Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Üveit ve Behçet üveiti

Üveit gözün üç tabakasindan biri olan üvea tabakasinin iltihabi (inflamasyon) olarak tanimlanmaktadir. Göz küresinin üç tabakasi ortada vitreus adi verilen jel dolu boslugu sarmaktadir. Göz küresinin en disinda gözün bütünlügünü saglayan sklera (güçlü beyaz tabaka) ve kornea (önde yer alan saydam tabaka) yer almaktadir. En içte ve göz küresinin arka kisminda yer alan görüntünün olustugu tabaka retina olarak adlandirilmaktadir. Retinada olusan görüntü görme siniri ve görme yollari ile beyindeki görme korteksine iletilmektedir. En dis tabaka (sklera-kornea) ve en iç tabaka (retina) arasinda ise üvea tabakasi bulunmaktadir. Bu tabakanin disaridan gördügümüz kismi iris olarak bilinmektedir ve disaridan ortasinda isigin geçisine izin veren göz bebegi (pupilla) bulunan gözün renkli kismidir, hemen korneanin arkasinda yer alir. Göz bebeginin arkasinda vitreusun önünde ise zonül adi verilen iplikçikler ile asili duran mercegimiz (lens) bulunmaktadir. Üvea tabakasi gözün damardan zengin ve pigment hücreleri (melanosit) içeren tabakasidir. Gözün içinde yer alan dokularin beslenmesini saglar. Önden arkaya dogru iris, siliyer cisim ve koroidden olusmaktadir.

Üveal dokunun inflamasyonu üveit olarak bilinir ve her yas grubunu etkileyen bir oküler hastaliktir. Çesitli siniflamalar kullanilarak tanimlanir. Anatomik olarak gözün ön kisminda yer alan üveal dokunun (iris ve siliyer cisim) etkilendigi duruma ön üveit, iritis veya iridosiklit adi verilmektedir. Ön üveit gelisen hastalarda gözde kizariklik, agri, isik hassasiyeti, siyah noktalar görme (uçusma) ve görmede hafif-orta dereceli azalma belirtileri olur. Ortada yer alan siliyer cisimin inflamasyonu ise intermediyer veya orta üveit olarak adlandirilmaktadir. Uçusma ve görmede hafif-orta dereceli azalma belirtileri gözlenir. Anatomik olarak arkada yer alan koroidin etkilendigi üveit tablosu ise arka üveit olarak siniflanmaktadir. Ancak koroid bölgesinin haricinde arka üveit sadece retina tabakasinda veya görme sinirinde de inflamasyon ile kendini gösterebilmektedir. Arka üveitte hastada önemli ölçüde görme azalmasi ve uçusma belirtileri görülür. Gözün önden arkaya tüm üveal dokularinin etkilendigi üveit tablosuna ise panüveit adini vermekteyiz.

Görmeyi saglayan gözümüzün iltihaplanmasi görme fonksiyonunun etkilenmesi ile sonuçlanmaktadir. Bu nedenle üveit görme azalmasina ve kaybina neden olabilen bir göz hastaligidir. Gözün arka kisminin etkilendigi arka ve panüveit görmeyi önemli ölçüde etkilemektedir. Üveit uygun sekilde tedavi edilmez ise zaman içinde oküler komplikasyonlara neden olarak da görmeyi etkilemektedir. Bu komplikasyonlar arasinda gözün ön yapilarini ilgilendiren katarakt, glokom, göz bebeginde yapisiklik ve korneada kalsiyum birikmesi yer alirken, gözün arkasinda maküla ödemi, retina ve/veya koroidde skar, yeni damar olusumu ve görme sinirinde atrofi meydana gelebilmektedir. Üveit akut ataklar seklinde gelip giden formda olabilecegi gibi kronik yani sürekli devam eden formda olabilmektedir. Tekrar eden akut üveit ataklari veya kronik üveit tedavi edilmediginde görme kaybina neden olabilmektedir.

Bir baska siniflamada üveiti enfeksiyöz ve enfeksiyöz olamayan olmak üzere iki gruba ayirmaktayiz. Herpes virüsü, toksoplazma gondii isimli tek hücreli protozoan tarafindan yola açilan toksoplazmozis, tüberküloz ve sifilis ve daha nadir enfeksiyöz etkenler gözün üvea tabakasinda enfeksiyon yolu ile inflamasyon olusturabilmektedirler. Enfeksiyon sonucu meydana gelen üveitin tedavisi enfeksiyonun spesifik tedavisi ile saglanmaktadir. Enfeksiyöz olmayan üveitler ise sistemik romatizmal hastaliklarin (bag dokusu hastaligi, sistemik vaskülit) veya sarkoidoz gibi sistemik granülomatöz bir hastaligin gözde de inflamasyon yaratmasi sonucu olusmaktadir. Multipl skleroz da üveite neden olabilmektedir.

Üveit ile basvuran hastalarin sistemik hastalik veya enfeksiyon yönünden degerlendirmesi mutlaka yapilmalidir. Bazen sistemik hastalik ilk olarak gözde üveit olarak bulgu vermektedir ve üveitin nedenini anlamak üzere yapilan tetkiklerde altta yatan hastalik ortaya konulmaktadir. Bir grup üveit hastasinda ise inflamasyon vücutta bir hastalik olmaksizin gözlenmektedir. Romatizmal hastaliklardan üveit ile iliskili olanlar arasinda Behçet hastaligi, ankilozan spondilit, inflamatuar bagirsak hastalig, artritli psoriasis, sistemik lupus eritematozus ve daha nadir görülen diger hastaliklar yer almaktadir. Çocuk hastalarda ise çocukluk çagi romatizmasi olarak bilinen juvenil idiopatik artrit kronik seyirli ön üveite yol açabilmektedir.

Dünyada en sik olarak Türkiye ve Japonya’da görülen Behçet hastaligi üveite neden olabilmektedir. Hastalik ipek yolu üzerinde yer alan ülkelerde daha sik gözlenmektedir. Behçet hastaliginin bir dermatolog olan Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafindan 1937 yilinda tanimlanmis olmasi biz Türk doktorlari açisindan bir gurur kaynagidir. Dr. Hulusi Behçet hastaligi agizda tekrarlayan aft, genital gölgede ülser ve gözde hipopyonlu iritis olmak üzere üç bulgulu bir hastalik olarak tanimlamistir. Behçet hastaligi olan hastalarin %70’inde üveit gelismektedir. Türkiye’de gözlenen üveitlerin yaklasik üçte biri Behçet hastaligina bagli üveittir. Behçet hastaligina bagli olarak gözlenen en sik üveit tipi panüveittir. Behçet üveitinde gelip geçen akut panüveit ataklari gözlenir. Behçet hastaliginda agizda aft, genital bölgede ülser, deri bulgulari, bacaklarda damar tikanikligi, eklem agrisi gibi bulgular gözlenebilse de bu tutulumlar içinde hastada fonksiyon kaybina yol açabilen ve agresif olarak tedavi gerektiren tutulum tipi gözde üveit ve nörolojik tutulumdur (nöro-Behçet). Behçet üveiti 25-30 yas arasinda erkek hastalarda daha sik gözlenmektedir ve erkek hastalarda üveit daha siddetli olmaktadir. Tekrarlayan ataklar seklinde gelip giden panüveit (gözün ön ve arka yapilarinda inflamasyon) yapmasi nedeni ile Behçet üveiti görme kaybina ve hatta körlüge neden olabilen agir bir üveit tipidir. Ancak günümüzde Behçet üveitinin etkin bir sekilde tedavisi ve görme kaybinin engellenmesi mümkündür.

Yukarida anlattiklarimin isiginda üveit hastaliginin tekrarlayici veya kronik süreçli bir göz hastaligi oldugu anlasilmaktadir. Bu nedenle üveitin tedavisinde üç ana hedeften söz etmek gerekir. Birinci hedef üveit ataginin akut olarak kontrol edilmesidir. Bu amaçla kortikosteroid içeren ilaçlar kullanilmaktadir. Ön üveitin tedavisinde kortikosteroid içeren damla ve göz bebeginin yapismasini engellemek amaci ile göz bebegini büyüten ve siliyer kasi gevseten damla kullanmaktayiz. Arka ve panüveitin tedavisinde sistemik kortikosteroid yüksek dozda intravenöz (damar yoluyla) veya oral (agizdan) verilmektedir. Sonrasinda kortikosteroid dozu yavas yavas azaltilarak tedavi sonlandirilmaktadir. Ikinci hedef nükslerin gelistigi hastalarda ataklarin engellenmesidir ve bu hedef kortikosteroidler ile saglanamamaktadir. Üçüncü hedef ise tedavi ile nükslerin gözlenmedigi yani ataksiz olarak 2 yil gibi bir süre saglanan hastalarda spesifik tedavinin kesilmesi ile hastaligin bir daha nüks etmemesinin saglanmasidir ve kalici remisyon olarak adlandirilmaktadir. Üçüncü kavram son yillarda gelisen ilaçlarin kullanimi ile saglanabilir bir hedef olmustur. Ikinci ve üçüncü hedefin saglanabilmesi için bir basamak yaklasimi ile daha düsükten daha etkili ilaçlara dogru bagisiklik sisteminin çalismasini degistiren ve immunmodülatuar olarak adlandirdigimiz ilaçlari kullaniyoruz. Bu ilaçlardan konvansiyonel diye adlandirdigimiz gruptaki ilaçlar uzun süredir romatizmal hastaliklarin tedavisi için zaten kullanilan ve etkinlik ve güvenilirligini ispat etmis ilaçlardir. Son yillarda konvansiyonel immunmodülatuar ilaçlarin etkisiz oldugu hastalarda biyolojik ilaçlar olarak adlandirdigimiz ve bagisiklik sisteminin çalismasini bütün olarak degil de belli hedef noktalarini baskilayarak kontrol eden ilaçlarin kullanimi ile üveit tedavisinde önemli basarilar saglanmistir. Behçet üveitinin tedavisinde interferon alfa-2a ve infliximab veya adalimumab gibi anti-tümör nekroz faktör alfa inhibitörleri konvansiyonel tedaviye dirençli hastalarda etkili ve güvenilir bulunmustur. Romatizmal hastaliklarin kontrol edilmesi için gelistirilen yeni biyolojik ajanlarin da üveit tedavisinde kullanilmasi ile ilgili olarak da çalismalar sürmektedir.

Sonuç olarak günümüzde üveitin tibbi tedavisi ile ikinci hedef saglamis ve en ideal durum olarak ortaya çikan üçüncü hedefin de saglanabildigi ilaçlar gelistirilmistir. Üveit kör edici bir göz hastaligi olmaktan çikmis ve tedavisi mümkün bir hastalik haline gelmistir.

Amerikan Hastanesi
Göz Hastaliklari Bölümü
Doç. Dr. Sumru Önal
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası