Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SSK'lilara Tüm Devlet Hastaneleri Açik

Saglik Bakanligi ile imzaladigi protokol çerçevesinde SSK'lilarin, ihtiyaca göre belirlenecek devlet hastanelerinden yararlanabileceklerini açiklayan Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, liste hazirlamaktan vazgeçerek, SSK'lilarin tüm devlet hastanelerinden yararlanmasini kararlastirdi.

Saglik Bakanligi, bakanligina bagli tüm saglik kuruluslarinin listesini, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi'na göndererek, SSK'lilarin tüm kuruluslarindan yararlanabilecegini belirtmis, ancak Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi, protokole ek olarak hazirlanacak liste ile bu hastaneler arasinda ihtiyaca göre seçim yapacagini açiklamisti.

PROTOKOL NE GETIRIYOR?

Saglik Bakani Osman Durmus ile Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Yasar Okuyan arasinda 4 Temmuz 2002 tarihinde imzalanan 24 maddelik protokole göre, SSK'lilar ve bakmakla yükümlü olduklari aileleri, Saglik Bakanligi'na bagli saglik ocaklari, ana çocuk sagligi ve aile planlamasi merkezleri, halk sagligi merkezleri gibi 1. basamak saglik kuruluslarindan dogrudan yararlanacak.

Devlet hastaneleri ile egitim ve arastirma hastaneleri gibi 2. basamak tedavi kurumlarinda tedavi olmasi gereken SSK'li hastalar, acil haller disinda sevkle hizmet alabilecek.

Devlet hastanelerinden alinan hizmet karsiliginda SSK Baskanligi, ödemeleri, mevcut hastane sistemine göre, dogrudan hastanelere yapacak.

Saglik Bakanligi, SSK'lilarin ücretsiz olarak yararlanacagi hizmetler karsiliginda, SSK'ya fatura edilecek hizmet bedellerinde indirime gidecek.

Buna göre, Bakanlik, SSK'ya, 1. basamak saglik tesislerinde yapilacak muayene için resmi fiyat tarifesinde belirlenen ücretler üzerinden yüzde 50, bu tesislerde ayakta yapilacak tetkik ve tahlil ücretleri için ise yüzde 20 indirim uygulayacak.

1. basamak saglik hizmetlerinden bir üst saglik kurumuna sevk yapilmasi halinde, 1. basamak saglik tesisinde muayene ücreti alinmayacak ve devlet hastanelerinde yatarak tedavi olacak SSK'li hastalar için kuruma fatura edilecek hizmet bedelinde ise resmi fiyat tarifesinden tetkik ve tahlillerde yüzde 20 indirim uygulanacak.

REÇETE VE ILAÇLAR

Hastalarin ayaktan tedavilerinde, doktorlar tarafindan düzenlenen reçeteler, SSK tarafindan bildirilecek yöntemle ve yine SSK tarafindan bildirilecek eczanelerden temin edilecek.

Doktorlar tarafindan, SSK Ilaç Talimati'nda belirtilen kurallar ve ilaçlar disinda reçete yazilmayacak.

Yatan hastalarda kullanilacak ilaçlar, öncelikle SSK tarafindan belirlenen Saglik Bakanligi kuruluslarina teslim edilmis ilaçlarla, hastanin yattigi hastanenin eczanesinden karsilanacak.

Bu amaçla ihtiyaç duyulacak tesislerde, SSK ilaç ve tibbi sarf malzemelerinin kurum hastalarina verilebilecegi birimler açilabilecek.

SSK tarafindan, Bakanlik tesislerine teslim edilen ilaçlar disindakalip, kullaniminin zorunlu oldugu belgelenen ilaçlarin hasta yatisinin yapildigi Bakanlik yatakli tesisinin eczanesinden karsilanmasi halinde, bunlarin fiyatlandirilmis dökümü, ''kullanilan ilaçlar'' basligi altinda düzenlenecek ödeme belgesinde bir liste halinde kuruma gösterilecek.

Ilgili hastanenin eczanesinde bulunmayan ilaçlar ise SSK tarafindan bildirilen eczanelerden temin edilecek.

Hastalara kullanilacak her türlü tibbi sarf malzeme, ilgili mevzuat çerçevesinde tanimlanacak SSK ünitesi tarafindan saglanacak.

1 Eylül 2002 tarihinde yürürlüge girecek yeni uygulama, 31 Aralik 2003'e kadar geçerli olacak. Bu tarihten en az 1 ay öncesine kadar taraflardan biri degisiklik veya feshi ihbar talebinde bulunmadigi takdirde protokol ayni kosullarda 1 yil daha uzatilacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası