Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP YETMEZLIGINE YOL AÇABILIYOR!

SIGARA IÇEN HER 5 KISIDEN BIRI KOAH HASTASI!

Özellikle sabahlari ortaya çikan kronik öksürük ve balgam, genellikle sigaranin dogal bir sonucu olarak görülüp, önemsenmiyor. Oysa bu yakinmalar sigara içen her 5 kisiden 1’inde görülen ve ülkemizde 3. ölüm nedeni olan KOAH hastaliginin ilk belirtileri olabiliyor!

Kronik Obstrüktif (tikayici) Akciger Hastaligi kelimelerinin bas harflerinden olusan KOAH, hava yollarinin ilerleyici ve kalici tikanikligini ifade ediyor. Kronik bronsit ve amfizem gibi 2 ayri hastaligin bilesiminden olusan KOAH dünyada 4. ülkemizde ise 3. ölüm nedenini olusturuyor. Bunun en önemli sebebi ise ülkemizde 40 yas üstü her 5 kisiden 1’inde görülen KOAH’in gerek dünyada, gerekse ülkemizde yeterince bilinmemesi. Zamaninda tani konulamadigi için de tedavisinde yetersiz kaliniyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ceyda Erel Kirisoglu, KOAH’in ilk belirtileri olan inatçi öksürük ile balgam sikayetinde mutlaka bir doktora basvurulmasi gerektigine dikkat çekerek, “Çünkü erken dönemde, sigaranin birakilmasi ile belirtiler gerileyebiliyor ve hastaligin ilerlemesi önlenebiliyor. Bunun aksine geç kalindiginda ise hasta yataga bagimli hale gelebiliyor ve hayatini kaybedebiliyor” diyor.

EN ÖNEMLI NEDENI SIGARA BAGIMLILIGI!

KOAH gelisiminde en önemli neden, sigara bagimlisi olmak. Sigara dumaninda bulunan zararli gaz ve partiküller akcigerlerde, hatta tüm vücutta hücre savasinin gelisimine neden oluyor. Bu savas da havayollarinda kalici daralma, artan balgam yapimi ve akciger dokusunun harap olmasi ile sonuçlaniyor. Sigara içenlerde KOAH gelisme riski yüzde 20 gibi yüksek bir oranda seyrediyor. Yasin ilerlemesiyle birlikte bu oranda artis görülüyor. Ayni sekilde pasif olarak sigara dumanina maruz kalinmasi da KOAH gelisme riskini arttiriyor. Öyle ki haftada 40 saatten fazla ve 5 yildan uzun süreli sigara dumanina maruz kalan kisilerde KOAH gelisme riski yüzde 50 oraninda artiyor. Nadiren ailesel olarak alfa1 antitripsin adi verilen bir enzim eksikligi, ev içinde odun, odun kömürü, gibi ürünlerin yakilmasi sonucu çikan zehirli gazlarin solunmasi, ayrica çevresel ve mesleksel olarak çesitli gaz ve dumana maruz kalmak da KOAH’tan sorumlu tutuluyor.

ILK BELIRTILERI ÖKSÜRÜK VE BALGAM

KOAH temel olarak 3 belirti ile ortaya çikiyor; öksürük, nefes darligi ve balgam çikarma! Hastaligin ilk belirtilerini kronik öksürük ve balgam olusturuyor. Baslangiçta öksürük seyrek ortaya çikarken veya sadece sabahlari gelisirken aylar, yillar içinde siddetleniyor ve gün boyunca devam eder hale geliyor. Astim hastalari gibi KOAH hastalarinda da islik çalar gibi hisiltili solunum veya gögüste sikisiklik hissi görülebiliyor. Nefes darligi ise daha ileriki dönemlerde ortaya çikiyor. Hastalar nefes darligini tikanma, hava açligi, nefes almada zorluk, çabuk yorulma, nefes alamama veya verememe olarak tanimliyor. Nefes darligi genellikle solunum fonksiyonlarinin yarisi kaybedildikten sonra hissediliyor. Baslangiç döneminde sadece eforla ortaya çikarken, hastalik ilerledikçe giyinip soyunmak, tiras olmak, yemek yemek gibi çok basit günlük aktivitelerde, hatta istirahat halinde bile nefes nefese kalinmasina yol açabilecek siddete ulasabiliyor.

KALP YETMEZLIGINE NEDEN OLABILIYOR!

Akcigerde asiri derecede hava hapsi oldugunda gögüs kafesindeki kaslar da solunuma katilabiliyor. Adeta kosarken harcanan enerjiye denk enerji tüketimi sadece nefes alip vermede kullaniliyor. Bu nedenle bazi KOAH hastalarinda ciddi kas gücü kaybi, zayiflama ve asiri zayiflik gelisiyor. KOAH’a bagli sag kalp yetmezligi gelistiginde ise bacaklarda asiri derecede ödem, boyun damarlarinda belirginlesme ve düz yatamama gibi sorunlar ortaya çikiyor. Ayrica hastalarda uykuya meyil, saçma bilinçdisi konusmalar, gözlerde kizariklik ve dudaklarda morarma gibi belirtiler de görülebiliyor.

SOLUNUM FONKSIYON ILE KOAH RISKI BELIRLENIYOR

KOAH tanisi hastanin öyküsü, muayene bulgulari ve solunum fonksiyon testleri ile konuyor. Özellikle sigara içenlerde kronik öksürük, nefes darligi ve balgam çikarma sorunu olan her hastanin solunum fonksiyon testi, yani spirometri ile degerlendirilmesi erken tanida büyük önem tasiyor. Test sonucuna ve hastanin yakinmalarina göre KOAH hafif, orta, agir ve çok agir olarak 4 ayri grupta degerlendiriliyor. Bu test hem KOAH tanisinin konmasinda hem de tedavi ile hastaligin seyrinin takibinde büyük önem tasiyor ve mutlaka uygulanmasi gerekiyor. Akciger röntgeni, gerektiginde biyokimya ve kan sayimi gibi testler, atar damarda oksijen ve karbondioksit ölçümü için arter kan gazi çalisilmasi gerekebiliyor.

TEDAVIDE ILK ADIM SIGARAYI BIRAKMAK

KOAH tedavisinde ilk adimin sigarayi birakmak oldugunu belirten Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ceyda Erel Kirisoglu, “Erken dönemde, tedavi ile hastaligin ilerlemesi ve yakinmalarin azalmasi saglaniyor. Hastanin yasam kalitesi artiyor ve süresi uzuyor. Ancak tedavide geç kalindiginda hastanede veya yogun bakim ünitelerinde tedavi gereksinimine neden olabilecek atak adi verilen ara kötülesmeler olabiliyor.” uyarisinda bulunuyor. Bu dönemde altta yatan nedene bagli uygulanan tedavinin yani sira KOAH’ta kullanilan nefes açici, havayolundaki iltihabi azaltan ve nefes yoluyla uygulanan tedavilere de basvuruluyor. Antibiyotik, balgami yumusatan ilaçlar, su tuz dengesinin kontrolü, kanda pihtilasmayi engelleyecek tedaviler de uygulaniyor. Hastanin durumuna göre oksijen tedavisi, maske ile basinçli hava uygulamalari, gerektiginde ise solunumu birebir yapan mekanik ventilatörler ile tedavi uygulamalari yapiliyor. Agir KOAH hastalarinin mutlaka beslenme düzeni açisindan da bilgilendirilmeleri gerekiyor. Bu hasta grubuna yagdan, karbonhidrattan ve süt ile balik gibi fosfordan zengin ürünler öneriliyor.

RAHAT BIR SOLUK IÇIN…

Acibadem Kozyatagi Hastanesi’nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ceyda Erel Kirisoglu, KOAH hastalarinin günlük yasamda ve nefes darligi olustugunda rahat nefes alabilmeleri için nelere dikkat etmeleri gerektigini söyle siraladi:

RAHAT NEFES ALMAK IÇIN

• Havanin kirli oldugu günlerde mümkün oldugunca disari çikmaktan kaçinin.

• Soguk havada agiz ve burnunuzu atkiyla kapayin.

• Evin içinde kurulugu engelleyin. Bunun için soba veya kaloriferin yanina su koyabilir veya nemlendirici cihazlar kullanabilirsiniz.

• Banyo gibi yerlerde asiri rutubet varsa veya sikisiklik hissi gelismisse asiri sicak sudan kaçinin ve odanin kapisini açik tutun.

• Dar kiyafetlerden kaçinin. Önden dügmeli kiyafetleri ve bagciksiz ayakkabilari tercih edin.

• Düzenli olarak egzersiz yapin. Çünkü egzersiz akcigerlerin kapasitesini arttiriyor. Bunun aksine hareketsizlik ise kaslarin zayif kalmasina ve akciger kapasitesinin azalmasina neden oluyor.

• Ilaçlarinizi yataginizin basinda bulundurun.

NEFES DARLIGI OLUSTUGUNDA…

• Derin ve yavas nefes almaya çalisin. Yüzeysel ve hizli soluk almaktan kaçinin

• Burundan derin nefes alip, dudaklari büzerek islik çalar gibi yavas yavas verin.

• Diafragma solunumu çalismalari yapin. Derin nefes alirken karninizi sisirip nefes verirken içe dogru çöktürün.

• Egilirken nefes verin, dogrulurken nefes alin.

• Balgam çikarmak için etkin öksürük sart. Derin nefes alip öne dogru egilerek karin kaslarinizi kastiktan sonra 2-3 kez kisa ve güçlü bir sekilde öksürün.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası