Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarinizin kalp sagligini ihmal etmeyin

Çocuklarin henüz sikayetlerini bile anlatamadan hastalandigini belirten Bayindir Hastanesi Sögütözü Pediatrik Kardiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Cemile Nursel ALPAN, bazen sorunlarin daha kalbin ilk atisinda basladigina dikkat çekti.

Çocuklarda görülen kalp hastaliklari Dogumsal Kalp Hastaliklari ve Edinsel Kalp Hastaliklari olmak üzere iki baslik altinda toplanmaktadir. Dogumsal kalp hastaliklari anne karnindaki bebegin gelisimi sirasinda ortaya çikan anomalilerdir. Bu anomaliler kalbin kulakcik ve karinciklari arasindaki duvarlarda delikler kalbe gelen ve çikan damarlardaki anomaliler, kalp kapakçiklarindaki anomaliler, karincik ve kulakçiklarin gelisme bozukluklari ve bu saydigimiz anomalilerin birkaçinin bir arada bulundugu kalp gelisim bozukluklaridir. Dogumsal kalp hastaliklarinin yüzlerce degisik sekli vardir. Bu hastaliklarin bazilari hafif, bazilari orta derecede, bazilari çok agir ve karmasik olabilir. Çocuklarda en çok görülen kalp hastaliklari dogumsal olanlardir. Dogumsal kalp hastaliklarinin tanisi anne karninda konulabilmektedir. Gebeligin 16.- 20.haftalarinda yapilacak fetal ekokardiyografi ile dogacak bebekte dogumsal kalp hastaligi teshis edilebilir. Dogum öncesi tani alan bebek hemen müdahale gerektirecek durumlar nedeniyle pediatrik kardiyoloji bakim ünitesi olan gelismis merkezlerde dogurtulmalidir. Dogumsal kalp hastaliklarinin tedavisi girisimsel yöntemler ve cerrahi yöntemlerle Türkiye’de yapilabilmektedir ve basari orani da gelismis ülkelerdeki ile esdegerdir. Basari erken teshis ve dogru taniya baglidir. Nasil fark edilir? Aile bu noktada süpheci olmalidir. Bebek meme emerken çabuk yorulur. Morarma, asiri terleme, nefes darligi gibi durumlarda aile süpheci olmalidir. Ayrica kalp hastasi olan bebek sik sik enfeksiyona yakalanir. Her yeni dogan mutlaka doktor tarafindan kontrol edilmelidir. Her çocuga ekokardiyografi (EKO) çekilmesi sart degildir. Bu konuda karari, doktor bebegin kalbini dinledikten sonra verecektir.

Edinsel kalp hastaliklari arasinda en sik görülen romatizmal kalp hastaliklaridir. Beta hemolitik streptekok ile bogaz enfeksiyonu geçiren bazi çocuklarda 2 –4 hafta sonra eklemlerde agri, sislik, cilt döküntüleri gibi bulgularla romatizmal ates gelismekte, kalp degisik oranlarda etkilenebilmektedir. Olusan kalp hasari kalici olabilir. Streptekoklara bagli bogaz enfeksiyonunda sik görülen belirtiler ani baslayan ve yutkunma ile artan bogaz agrisi, ates, çene alti ve boyunda olusan agrili sisliklerdir. Belirtiler bazi çocuklarda hafif olabilir. Bu gibi durumlarda çocuk doktora götürülmeli ve bogaz kültürü alinmalidir. Beta streptekok enfeksiyonlari ile yapilan mücadele sonucu kalp romatizmasi giderek azalmakla birlikte ülkemizde hala sorun olmaya devam etmektedir.

Süt çocuklugu döneminde görülen gribalenfeksiyon, pnomoni, bronsiolit, kizamik, kabakulak, kizamikcik, bogmaca, difteri, polio ve suçiçegi gibi hastaliklar kalp kasini ve kalp zarini tutabilir. Ancak bu hastaliklar asilarla tamamen temizlenmis veya en aza indirilmistir. Asilamalar düzenli olarak yapilmalidir. Edinsel hastaliklardan daha nadir görülen Kawasaki hastaligi 5 yas alti çocuklarda görülen koroner arterleri tutan bir hastalik oldugundan erken tani ve tedavi hayat kurtaricidir. Uzun süren ates ve döküntü bulgulari mutlaka doktor tarafindan incelenmelidir.

Hasar görmüs kalp kapaklarinda enfeksiyon riski vardir. Stafilokok ve pnomokok gibi bakterilerle kalp kapaklarini tutan ve kronik sekel birakabilen enfektif endokardit tedavi edilmekle birlikte beyin ve böbrekler gibi organlara enfekte pihti yayilimina sebep oldugundan hayati tehdit eden hastaliklardir. Bu enfeksiyonlarin önlenmesi için dislerin temiz tutulmasi, dis çürüklerinin tedavisi ve ameliyatlar öncesinde kana bakteri bulasmasini önlemek için hastalara islem öncesi antibiyotik vermek gereklidir.

Çocuklarda büyüme ve zihinsel gelisim gebeligin basladigi andan itibaren besinlerden büyük ölçüde etkilenir. Iyi beslenme ayni zamanda kalp sagligi için çok önemlidir. Dengesiz beslenme çok küçük yaslarda sismanliga , anormal kolesterol düzeylerine ve yüksek tansiyona yol açabilir. Bu durum yetiskinlikteki saglik için kötü bir temel olusturur. Hiperkolesterolemi multifaktöriyel bir metabolik bozukluktur. Hastaligi artiran genetik faktörlerin yanisira diyet ve fiziksel aktivite gibi çevresel faktörlerin de prognozda önemli rolü vardir. Hiperkolesterolemi ateroskleroz (damar sertligi) için risk faktörüdür. Yapilan çalismalar aterosklerozun çocukluk çaginda basladigini ve tüm yasam boyu devam eden bir patoloji oldugunu göstermektedir. Kolesterol yaga benzer bir maddedir ve karaciger tarafindan doymus yaglarin parçalanmasindan elde edilir. Lipoprotein denilen bilesenlerle birlikte kan dolasimina geçer. Yüksek yogunluklu lipoproteinler (HDL-iyi huylu) ve düsük yogunluklu lipoproteinler (LDL-kötü huylu) olmak üzere iki tür lipoprotein vardir. HDL atik kolesterolün vücuttan uzaklastirilmasina yardim eder. Kalp ve dolasim bozukluklarinda düsük riskle iliskilidir. LDL ise atardamar duvarlarinda birikerek kalp hastaliklari riskini yükselten damar sertligine yol açar Bu durum doymus yaglarin fazla tüketilmesinden kaynaklanabilir. Obesite genellikle normal vücut agirliginin üstünde olmakla karistirilir. Sporcular, vücut gelistiriciler ve iri kemik yapisina sahip olanlarin vücut agirliklari boylarina ve yasina göre ortalamanin üstünde olabilir.Bu yagdan çok kas dokusunun gelismis olmasindan kaynaklanir. Yag dokusu tüm vücutta bulunur. Temel olarak yag hücresinin fazla oldugu yerlerde depolanir. Yaglar deri altinda ve iç organlari kaplayan zarlarda da birikir. Çocuklarda görülen sismanlik anormal sayida yag hücresinin olusumundan kaynaklanir. Bu hücreler kilo vermekle kaybolmaz. Yalniz içlerindeki yagin bir kismini kaybetmekte ve yag depolama özelliklerini korumaktadir. Bu da kisinin ergen ya da yetiskinlikte sismanliga egilimli olmasina neden olmaktadir. Normal kilonun üstünde bir çocugun fiziksel etkinliklere katilmasi saglanabilir. Uzun süreli bilgisayar oyunlari oynama ve TV izleme gibi hareketsiz kilan durumlar daha fazla yag birikmesi ve daha az kalori harcanmasina neden olur. Obesiteye yol açan baska etmenler de vardir. Beyinde istah ayarlayan merkez olan hipotalamusun hastaliklari, kalitimsal etkenler, hormonal hastaliklar sayilabilir.

Kalbin iletim sistemindeki düzensizlikler de çocukluk çaginda görülebilir. Iyi huylu disritmiler oldugu gibi, kalp yetmezligine,bayilma ve hatta ani ölüme sebep olan ritm bozukluklari çocukluk çaginda görülebilir. Bunlar siklikla dogumsal kalp hastaliklari veya geçirilmis kalp ameliyatlarina baglidir. Kalpde yapisal bir neden olmadan da ritm bozuklugu olabilir. Çabuk yorulma, gece uykudan aniden uyanma ve bagirma, bebeklerde beslenme bozuklugu, huzursuzluk, terleme ve solunum bozuklugu ritm bozuklugunun belirtileri olabilir. Elektrokardiyografi ile tani konur. Son yillarda elektrofizyolojik çalismalarla bozuk iletim sistemi tedavi edilebilmektedir.

Çocukluktaki bütün kalp hastaliklari tam tesekküllü ve uygun teknik kosullari olan hastanelerde incelenmeli ve tedavi edilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası