Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hangi Kan Grubu Felç veya Inme Riskini Arttiriyor?

Hipertansiyon, seker hastaligi, kolestrol yüksekligi ve sigara içiminin felç geçirme ihtimalini arttirdigi herkes tarafindan bilinen bir gerçektir. Ancak yapilan son arastirmalar kan gruplarinin da felç veya inme riski üzerinde ciddi etkisinin bulundugunu ortaya koydu. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Varis Merkezi ve Damar Cerrahisi Direktörü Op. Dr. Mustafa Kemal Çalik kan gruplarinin felç ve inme riski üzerindeki etkilerini anlatiyor.

Harvard Üniversitesi Halk Sagligi Enstitüsü tarafindan yapilan yeni bir çalismaya göre bazi kan guruplarina sahip insanlarda felç geçirme ihtimalinin daha yüksek oldugu saptanmistir. Bu çalismanin ne kadar gerçekçi oldugunu anlamamiz için 25 yillik takipler sonucu yaklasik 60.000 kadin ve 30.000 erkek hastanin incelenmis oldugunu belirtmekte yarar vardir.

Bu çalismada “Kadin –erkek farki olmaksizin AB kan grubuna sahip insanlarda O kan grubuna oranla felç geçirme ihtimalleri %26 daha fazladir “ deniyor.

Bir baska bulguya göre de O kan grubuna sahip kadinlar B grubu kadinlara oranla %15 daha fazla inme riski tasimaktadir.

Daha önce yapilmis çalismalarda AB ve B kan grubuna sahip kisilerde koroner kalp hastaligi riskinin damar duvari bozukluklarina bagli olarak yüksek oldugu gösterilmistir.

Çalismalar A kan grubunda LDL (Düsük yogunluklu Lipoprotein) düzeylerinin yüksek oldugu B kan grubu tasiyanlarda da Kolestrol yüksekligi ve Hipertansiyonun daha sik mevcut oldugu gözlenmistir.

Çalismada sasirtan bir bulgu da B kan grubuna sahip kadinlarda felç riski %15 fazla bulunurken bu kan gurubundaki erkeklerde felç ihtimali azalirken kalp hastaligi riski artmaktadir.

Türkiye'de kan gruplarinin görülme sikligi: halkin yüzde 39'u A Rh pozitif, yüzde 29'u 0 Rh pozitif, yüzde 14'ü B Rh pozitif, yüzde 6'si A Rh negatif, yüzde 5'i AB Rh pozitif, yüzde 4'ü 0 Rh negatif, yüzde 2'si B Rh negatif, yüzde 1'i de AB Rh negatif kan tasiyor. Ülkemizde yapilmis kan grubu dagilim arastirmalarina göre O ve AB kan grubu yayginligi batidan doguya gidildikçe artmaktadir.

FELÇ (Inme) NEDIR ve BULGULARI NELERDIR?:

Karotis arterler boynun her iki tarafinda beyninize oksijenli kan tasiyan büyük atardamarlardir (Sah-damari). Bu damarlardan biri daraldigi zaman beyninize yeteri kadar oksijen tasinamaz. Bu da “Felç” olmaya neden olabilir. Bir baska felç nedeni de beynimizi besleyen damarlarin kanamasidir.

Beynin herhangi bir bölgesine giden kan akiminin geçici olsa bile durmasi felç durumuna yol açar. Felç geçici olabilir ancak çogunlukla kalicidir. Felç durumunda en çok görülen sikayetler sunlardir:

• Kollarinizda veya ayaklarinizda güç kaybi

• Uyusukluk

• Görmenizde ani degisiklikler veya bir gözün tamami ile kör olmasi,

• Konusmanin anlasilmaz hale gelmesi

• Yüz felci

• Ani bilinç kaybi

Sigara kullanmak, yüksek kolesterol, sagliksiz diyet, seker hastaligi gibi çesitli hastaliklar bu atardamarin daralamasina ve tikanikliga yol açabilir. Tikaniklik derecesi arttikca felç olma riski de artar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası