Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hangi lekede, hangi tedavi basari sagliyor?

Kimi zaman günes, kimi zaman hormonlar nedeniyle birçok etken cildimizi tehdit ediyor ve leke olusumuna sebep oluyor. Hepsinin olusum nedenleri birbirinden farkli ancak, bilinçli koruma ve dogru tedavi yöntemiyle bütün bunlarla savasmak mümkün.

Çiller, günes lekeleri (lentigo), hamilelik lekeleri (melasma), bazi iyi huylu cilt benleri, melanom... Bu lekeler, hem görüntü açisindan sorunlara neden oluyor hem de saglik açisindan risk olusturabiliyor. Neolife Tip Merkezi Dermatoloji Uzmani Hasibe Müzeyyen Özkiliç, lekelerden korunmak için ilk sartin kesinlikle günesten korunmanin oldugunu önemle hatirlatiyor. Uygun bir günes koruma ürünü kullanilmadigi takdirde lekeleri gidermek amaciyla yapilacak diger tüm çabalarin iyi sonuç veremeyecegini ve ciltteki lekelerin tümünün tamamen tedavi edilemeyecegini sözlerine ekliyor.

Cilt renginden daha koyu lekelerin soldurma veya soyma seklinde tedavi olabilecegini belirten Hasibe Müzeyyen Özkiliç, deriden açik renkli bir lekede ise yeniden renklendirme için lokal veya sistemik tedavinin düzenlendigini ifade ediyor. Aktinik keratoz olarak adlandirilan kronik günes hasarinda ilaç ya da elektrokoterizasyon tedavisi tercih ediliyor. Genetik ya da günesle birlikte artan çillenmede ise günesten korunma ve kötü huylu olabilme olasiligina karsi lekenin takibi öneriliyor.

Tedaviye karsi oldukça dirençli olan pigment birikimlerinde tedavi süresinin uzun sürdügüne dikkat çeken Özkiliç, son yillarda tedavide lazerin kullanildigini ancak sonuçlarin her zaman istenilen ve hayal edilen ölçüde yüz güldürücü olmadigini söylüyor. Örnegin, halk arasinda sarap lekesi olarak bilinen ve yüzün büyük bölümünü kaplayan olusumlarda lazer tedavisinin umut vaad etmekle birlikte yine de lekelerin tamamen iyilesmesinin söz konusu olmadigini belirtiyor.

Tedavi planlamasinda lekenin türü kadar, mevsim de önemli. Leke soldurmada kullanilan ilaçlar günes isigina karsi duyarli oldugundan tedavi, lokal alerjiler nedeniyle günesin en az oldugu mevsimde planlaniyor. Beyaz lekelerin renklendirmesinde ise aksine, günes isigina ihtiyaç duyuluyor. Açik renk lekelerde tedavinin en uygun oldugu mevsim, isinin çok kuvvetli olmadigi ama yeterince dik geldigi bahar aylari. Tedavinin etkinligi açisindan koyu lekelerin tedavisi kis aylarinda, açik renkli olanlarin ise ilkbahar ve sonbaharda yapiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası