Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEK BÜYÜTEN ANNE-BABALARA TAVSIYELER

Çocuklarin bedenen, zihnen ve ruhen saglikli olabilmesi için ilk bir yastaki bakim ve beslenmenin en temel nokta oldugunu söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Yesim Coskun:

Her seyden önce dogru bebek bakimiyla ilgili olarak bilgilenin. Her bebegin gelisimi ayni degildir, digerleriyle kiyaslamayin. Beslenmesi konusunda israrci olmayin; 3N-1N kuralini uygulayin Yani ne, nerede ve ne zaman yiyecegine siz, ama ne kadar yiyecegine o karar versin! En önemlisi de ona her zaman sevgiyle yaklasin…

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Yesim Coskun; ilk bir yasta bebegin gelisimi, bakimi ve beslenmesiyle ilgili dikkat edilmesi gereken temel noktalari anlatti:

• DOGRU BEBEK BAKIMINI ÖGRENIN: Çocugumuzun bedenen, zihnen ve ruhen saglikli olabilmesi için ilk bir yasta bakim ve beslenmesi çok önemlidir. Bu sorumluluk ise tamamen anne-babaya aittir. Bebeginizin ileride saglikli bir çocuk olmasini istiyorsaniz, öncelikle dogru bebek bakimi konusunda bilgilenin.

• MUTLU BEBEGIN TEMELI SEVGI: Ilk bir yasta çocugun ruhsal durumu, sizin ruhsal durumunuzu yansitir. Siz mutluysaniz çocugunuz mutlu, siz sinirliyseniz çocugunuz da sinirli olur. Çocuk bakiminda temel nokta; anne-baba ya da bakicinin güler yüzlü, rahat ve hosgörülü olmasidir. Sürekli çocukla yumusak ve tatli tatli konusmak gerekir. Ani tepkiler vermek çocugu ürkütüp sasirtir. Gelisebilecek her durum karsisinda mümkün oldugunca sogukkanli davranmak gerekir.

• BASKA BEBEKLERLE KIYASLAMAYIN: Her bebegin gelisimi ayni degildir. Mesela bazi bebekler onuncu ayinda yürümeye baslarken, bazi bebekler onikinci ayinda yürür. Ya da bazi bebekler erken konusmaya baslarken, bazi bebekler daha geç konusur. Bu tip gelisimler bebekler arasinda fark gösterebilir. Bu nedenle anne ve babalarin bebeklerini baska bebeklerle mukayese etmesi yanlistir.

• YORGAN VE YASTIK KULLANMAYIN: Prensip olarak bir yasina kadar yorgan, iki yasina kadar da yastik kullanmamak gerekir. Bebegin yatagi sert, çarsafi gergin serilmis olmalidir. Üstüne üsümemesi için uygun kalinlikta örtü örtmek gerekir; ama bu örtü, bebek istediginde ayagiyla itip açabilecegi agirlikta olmalidir.

• GIYSILERI PAMUKLU OLSUN: Bebeklerin kiyafetleri yüzde 100 pamuklu kumastan olmalidir. Sentetik, yün ya da pamuk disindaki giysiler, bebeklerin ciltlerinde tahrise neden olabilir.

• BIRAKIN ÇIPLAK AYAKLA KALSIN: Ayakkabi giydirmek için acele etmeye gerek yoktur. Bebek tam yürümeye baslamadan ayakkabi giydirmek gereksizdir. Çiplak ayakla yere basmak, bebegin ayak kaslarinin güçlenmesini saglar. Yürümeye basladiginda da yumusak ayakkabi tercih edilmeli. Uygun ayakkabi; ayak ucu ve tabanindan ortaya dogru katlandiginda kolayca katlanabilmelidir. Tabani sert ayakkabilar uygun degildir.

• BANYOSUNU AKSAM YATMADAN YAPTIRIN: Aksam yatmadan önce banyo yaptirmak bebegi rahatlatir ve huzurlu uyumasini saglar. Banyo; bebek açken yaptirilmali ve banyo sonrasi bakimi tamamlanan bebek beslenip uyutulmalidir.

• ILK ALTI AY SADECE ANNE SÜTÜ: Ilk alti ay sadece anne sütü, altinci aydan sonra uygun ek gidalara geçerek, emzirmenin de en az iki yasina kadar sürdürülmesi temel prensibimiz olmalidir. Tibbi bir engel olmadigi sürece her anne emzirebilir. Sütü artiracak özel bir gida yoktur. Sütün artmasini saglayan; sik emzirme, annenin dinlenmesi ve annenin özgüveninin olmasidir.

• 3-4 GÜNDE BIR YENI BESIN DENEYIN: Ek gidalara geçerken temel prensibimiz; 3-4 günde bir yeni bir besinin bebege tattirilmasi, birkaç çay kasigi miktarinda baslanarak yavas yavas arttirilmasi ve bebege dokunan bir gida tespit edildiginde o gidayi vermemek olmalidir. Özellikle inek sütü, yumurtanin beyazi, bal, seker, tuz, bakla, patlican ve baharatlar ilk yasta verilmesi uygun olmayan gidalardir. Elma, armut, havuç, patates, yogurt ve pirinç ek gidaya geçiste ilk tercih edilecek gidalardir. Gidalar önce sulu, ardindan püre kivaminda ve en son pütürlü sekilde verilmelidir. Pütürlü gida verilirken gidalar çatalla ezilmelidir. Asla blender kullanmayin.

• BESLENMESINDE 3N-1N KURALINA UYUN: Bebegi yemesi için zorlamak ve inatlasmak da son derece hatalidir. Zorla yemek yedirmeye çalismak bir süre sonra bebegin daha kasigi görür görmez agzini siki siki kapamasina neden olabilir. Ilk bir yas beslenmesinde 3N-1N kurali vardir. Yani ögünde NE yenecegine, ögünün NEREDE yenecegine ve ögünün NE ZAMAN yenecegine ebeveyn, NE KADAR yenecegine ise çocuk karar verir.

• UYGUN OYUNCAK SEÇIN: Oyuncak alirken mutlaka üzerindeki yas siniri dikkate alinmalidir. Çünkü oyuncaklar, çocuklarin zihinsel gelisimine yönelik tasarlanmis oldugu gibi güvenlik de düsünülmüstür. Ilk bir yasta bebekler, ellerine geçen her seyi agizlarina atarlar. Dolayisiyla küçük parçalar içeren bir oyuncagin, bu yas grubundaki bebegin eline verilmesi, bebekte bogulmaya neden olabilir.

• TELEVIZYON OTIZMI KÖRÜKLER: Televizyonun çocugun hayatinda yeri yoktur. Bu dönemde televizyon izlenmesi; hem çocugun konusmasini geciktirir, hem de otizmi körükler. Bir çocugun konusmasi için dudak hareketlerini görüp, sesi duymasi gerekir. Oysa televizyon izleyen bir çocuk; dudak hareketlerini göremez, sadece ses duyar. Rengarenk görüntüler hizla akar, bu da adeta çocugu büyüler. Çocuk ekrana kilitlenir, gözünü bile kirpmadan görüntüleri izler.

• YESIN DIYE TELEVIZYON IZLETTIRMEYIN: Yemek yedirmek için ya da biraz soluklanmak için annelerin çocugu televizyon karsisina oturtmasi yanlistir. Bu dönemde çocuk televizyondan uzak tutulmalidir. Ilerleyen yillarda ise belirli bir süreligine siddet ve cinsellik içermeyen, yasina uygun programlar izletilebilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası