Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSIYONLARI

Çocuklar 2 ila 8 yas arasi dönemde eriskinlere göre daha sik olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarina yakalanirlar. Bu durum kres, yuva ve okul gibi çok sayida çocugun bir arada bulundugu ortamlarda daha da belirginlesir.

Kis mevsiminde çocuklarda en fazla görülen bogaz enfeksiyonlari nelerdir?

Kis mevsiminde çocuklarda sik görülen bogaz ve üst solunum you enfeksiyonlari sunlardir: Nezle, sinüzit, bademcik iltihabi(tonsillit), bogaz iltihabi(farenjit), ses tellerinin iltihabi(larenjit), nefes borusu iltihabi(trakeit) veya bu enfeksiyonlarin kombinasyonlari.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarinin sebepleri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarina çok çesitli virüsler ve bakteriler neden olur. Hasta bir kisi soluma, hapsirma, öksürme gibi faaliyetler ile havaya aerosol yani mikroskopik damlaciklar seklinde su buhari birakir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarina neden olan virüs ve bakteriler bu damlaciklar içerisinde havada saatlerce asili kalabilirler. Bu damlaciklari soluyan herhangi bir kisi hastaliga yakalanma olasigina sahiptir. Hastanin bu sirada bagisiklik sisteminin zayiflamis olmasi enfeksiyona yakalanma sansini artirir. Ayni sirada ciddi baska bir enfeksiyon geçiriliyor olmasi, hava kirliligi, pasif veya aktif sigara içiciligi, agir yorgunluk, üst solunum yollarinda kuruluk, titreme seklinde ciddi üsüme, kortizon gibi bagisiklik sistemini baskilayici tedaviler aliniyor olmasi gibi faktörler anlik veya sürekli olarak vücudun genel bagisilik sistemini veya üst solunum yollarinin lokal savunma mekanizmalarini zayiflatabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlari için bir diger önemli bulasma yolu da hasta kisilerin mikrop içeren salgilari ile temas etmektir. Hapsiran ve bu sirada agzini eliyle kapatan bir kisi ile tokalasma sonrasi mikroplar sizin elinize geçecektir. Buradan üst solunum yollariniza ulasacak olurlar ise siz de ayni hastaliga yakalanabilirsiniz.

Üst solunum yolu enfeksiyonlari kis aylarinda niçin daha sik görülür?

Genel olarak sanildiginin aksine soguk hava üst solunum yollari enfeksiyonlarina neden olmaz. Kis aylarinda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin daha sik görülmesinin sebebi, günlük yasantimizin açik havada degil, daha çok ev, is yeri, okul, toplu tasim araçlari gibi kapali ortamlarda geçmesidir. Ayrica soguk nedeniyle bu ortamlar kis aylarinda çok daha az havalandirilir. Kapali, az havalandirilan ortamlarda çok sayida insanin bir arada bulunmasi üst solunum yolu enfeksiyonlarinin yayilmasini son derece kolaylastirir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlari hangi siklikta görülür?

Üst solunum yolu enfeksiyonlari en sik görülen enfeksiyonlar arasindadir. Bu konudaki toplumsal çalismalar genel nüfus içerisinde ortalama her kisi için yilda 2 ile 4 kez arasinda üst solunum yolu enfeksiyonu geçirildigi seklinde rakamlar vermektedir. Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlari özellikle kis aylarinda çok daha sik görülür. Dolayisi ile yuva veya okula giden bir çocuk için yil boyunca 8-10 kez hasta olmasi dogal karsilanmalidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlari çocuklarda neden daha sik görülür?

Yenidogan çocuk annesinden aldigi bir takim bagisiklik verici maddeler nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonlarindan bir süre için korunur. Anne sütü ile düzenli bir sekilde beslenen bebekler bir takim farkli bagisiklik verici ve düzenleyici faktörleri anneden almaya devam ederler ve büyük ölçüde enfeksiyonlara karsi korunmus olurlar.

Bu süre içerisinde de çocugun kendi bagisiklik sistemi geliserek, çevresinde virüs ve bakterileri tek tek tanimaya ve onlara karsi direnç gelistirmeye baslar. Bu mikroplardan önemli olanlarina karsi çocuk asilama programlari ile suni bir yoldan bagisiklik kazanir. Ancak çevremizde üst solunum yollari enfeksiyonlarina neden olan çok sayida ve çesitlikte virüs ve bakteri bulunmaktadir. Bu nedenle çocuklar 2 ile 8 yas arasi dönemde eriskinlere göre daha sik olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarina yakalanirlar. Bu durum kres, yuva ve okul gibi çok sayida çocugun bir arada bulundugu ortamlarda bulunan çocuklarda çok daha belirginlesir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarinin belirtileri nelerdir?

Nezle: Sulu burun akintisi, hapsirma, hafif ates, halsizlik. Bu belirtiler 2-3 gün içerisinde azalarak geçerler. Üst üste gelen nezleler sonrasi veya çocukta tikayici geniz eti büyümesi var ise akut bakteriyel sinüzite dönüsebilir.

Sinüzit: Koyu renkli burun akintisi, geniz akintisi, balgamli öksürük, burun tikanikligi görülür. Çocuklarda bas agrisi görülmeyebilir.

Bademcik iltihabi: Yüksek ates, agiz kokusu, istahsizlik, halsizlik, yutma güçlügü, sisen bademcikler nedeniyle konusma degisebilir. Bogaza bakildiginda sismis, kizarmis ve üzeri beyaz iltihap ile kaplanmis bademcikler görülebilir. Uygun sekilde tedavi edilmez ise bademcik apsesi veya romatizmal ates hastaliklarina neden olabilir.

Farenjit: Yüksek ates, agiz kokusu, istahsizlik, halsizlik, yutma güçlügü gibi belirtiler ile bademcik iltihabina benzer ancak iltihaplanan bademcik dokusu degil, bogazi döseyen zar tabakasidir.

Larenjit ve trakeit: Ates, ses kisikligi, kuru öksürük, nefes alirken ötme sesi, çocuklarda hizla ilerleyerek nefes darligina sebep olabilir ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle erken dönemde hekimin görmesi ve tedaviye baslanmasi gereklidir.

Tedavi edilmezlerse hangi tip sorunlara yol açarlar?

Bogaz enfeksiyonlari Beta mikrobu (A grubu β-hemolitik streptokok) tarafindan gelismisse ve tedavi edilmezse çocuklarda ve gençlerde romatizmal ates hastaligina yol açabilir. Romatizmal ates hastaligi da eklemler, kalp kasi ve böbrekleri etkileyerek çok ciddi rahatsizliklara yol açabilir. Bunun yaninda tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonlari çocuklarda kalici geniz eti büyümesi ve burun tikanikligi, sinüzit, orta kulak enfeksiyonu(otit), orta kulakta sivi birikmesi(sekretuar otit) gibi kalici problemlere yol açabilir.

Çocuklari bogaz enfeksiyonlarindan korumak için aileler nelere özen göstermeli?

Bir çocugu üst solunum yollari enfeksiyonlarindan tümü ile korumak ancak hava geçirmez bir odaya hapsedip insanlar ile temas etmesini engelleyerek mümkün olabilir. Yukarida da belirtildigi gibi her çocugun özellikle yuva ve okula gidiyor ise yil içerisinde belli bir sayida hastalik geçirmesi kaçinilmazdir. Bu sayiyi azaltmak alinacak önlemler sunlar olabilir: Yeni dogan bebekler pediatri doktorunuzun önerecegi süre boyunca anne sütü ile beslenerek anneden alacagi bagisiklik faktörlerinden mahrum birakilmamali, daha ileriki dönemlerde uygun sekilde dengeli beslenmeli ve gene doktorunuzun önerecegi vitamin takviyelerini almalidir. Soguk günlerde üsümeleri engellenecek sekilde giydirilmeli ancak üsüyecekleri kaygisi ile kapali ortamlarda havasiz birakilmamalidir. Özelikle yuva, okul gibi çok sayida çocugun bir arada bulunmasi gerektigi ortamlar soguk günlerde bile sik sik havalandirilarak, çocuklarin tasidiklari hastaliklari damlacik yolu ile biribirlerine bulastirmasi önlenebilir. Yuva ve okuldaki toplam çocuk sayisi arttikça hastalik bulasmasi daha kolaylasmaktadir, bu nedenle az sayida çocuk barindiran yuva ve okullar hastalik bulasmasi açisindan avantajli olabilir. Yine de okul veya yuvaya yeni baslayan bir çocuk için ilk alti boyunca çok sik enfeksiyon geçirmesi normal karsilanmalidir. Her firsatta sabun ile el yikama aliskanliginin kazanilmasi da temas yolu ile geçen enfeksiyonlari azaltmadaki en önemli etkendir.

Bu aliskanligin çocuklara kazandirilmasi kadar çocuk ile ilgilenen kisilerin de dikkat etmesi gerekmektedir. Ileri derecede geniz eti büyümesi olan çocuklarda burun tikanikligi gelistigi için kolayca atlatilacak basit bir nezle, uzun sürmekte ve bakteriyel sinüzite dönmekte ve tedavisi güçlesmektedir. Bu çocuklarda tikayici geniz etinin alinmasi çocugun üst solunum yolu enfeksiyonlarini kolayca geçirmesini saglamaktadir.

Amerikan Hastanesi
KBB Bölümü
Doç. Dr. Babür Akkuzu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası