Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çok Yorgunum Ama Neden?

Geçmek bilmeyen yorgunlugunuzun sebebi kansizlik da olabilir depresyon da… Yorgunlugunuza eslik eden baska sikayetleriniz varsa bir uzmana basvurmayi ihmal etmeyin. Çünkü çogu zaman üzerinde durulmayan yorgunluk, ciddi bir hastaligin belirtisi olabiliyor. Son dönemde sikça karsimiza çikan, hemen herkesin sikayet ettigi yorgunluk, bazen birkaç günlük istirahatle geçebilirken bazen de aylar boyu sürebiliyor. Tek basina bir hastalik olmayan yorgunluk, bir hastaligin belirtisi olabiliyor. Bu nedenle bir aydan fazla süren yorgunluk halinin, farkli bir hastaligin belirtisi olabilecegi ihtimaliyle iç hastaliklari uzmanina basvurmak gerekiyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi’nden Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Alper Canpolat, yorgunlukla ilgili bilmemiz gerekenleri anlatti.

YORGUNLUK NEDIR?

Yorgunluk temelde, bir ise baslamak veya bir isi bitirmek için kendimizde fiziksel veya psikolojik olarak yeterli enerjiyi bulamadigimiz durumlari ifade ediyor. Yorgunlugu sabah yataktan zor kalkip öglene dogru açilmak degil, öglene dogru enerjinin tükenmesi olarak tarif ediyoruz. Türleri ise yeni baslayan ya da kronik, fiziki ya da ruhi, hastalik olmadan ya da hastaliga bagli yorgunluk olarak siralaniyor.

NE ZAMAN DOKTORA BASVURMAK GEREKIYOR?

Herkesin yogun çalistigi günler olabiliyor ve bu günlerin sonunda ortaya çikan yorgunluk normal kabul ediliyor. Ancak yorgunluk dinlenme ile geçmiyorsa veya tekrar ediyorsa ihmal edilmemesi gerekiyor. Yorgunlugun süresi de önem tasiyor. Bir ay süren yorgunluk halinde yalnizca izlem yapiliyor. Bu süreyi asan yorgunluklara ‘uzamis yorgunluk’, alti ayi asanlara ise ‘kronik yorgunluk’ deniyor. Yorgunlugun yaninda ek sikayetler varsa durumun daha da ciddiye alinmasi gerekiyor.

Hangi hastaliklarin belirtisi olabiliyor? Belirtileri arasinda, yorgunluk olmayan hiçbir hastalik bulunmuyor. Karaciger, akciger ve böbrek hastaliklari, hormonal hastaliklar, tiroit hastaliklari, kansizlik ve diger kan hastaliklari, psikolojik sorunlar, su-elektrolit dengesinin bozulmasi, romatizmal hastaliklar ve tümörler yorgunluga neden olabiliyor. Yorgunluk sikayeti olan kisinin ilk basvuracagi adresin bir iç hastaliklari uzmani olmasi ve yapilacak tetkiklere göre altta yatan hastaligin uzmanina yönlendirilmesi gerekiyor.

YORGUNLUGUN ALTINDA HANGI NEDENLER YATIYOR?

Nedenler yas gruplarina göre degisiyor. Yasli grupta kalp, karaciger, böbrek, diyabet gibi kronik hastaliklar yorgunluga neden oluyor. Ancak 30’lu yaslarda kansizlik, düsük tansiyon, is yasaminin ve kent hayatinin getirdigi bikkinlik ve depresyon da yorgunlugun nedenleri arasinda yer aliyor. Alti ayi geçen kronik yorgunlugun en önemli nedenlerinden biri de depresyon oluyor. HANGI

BELIRTILER HANGI HASTALIKLARI ISARET EDIYOR?

Basvurulan iç hastaliklari uzmani için hastanin öyküsü önem tasiyor. Yorgunlugunun ne zamandir devam ettigi ve ek sikayetleri olup olmadigi sorgulaniyor. Hasta öksürdügünü, yesil renkli balgam çikardigini söylüyorsa akciger hastaliklarindan, bacaklari sisiyorsa, sirt üstü yatinca nefesi daraliyorsa kalp hastaliklarindan, gözde ve idrarda sarilik varsa karaciger hastaliklarindan süphelenilebilir. Ayrica ayaklari sisiyor ve idrari azaliyorsa böbrek hastaliklari, kilo aliyor ve saçlari dökülüyorsa tiroit, yüzü soluksa ve nefesi çabuk kesiliyorsa da kansizlik düsünülebilir.

Tani koyarken hangi tahlillerden yararlaniliyor? Yorgunlugun nedenleri arastirilirken baska bir hastaligi olmayan genç hastalarda kan sayimi, karaciger enzimleri, idrar tahlili, demir ölçümü ve tiroit fonksiyonlari ölçümü yapiliyor. Eger düsünülen bir baska hastalik varsa ona yönelik tahliller de isteniyor.

SAGLIKSIZ DIYETLER YORUYOR!

Kisinin ideal kilosunda olmasi yorgunluk riskini düsürüyor. Bu nedenle dogru uygulanan, tüm besin gruplarini içeren diyetler öneriliyor. Hizli kilo vermek ugruna uygulanan ve tek tip besine dayanan, vücudun elektrolit, sodyum-potasyum dengesini bozan diyetler yorgunluga neden oluyor.

Mevsimsel yorgunluga karsi önlem alin Mevsim geçislerinde atmosfer basinci, sicakliklar ve gün isiginin miktari degisiyor. Bu degisim vücuttaki bazi hormonlari etkiliyor. Böbrek üstü bezinden salgilanan ve vücudun dengesini saglayan kortizol hormonu da bu degisimden etkileniyor. Vücut direncini kirarak daha duygusal ve hastaliklara açik olmaya neden oluyor. Bu dönemlerde beslenmeye dikkat etmek, iyi dinlenmek, kaliteli ve yeterli uyumak öneriliyor.

DIKKAT!

Yorgun oldugunuzu düsünüp egzersizden kaçmak sizi bir bikkinlik çemberinin içine sokabilir. Oysa düzenli egzersiz yapmak hem beyni çalistiriyor hem de kaslari yorarak dinlendiriyor. Her gün spor yapma imkani olanlara 30 dakika, haftada üç gün zaman ayirabilenlere ise 50 dakika tempolu yürüyüs öneriliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası