Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YANLIS AYDINLATILAN OFIS GÖZ BOZUYOR!

OFIS VE EVDE KULLANILAN YANLIS ISIKLAR GÖZ SAGLIGINI ETKILIYOR

Gün isigindan en az yararlandigimiz kis aylarinda, aydinlatmalar altinda geçirdigimiz süre de artiyor. Zamanimizin çogunun ev ve ofiste geçtigi düsünülürse göz sagligimiz için en dogru aydinlatmalari seçmek büyük önem tasiyor. Zira, yanlis aydinlatilan ortamlarda uzun süre zaman geçirmek gözde kuruluga, bas agrisina ve göz yorgunluklarina neden olabiliyor.

Göz sagligi için ofiste ve evde kullanilan aydinlatmalarin büyük önem tasidigini söyleyen Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Op. Dr. Haluk Talu, “Ofislerde kullanilan isigin odanin her bölümüne homojen dagilmasi gerekiyor. Çalisma yüzeyinin parlakligi, bakilan nesnenin parlakliginin en az üçte biri olmasina dikkat edilmeli. Bu nedenle ofis ortamlarinda genel isik veren aydinlatmalar, floresan veya kompakt floresanli armatürlerin seçilmesini öneriyoruz. Halojen ve spot gibi direk isik veren aydinlatmalarin ise sadece vurgulanmak istenen noktalarda kullanilmasina özen gösterilmeli” dedi.

Az isikta çalismak çocukta göz bozuklugu nedeni

Op. Dr. Talu, özellikle gelisim çagindaki çocuklarin çalisma ortamlarindaki isik düzeninin iyi planlanmasi gerektigini belirtti. Op. Dr. Talu, “ Çocugun çalisma masasindaki aydinlatmanin gün isigi gibi tüm renkleri dogru haliyle göstermesi, göz sagliklarini korumak ve yorulmadan uzun süre çalismalarini saglamak için önemlidir. Az isikta veya halojen olmayan aydinlatma altinda uzun süre çalisan çocugun gözleri çabuk yorulur. Bu durum okudugunu iyi görememe, çabuk sikilma ve yavas algilama gibi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle çalisma ortamlari aydinlik olmali ve isigin direk olarak gözlerine yansimamasina dikkat edilmelidir” dedi.

Televizyon isiginda oturmak gözleri yoruyor

Göz sagligi için televizyonun kesinlikle karanlikta izlenmemesi gerektigini de ifade eden Op. Dr. Talu, nedenlerini söyle açikladi: “TV ekrani çok isikli, çevre karanlik oldugu zaman göz yorulur. Özellikle isigin dengelenmesi açisindan televizyonun bulundugu bölümün aydinlatmasinin iyi olmasi gereklidir. Evlerimizde tasarruflu lamba olarak da bilinen akkor halojen lambalarin seçilmesi uygun olur. Yalniz bu lambalarin çiplak olarak kullanilmamasi ve isiginin dogrudan göze gelmemesi gerekir.

Fazla isik göz kurulugu nedeni

Isiklar ortami isitir. Asiri isinma gözlerde kuruluga neden olabilir. Kuruluk ise gözde kizariklik, batma ve kum varmis gibi takilma ve yanmalara sebep olabilir. Göz kuruluguna karsi önlem olarak isigin direk olarak göze temas ettigi ortamlardan kaçinmak gerekir ancak bu mümkün degilse yüzümüzü sik yikayarak, soguk kompresler uygulayarak ya da gözyasi damlalariyla gözyasimizin kurumasina da engel olabiliriz.”

Bunun yani sira göze direk temas eden isiklarin bazi yatkin kisilerde migren ataklarini tetikleyebilecegi konusunda uyarida bulunan Op. Dr. Talu, “Bazi kisilerde göze direkt isik gelmesi migren ataklarini tetikleyebilir. Migreni olan kisiler agriyi gözlerinde hissettiklerinden bunu göz agrisi sanirlar, ancak ana neden migrendir. Böyle kisilerin gözlerini, direkt isiklardan mutlaka korumalari gerekir” seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası