklasim olmalidir.

CPAP cihazlari hangi hastalar için uygundur?

• Cerrahi yöntemi kabul etmeyen.
• Spor yapmayan.
• Zayiflayamayan

Eger hasta CPAP cihazini kullanmak istemezse, tedaviyi yürüten hekimin tekrar cerrahi, diyet seklinde tedavileri hastaya sunma zorunlulugu vardir.

Horlama sorunlari ve uyku apnesi baska hangi saglik sorunlarina neden oluyor?

• Toplumda yüzde 20 oraninda yüksek tansiyon görülüyor, tikayici uyku hastaligi olan kisilerde bu oran yüzde 60’a çikiyor.

• Kalp yetmezligi hastalarinda tikayici uyku apnesi yayginligi yüzde 20-37 arasinda degisiyor.

• Tikayici uyku hastaligi saptanan kisilerin yüzde 30’unda tip 2 diyabet görülmüstür.

• Yasamin kaynagi olan havanin hiçbir engelle karsilasmadan akcigerlere ulasmasi engellendiginde ciddi sistemik hastaliklarin görülme olasiligi ortalama 20 kat kadar artiyor.

• Horlama ve apne hastalarina, çevresini horlayarak rahatsiz eden hasta olmasindan öte kendilerine en çok zarar veren kisiler olarak bakmamiz da fayda vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası