Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her 20 çocuktan birinde, dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu var

BRSHH Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Özden Sükran Üneri, Türkiye’de her 20 çocuktan birinde dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu (DEHB) görüldügünü söyledi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Özden Sükran Üneri, Türkiye’de her 20 çocuktan birinde dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu (DEHB) görüldügünü söyledi. Hastaligin erkeklerde kizlara oranla 2-6 kat daha fazla görüldügünü belirten Dr. Özden Sükran Üneri, okul çagi çocuklarda ise görülme sikliginin % 3–5 arasinda degistigini açikladi.

DEHB’in, asiri hareketlilik, dikkat sorunlari ve istekleri erteleyememe (dürtüsellik) belirtileriyle ortaya çikan bir psikiyatrik bozukluk oldugunu hatirlatan Üneri, “Bu belirtiler siklikla 7 yasindan önce baslar ve çocugun günlük yasamini etkileyecek boyuttadir. Tani için, bu belirtilerin akranlarina oranla daha siddetli düzeyde olmasi gerekir. Dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu olan çocuklarin % 20-30’unda sadece dikkat sorunlari, % 15’inde sadece hiperaktivite-dürtüsellik sorunlari, % 50-70’inde de, yani çogunda, hem dikkat sorunlari hem hiperaktivite-dürtüsellik sorunlari görülmektedir” dedi.

Dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu olan çocuklarda beynin ön bölümlerinde ve bu bölümle yakindan iliskili beyin yapilarinda normallerden daha düsük kanlanma ve seker kullanimi ve sonuçta da daha düsük aktivite oldugunun belirlendigini aktaran Özden Sükran Üneri, söyle devam etti: “ Beynin bu bölümünün kisinin kendini kontrol etmesi, dikkatin yogunlastirilmasi ve sürdürülmesi, isteklerini kosullara göre düzenlemesi ve planlama yapabilmesi gibi önemli görevleri vardir. Ancak bu yapisal ve islevsel farkliligin neden meydana geldigi tam olarak bilinmemektedir.”

Üneri, bilimsel arastirmalar bozuklugun meydana gelmesinde kalitimin %50–90 oraninda etkili oldugunu gösterdigini söyledi.

Hastalik toplum tarafindan çok fazla bilinmiyor

Toplumumuzda DEHB ile ilgili dogru bilgi sahibi olanlar azinlikta oldugunu da dile getiren Dr. Özden Sükran Üneri, “ Hareketli çocuk zeki çocuktur ”, “Enerjisi fazla geliyor, birakin kossun”, “Büyüyünce düzelir” seklindeki yanlis inanislarin da sorunun taninmasini ve bir uzmana danisilmasini geciktirdigini ifade etti.

DEHB olan çocuklarin % 80’inin ergenlik dönemlerinde de bu bozuklugun belirtilerinin devam ettigi, bu çocuklarin % 30-65’lik bölümünün ise eriskinlikte de DEHB belirtilerini tasidiklari belirlendigini açiklayan Dr. Özden Sükran Üneri, sunlari aktardi: “DEHB olan çocuklarin izlemlerinde ileriki yillarda baska psikiyatrik sorunlarin da olusma olasiliginin saglikli kontrollerden çok daha yüksek oldugu belirlenmistir. Bu çocuklarin yaklasik üçte birinde ileriki yillarda, alkol-madde kullanim bozuklugu, antisosyal kisilik özellikleri, depresyon ve kaygi bozukluklari görülmüstür. Ayrica egitimle ilgili sorunlar belirgindir. Bu çocuklarin akademik performanslari zamanla düser ve okul devamsizligi, sinif tekrari, disiplin cezalari gibi sorunlar ortaya çikabilir. Yine bu çocuklarin, ileriki yillarda yasalarla ilgili daha sik sorun yasadiklari ve daha fazla trafik kazasina yol açtiklari bulunmustur. Özetle DEHB basit, gelip geçici bir yaramazlik veya dikkat daginikligi olarak degerlendirilmemelidir.”

Nasil tedavi edilir?

DEHB’in % 80-90 oranlarinda tedavi edilebilir bir bozukluk oldugunu belirten Dr. Özden Sükran Üneri, sunlari kaydetti: DEHB’nun tedavisinde sik olarak kullanilan yöntemler ilaç tedavisi, bireysel egitim, anne-baba egitimi, aile tedavisi ve grup tedavisidir. Bu tedavi yöntemlerinden hangilerinin kullanilacaginin karari kisinin bireysel özellikleri dikkate alinarak belirlenir. Bugüne kadar yapilmis olan bilimsel çalismalar, ilaç tedavisinin en etkin tedavi biçimi oldugunu göstermektedir. Ilaç tedavisine, diger tedavi biçimlerinden uygun olanlarinin eklenmesiyle daha iyi sonuçlar alinmaktadir.

DEHB olan çocuklar tedavi görmedikleri zaman ergenlik ve eriskinlik dönemlerinde baska psikiyatrik bozukluklar açisindan daha riskli hale gelirler. Bu psikiyatrik bozukluklar içerisinde, antisosyal davranislar, alkol-madde kötüye kullanimi, depresyon ve kaygi bozukluklari en sik rastlananlardir.”

Dr. Özden Sükran Üneri, DEHB belirtileri gösteren çocuklarin tani ve tedavisi için çocuk psikiyatristlerine basvurulmasi gerektigini de sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası