Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELIGIN EN KARMASIK HALI: DÜSÜKLER

Gebeligin ilk üç ayinda ard arda en az iki kez ortaya çikan ve kendiliginden olusan düsüklerin nedenlerini anlatan Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; gebeligin en sik rastlanan karisiklik halinin tekrarlayan düsükler oldugunu belirtiyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; düsük yapma riskinin düsük sayisi arttikça çogaldigina dikkat çekiyor. Üst üste 4 düsükten sonra tekrarlama riskinin %50'ye kadar yükseldigini belirtiyor. Anne olma yasinin tekrarlayan düsükleri arttirdigini, bunun yani sira erken dogum ve dis gebelik riski olusturdugunu vurguluyor. Genellikle 35 yas üstü kadinlarin iki düsükten sonra vakit kaybetmeden laboratuar çalismalarina baslamasi gerektigini, zaman kaybinin anne olma ihtimalini azatligini sözlerine ekliyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; tekrarlayan düsüklerin rahmin yapisal bozukluklarindan ve rahim agzinin yetersizliginden, hormonal ve kromozomal bozukluklardan, enfeksiyonlardan, çevresel ve diger faktörlerden kaynaklanabilecegini belirtiyor.

1) Rahim

Rahim agzi yetersizligi; gebeligin 4. ve 6. aylarda rahim agzinin sancisiz bir sekilde açilmasi ve gebelik zarlarinin yirtilmasi sonucu bebegin disari atilmasiyla ortaya çikiyor. Rahimin yapisal bozukluklarinda ise myomlar, rahim içi yapisikliklar, rahim için bölmenin olmasi, çift rahim ve diger sekil bozukluklari olusuyor. Tedavisi genellikle cerrahi oluyor.

2) Hormonal bozukluklar

Kontrol altinda olmayan seker hastaliginin, yumurtlamayla ilgili aksakliklarin olustugu adet düzensizliginin, tiroid bezi hastaliklarinin düsüklere sebep oldugu belirtiliyor. Ilaçli tedavi veya gerekli durumlarda cerrahi müdahale yapilabiliyor.

3) Enfeksiyonlar

Virüs ve bakterilerin neden oldugu enfeksiyonlarin gebelik düsüklerini olusturabilecegi, özellikle “kizamikçik” hastaliginin en tehlikeli enfeksiyon oldugu vurgulaniyor.

4) Kromozomal bozukluklar

Tekrarlayan düsüklerde çiftlerin %5'inde anne-babaya ait kromozomal bozukluklar oldugu, çiftlere yapilacak genetik incelemenin önemli oldugu belirtiliyor.

5) Çevresel ve diger faktörler

35 yas üzeri kadinlarin genç kadinlara göre normal gebelik ihtimali büyük ölçüde azaliyor, 40 yasin üzerindeki kadinlarda düsük riskinin %50'ye yaklastigi belirtiliyor. Sigara ve alkol kullanimi düsük riskini arttirdigi ve kadinlarin bu riskler konusunda egitilmesinin gerektigi vurgulaniyor.

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; tekrarlayan gebelik kayiplari ile karsilasan ailelere bunun bir kader olmadigini söylüyor ve bu ailelerin öncelikle buna inanmasi gerektigini vurguluyor. Bu inançla ve sabirla doktoru ile isbirligi içinde gerekli önlemleri alabileceklerini belirtiyor. Nedeni ögrenilerek tedavi edilen kisilerin, basarili gebelik oranlarinin çok yüksek olabilecegi (%90) unutulmamasi gerektigini sözlerine ekliyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası