Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


40 YAS VE SONRASI FIT KALMAK IÇIN…

Yas sadece bir sayidan mi ibarettir? Yoksa gerçekten hayatimizda kontrol edemedigimiz degisimler de mi getirir? Herkes gibi siz de 40’indan sonra iyi görünmek ve iyi hissetmek istiyorsaniz egzersiz aliskanliklarinizi gözden geçirin. Eger orta yas göbegi, siki kaslarda asiri duyarlilik, daha fazla günlük stres gibi semptomlarla karsilasiyorsaniz kendinize daha fazla bakma ve egzersiz rutininizi gelistirme vakti gelmis demektir. Life Fitness Akademi uzmanlarindan Özgür Güngör’den 40 yas ve sonrasi için tavsiyeler:

Günlük islerinizde efor saglayacak firsatlari degerlendirin. Metabolizmaniz günlük isleri için de kalori harcar. Hangi yasta olursaniz olun her seyden önce günlük olarak vücudunuza giren ve çikan kalori için genel bir hesap yapmaniz ve hedef belirlemeniz gerekir. Tabii yaptiginiz egzersizin yani sira metabolizmanizin günlük isler için de kalori harcadigini unutmayin. Yas ilerledikçe metabolizma hiziniz da yavaslayacagi için iste bu nokta 40 yasinizdan sonra sizin için önemli olacaktir. Egzersiz haricinde efor sarfetmenizi saglayacak küçük firsatlari degerlendirin. (Asansör yerine merdiven çikmak gibi) Farki göreceksiniz.

Ileri yaslar için kaslar en büyük dostunuzdur. Agirlik Antrenmani sürenizi ve seviyenizi artirin: Yas ilerledikçe agirlik egzersizlerinin önemi artiyor. Kas, yasi ilerleyen yetiskinlerin adeta gerçek dostu. Vücudunuzdaki kas orani arttikça metabolizma hiziniz da artiyor ve dinlenik vaziyetteyken de daha fazla kalori yakabiliyorsunuz. Tabii yaga oranla vücudunuza kazandirdigi estetik görünümden bahsetmeye gerek dahi yok. Agirlik egzersizi ayni zamanda kemik hacminizi artirir, sakatlanmalari ve kemik erimesini önlemeye yardimci olur. Spor salonunuzda alt ve üst vücut için agirlik egzersizleri yapmayi ihmal etmeyin.

Kalori, kalp atisi, direnç seviyesini en dogru sekilde hesaplayan egzersiz cihazlarini tercih edin. Kosu, yürüyüs gibi egzersizlerde nabzin bir seviyede tutulmasi ve kontrollü sekilde artirilip azaltilmasi egzersizin faydali geçmesinde belirleyici oluyor. Nabzin dogru ölçümü, bir sorun esnasinda cihazin size yardimci olmasi, yaktiginiz kaloriden uygulanan dirence kadar verileri en saglikli biçimde iletmesi için Life Fitness kosu bantlarindan faydalanabilirsiniz. Bu akilli makineler çalismanin herhangi bir kesintiye ugradiginda kendiliginden durur, nabzinizi bulundurmaniz gereken seviyede egzersizinizi hazirlar, antreman sonrasi aldiginiz yolu, yaktiginiz kaloriyi gösterir.

Bölgesel yaglarin artisi hormon sisteminizin hediyesidir. Uzun yasamak istiyorsaniz göbeginizdeki yagi azaltin: Hormon sistemindeki degisimlerin de etkisiyle 40’li yaslar genellikle kendinizi daha kalin hissetmeye basladiginiz yaslardir. Cardioda daha fazla vakit geçirerek toplamdaki yaktiginiz kaloriyi fazlalastirmaya çalisin. Kosu bandinda 10 – 20 dakika fazla durmak, aksam yürüyüsleri yapmak gibi firsatlari degerlendirin. Kalori yaktikça programiniza karin egzersizleri de ekleyebilirsiniz.

Egzersiz sonrasi agri hissetmemek için esnekliginizi gelistirin: Her Cardio egzersizinden sonra Streching yapin. Kaslarinizi uzatarak hem sakatlanmalara karsi kendinizi koruyabilir, hem de hareket kabiliyetinizi artirabilirsiniz. Unutmayin, 30’lu yaslarda hissetmediginiz agrilar 40’li yaslarinizda size bulabilir. Proaktif olun ve erken önlem almaya dikkat edin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası