Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte yasanan stresle basa çikmak hiç de zor degil!

Hamilelikte yasadiginiz stresin sizin ve bebeginizin üzerindeki olumsuz etkilerinden çekiniyor ama bunu nasil engelleyeceginizi bilmiyorsaniz sakin üzülmeyin. Uzmanlarin bu konudaki çözüm önerilerini dikkate alarak hamilelikteki stres ile basa çikmaniz mümkün.

Egitim ve danismanlik hizmetleri veren Esentepe’deki Beynin Gücü’nün Genel Müdürü Uzman Psikolog Ayben Ertem, hamilelikte yasanan stresin bebek üzerindeki etkileri hakkinda kapsamli bilgiler veriyor.

Yapilan arastirmalara göre hamilelik sirasinda strese maruz kalan kadinlarin hamileliklerinin 17. haftasindan itibaren dogmamis bebeklerinin beyin gelisimi etkilenebilir. Daha önce hayvanlar üzerinde daha fazla arastirmalar yapiliyordu ancak son on yildan fazla bir zamandir insanlar üzerinde de yapilan çalismalarda dogmamis bebekler çok erken evrelerde annelerinin stres hormonlarina maruz kalabiliyorlar yani annenin kortisolü plasentayi asip ceninle bulusabiliyor. Imperial College ve Rochester Tip merkezinde yapilan çalismalara göre annenin hamileyken yasadigi stres plasentada degisiklik yaratiyor ve bu da bebegin nörogelisimini etkiliyor.

Klinik endokrinoloji dergisinde çikan bir çalismaya göre hamile annedeki çok yüksek stres seviyeleri bebegin beyin fonksiyonlarini ve davranislarini etkiliyor. Baska bir çalismaya göre de annenin hamilelikteki stresi çocugun hiperaktif olmasina, duygusal problemler ve davranis bozukluklari göstermesine sebebiyet verebiliyor. Hansen ve arkadaslarinin 2000 yilinda yaptigi bir çalismaya göre, annenin hamileligin ilk 3 ayinda yüksek strese maruz kalmasi organlarin yapim asamasinda çocugun konjenital anormallik ile dogmasinda % 50 oraninda bir artisa sebebiyet verebiliyor. Eger bu stresin boyutlari da çok fazla olursa ölü dogumlar bile ortaya çikabiliyor diyorlar.

Yapilan iki farkli çalismada da yüksek strese maruz kalan 8719 kadin üzerinde yapilan çalismada 30 hafta stres yasayan kadinlarin erken dogum yaptiklari yani 1. çalismada 34 haftadan önce 2. çalismada da 37 haftadan önce dogurduklari gözlenmis. Imperial College’da yapilan bir baska çalismada hamilelik ve sonrasinda takip edilen kadinlarin çocuklarinin 18 aylikken genel gelisimleri test edildi. Oldukça basit temel ölçümlerin yapildigi testte averaj 100 puandi. Anneleri hamileyken yüksek strese maruz kalan çocuklar 90 puan aldi. Imperial College’dan Prof.Dr.Glover’a göre stres çocuklarin zihinsel gelisiminde belirgin derecede etkili.

Peki, hamilelikte stresi azaltmak için neler yapilmalidir? Ayben Ertem bu soruyu söyle cevaplandiriyor; “Stresi azaltmak için ya yasam stilinizi degistirebilirsiniz ya da duygusal ve fiziksel olarak hissettiginiz problemlerle basa çikmaya çalisabilirsiniz. Basa çikamayacaginizi düsünüyorsaniz bebeginizin de sagligini düsünerek yardim almaktan çekinmeyin.

Çalisan bir kadinsaniz ve hamile kaldiysaniz yasam stilinizi tekrar gözden geçirin hatta istiyorsaniz bir kâgida yazin ve yeni durumunuza göre neleri degistirmeniz gerektigini gözden geçirin. Yogun is yasantisi, ev sorumluluklari, seyahatler var ise bunlari tekrar gözden geçirmekte fayda var. Hamilelik ilerledikçe fiziksel olarak da belli bir yük getireceginden kosturmali bir yasam tarzi uygunsuz beslenme size göre olmayacaktir. Düzenli bir beslenmenin yaninda düzenli egzersiz de yapin, yüzün veya yürüyün.

Kendinize dinlenmek ve sakinlesmek için mutlaka zaman ayirin, yavas ve derin bir sekilde diyaframdan nefes alip vermenin ne kadar önemli oldugunu bilin. Vücudunuzu rahatlatin, mümkünse masaj yaptirin, iyi uyuyun. Uyumakta zorlaniyorsaniz yatmadan önce rahatlama hareketlerinden faydalanabilirsiniz.”

Vücudunuzun gerginlige ve strese verdigi tepkinin temel yollardan biri deri yoluyladir. Bilim adamlari buna galvanik deri rezistansi diyorlar. Galvanik deri rezistansi ya da kisaca GSR, sempatik sinir sistemi tarafindan kontrol edilen ter bezi aktivitesindeki ve gözeneklerin hacmindeki degiskenliklerin refleksiyonudur. Heyecanlandiginiz, korktugunuz ya da herhangi bir seyden rahatsizlik duydugunuzda sistem bütün vücudunuzdaki kimyasal ve fiziksel degisiklikleri aktive eder. Galvanik deri rezistans seviyeniz de degisir. Gevsemis ve sakin oldugunuz zaman deri rezistansiniz artar, gergin oldugunuz zaman deri rezistansiniz düser. Stresi azaltmak için üretilen ve gelistirilen GSR2 parmak baglantisi ile bu stresi elimine ediyor.

Biofeedback stresle bas etmede oldukça etkili bir yöntemdir. Biofeedback vücut parametrelerini ölçen ve degistirmeyi ögreten hamilelikte rahatlikla kullanilabilecek zararsiz bir yöntemdir. Biofeedback’in depresif duygu durumunu ve kronik stresten kaynaklanan anksiyeteyi düzelttigi, akut strese maruz kalan kisilerde genel duygusal sagligi düzelttigi yapilan çalismalarda belirtilmistir. Hamilelikte strese maruz kalan bayanlarda stresi en aza indirmek bu sebeplerden ötürü oldukça önemlidir. Biofeedback stres altinda olan hamile kadinlarin stresini azaltmada ya da ortadan kaldirmada faydali olabilir. Birçok ders kitabinda ve yayinlarda stres ile bas etme yöntemleri içerinde biofeedback’in etkiligine dair ampirik arastirmalar bulundugundan bahsedilmistir.

Hamile kadinin yani sira esi, ailesi ve yakin çevresine düsen sorumluluklar da var. Esinizle, sevdiklerinizle, arkadaslarinizla ve ailenizle iletisimi her zaman açik tutun, özellikle de esinizle. Kendisi hamilelik gibi bir duyguyu yasamadigi için sizin ne hissettiginizi ya da ne beklediginizi anlamayacaktir dolayisiyla bunu ona sizin anlatmaniz gerekir, neler hissettiginizi, isteklerinizi, beklentilerinizi, korkularinizi, kaygilarinizi vb. gibi… Esinize ya da ailenize neler hissettiginizi ve nasil bir yardim beklediginizi anlatirsaniz o zaman isleriniz daha da kolaylasir, saglikli iletisim olmadan oturup beklentiye girmeniz sizi hayal kirikligina ugratabilir. Unutmayin ki esiniz de sizinle beraber kaygilar, korkular yasiyor olabilir özellikle de ilk çocukta bu çok dogaldir, dogru iletisimle bunu asabilirsiniz. Günlük düzenli egzersizlerinize, yürüyüslerinize esinizi de dahil edebilirsiniz.

Hamile kadinlar düzenli ve saglikli beslenirken eslere düsen önemli görevlerden biri de esin ya da partnerin buna mümkün oldugunca uymasidir. Alkol, sigara ve sagliksiz yiyecekleri hamile esin yayinda tüketmemesi büyük bir destek olacaktir, beraber saglikli besinler tüketmek hamile es için de bir motivasyon olacaktir. Vücut, özellikle boyun ve sirt ve ayak masaji hamile kadinlari oldukça rahatlatir bu konuda eslerin destegi alinabilir. Dogum sirasinda ve sonrasinda neler yapilacagi ile ilgili konusmak, hamile esi panikletmemek adina her seyi önceden planlamak son dakikaya birakmamak ve bunlarin konusulmasi oldukça önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası