Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agiz ve dis sagliginizi korumak için pratik ipuçlari…

Anadolu Saglik Merkezi Agiz ve Dis Sagligi Uzmani Doç. Dr. Sule Çildir, Türk toplumunda çürük görülme oraninin yüzde 90’larin üzerinde oldugunu belirterek, saglikli agiz ve dislere sahip olmanin yöntemlerini anlatiyor.

Son 10 yil içerisinde Türkiye’nin, bilimsel ve modern dis hekimligi uygulamalarinin yapildigi sayili ülkeler arasinda yer aldigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Agiz ve Dis Sagligi Uzmani Doç. Dr. Sule Çildir, “Bilimsel ve klinik basarilarimiza ragmen toplum olarak yeterli agiz ve dis sagligi düzeyine henüz kavusabilmis degiliz” diyor.

Dis çürügünün yani sira diseti hastaliklarinin da siklikla görüldügü Türkiye’de, arastirmalar nüfusun yüzde 66’sinin son iki yildir herhangi bir dis hekimine kontrole gitmedigini; düzenli olarak dis hekimine gidenlerin oraninin ise sadece %11 oldugu ortaya koyuyor.

Anadolu Saglik Merkezi Agiz ve Dis Sagligi Uzmani Doç. Dr. Sule Çildir, agiz ve dis sagliginin genel sagligin önemli bir parçasi oldugunu ve onu korumanin tedavi ettirmekten çok daha kolay ve ekonomik oldugunu belirterek, saglikli agiz ve dislere sahip olmanin yollarini söyle siraliyor:

Agiz içi bakim ürünleri nasil seçilmeli?

Piyasada cazip görünen pek çok ürün var. Bu ürünlerin arasindan seçim yapmadan önce dis hekiminize danisin. Çünkü, size uygun en iyi dis macunu ve firçanin hangisi oldugu, agzinizin durumuna göre degisiklik gösterir.

Dis firçasi ne kadar kullanilmali?

Bir dis firçasinin kullanim süresi en fazla 2-3 ay olmalidir. Ancak bu süre, kullanim sikligina ve firçalama sekline göre degisiklik gösterebilir. Bir dis firçasinin bozuldugu, kil demetlerinin birbirinden ayrilmasindan, dagilmasindan ve egilmesinden anlasilir.

En dogru dis firçalama teknigi hangisidir?

Firça 45 derecelik bir açiyla dise yaklastirilmali ve disler yatay olarak ileri-geri hareketlerle firçalanmalidir. Arkasindan, disetinden asagiya dogru bir süpürme hareketiyle islem tamamlanir. Dislerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar oldugundan dik olarak firçalanmalidir. Bakteri plagi ve yiyecek artiklarinin yogun oldugu dislerin arka yüzleri, arka disler ve dil de temizlenmelidir. Disleri asindiracak kadar büyük bir kuvvetle dis firçalamaktan kaçinilmali ve disler yumusak hareketlerle firçalanmalidir.

Disetlerinin firçalanmasi neden gereklidir?

Dis firçalama sirasinda yapilmasi gereken diger bir islem de disetlerinin firçalanmasidir. Firçalama sirasinda disetlerinde kanama olsa da firçalamaya ara verilmemeli ve dogru bir teknikle firçalamaya devam edilmelidir. Bu sayede disetinde, yanlis firçalamaya bagli olarak gelisen ödem birkaç gün içerisinde iyilesir ve kanama da kendiliginden geçer.

Dis ipi kullanilirken nelere dikkat etmek gerekir?

• Dis ipi kullanimina baslarken, kolay kullanim amaciyla mumlu dis ipleri tercih edilir. Ayrica çürük gelisiminin önlenmesine yardimci olacak fluoridli dis ipleri de tercih edilebilir.

• Dis ipi her iki elin isaret parmagina dolanarak ve basparmak yardimiyla kullanilir.

• Dis ipini yavas hareketlerle ve kontrollü bir sekilde disler arasindan geçirmek gerekir. Disetini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçinilmalidir.

• Dislerin ara yüz bölgelerini en ideal sekilde temizleyebilmek için dis ipini, disin üzerinde, “C” harfi çizecek sekilde ileri-geri ve yukari-asagi dogru hareket ettirmek gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası