Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis aylarindaki en büyük kurtariciniz : Ihlamur ve Ayva

Kis aylarinda havanin sogumasiyla birlikte hastaliklarla mücadele ederken ilaçlarin yani sira içilen bitki çaylari da tedavi süreçlerinde yardimci oluyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Erdem Yesilada, birkaç yil önce yayimladigi bir arastirmanin sonuçlarina göre soguk alginligi denince ilk olarak akla gelen ihlamur çiçeklerinin “iltihap giderici” ve “agri giderici” etkileri bulundugunun deneysel olarak ortaya konuldugu belirtiyor.

Prof. Dr. Erdem Yesilada’nin yürüttügü farkli bir çalismanin sonucunda ihlamur içerisindeki bilesenlerden bazilarinin (flavonoit) iltihap giderici ve agri kesici etki gösterirken, bazi bilesenlerin (müsilaj) de bogazi yumusatmasi neticesi bogazda tahrisi önledigini ve bu suretle soguk alginligi sikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardimci oldugunu ortaya konulmustur.

Özellikle soguk alginligi riskinin arttigi dönemlerde doganin sundugu mucize bitkilerden yararlanmak en akilci yaklasim olacaktir. Hiç süphesiz, öncelikli hedef “hastaliga yakalanmamak”, bu konuda bagisikligi destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararli olabilmektedir. Hastaliga yakalanma durumunda ise bu tip ürünlerden uygulanan temel tedavinin yani sira sikayetlerin hafifletilmesinde yararlanilabilir.

Biraz ihlamur, biraz ayva, biraz bal!

Prof. Dr. Erdem Yesilada, soguk alginligi hissedildigi dönemlerde öksürükte yatistirici ve bogazi yumusatmak için ihlamur çiçegi ve ayvanin birlikte kullanilmasinin yararli olacagini söylüyor. Ayva meyvesi ve yapraklari da tasidigi bilesenleri nedeniyle öksürüklerde tedaviye yardimci olmaktadir. Bilhassa ihlamur ile birlikte hazirlanan çayin hem lezzetinin hem de etkinligin artmasini sagliyor. Yesilada, ayva ve ihlamur karsiminindan elden edilen çaya tatlandirici seker yerine istenirse bal ilave edilmesinin daha uygun olacagini, bu sayede öksürügün ve diger soguk alginligi belirtilerinin daha etkili bir sekilde kontrol altinda tutulabilecegini belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası