Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ADAÇAYI ILE GRIBE SAVAS AÇIN

Kis mevsiminin etkilerini yogun bir sekilde hissettirmeye baslamasiyla, insanlar agiz ve bogazda görülen iltihaplarin tedavisinde bitkilere basvurur. Ancak dogada bulunan birçok bitki hastaliklarin tedavisinde destek olabilmektedir. Bu yararli bitkilerden en önemli biri de Adaçayi’dir. Özellikle bitkinin içerdigi uçucu bilesenlerin agiz ve bogazda yerlesen enfeksiyon ve iltihaplarda (farenjit, jinjivit gibi) yararli oldugu bilinmektedir. Yeditepe Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Erdem Yesilada, Almanya’da yapilan bir bilimsel klinik çalismada, bogaz agrisi (akut viral farenjit) sikayetiyle hastaneye basvuran 286 kisiye üç gün süre ile gargara olarak adaçayi spreyi uygulandigini ve hastalarda bogaz agrisi sikayetinde azalmanin görüldügünü belirtiyor.

Yesilada, çok yeni yayimlanan bir diger klinik çalismada ise, adaçayinin ekinezya ile birlikte gargara seklinde uygulandiginda dezenfektan gargaradan daha etkili oldugu sözlerine ekleyerek sunlari söyledi: “Isviçre’de hastanelere son üç gün içerisinde bogaz agrisi sikayeti ile hastaneye basvuran 155 gönüllü üzerinde yürütülen bu çalismada, bilesiminde ekinezya ve adaçayi içeren gargaranin bes gün süreyle günde 10 defa kullanilmasi ile üçüncü günden baslayarak etkili oldugu gözlenmis. Deneyde paralel olarak bir baska grup hastada yürütülen çalismada iki saat arayla agiza uygulanan bir dezenfektan çözeltisinden daha yüksek etki bulunmus. Bu bence çok dikkat çekici bir sonuç. Çünkü kuvvetli dezenfektan özelligini bildigimiz ve bazi yan etkileri bulundugunu bile bile kullanmak zorunda kaldigimiz klorhekzidinden bile daha etkili oldugunu belirtiyor.

Adaçayinin bakteri ve virüsler üzerinde etkisini ortaya koyan çalismalar bunlarla sinirli degildir. Adaçayi yapragi özütü ve ravent kökü özütü ile hazirlanan kremin bir baska virüs tipi olan ve dudaklarda uçuk enfeksiyonu etkeni üzerinde de etkili oldugu tespit edilmis. Etkisinin virüs üzerinde etkisi bilinen bir ilaç olan asiklovir kadar kuvvetli oldugu bildiriliyor. Ülkemizde henüz gargara seklinde hazirlanmis bir ürün bulunmadigindan yogun derisimli çay hazirlayarak uygulamaniz mümkün.

Tibbi adaçayi oldugunu bildigimiz ve kalitesine güvenilir adaçayini satin alip (poset ise 2-3 adedini) kapakli bir büyük fincana (150 ml) koyun. Taze kaynatilmis içme suyunu yaklasik 80 dereceye gelinceye kadar bekletin ve bardaga dökün. Bardagin üzerini kapatip 10-15 dakika bekletin. Bogazinizin dayanabilecegi bir sicakliga gelince, seker ilave etmeden agziniza alip gargara yapabilirsiniz.

Ülkemizde zengin bir adaçayi çesitliligi görülüyor; doksan kadar farkli türü dogal olarak yetisiyor. Halk arasinda “adaçayi” haricinde farkli isimler ile de biliniyor; salba, çalba, karaot, kutnu gibi... Özellikle üç yaprakli tipi (elma adaçayi; Salvia triloba) ülkemizin degerli bir ihraç ürünü. Ancak saglik için yararli özellikleri öne çikan türü olan “tibbi adaçayi” (Salvia officinalis) ülkemizde dogal olarak yetismiyor. Bu nedenle, adaçayi için yabanci kaynaklarda belirtilen yararlari ülkemizde bulunan diger türlerden de ayni ölçüde beklememek gerekiyor. Piyasada paketlenmis halde (süzen ambalajli) pazarlanan adaçaylarindan sadece bir kismi tibbi adaçayiyla hazirlaniyor. Bu firmalar adaçayini yurtdisindaki bazi büyük firmalardan sagliyor. Dolayisiyla adaçayi satin alirken bu hususu gözönünde bulundurmakta yarar var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası