Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIK TURIZMI TÜRKIYE IÇIN GERÇEKTEN BIR GELECEK VADEDIYOR MU?

Ülkemizde bu konuda saglikli veriler olmadigi için bu sorunun cevabini kolayca verebilmek mümkün gözükmüyor. Bununla birlikte Türkiye’de saglik turizmine ve sorunlarina kusbakisi bir göz atmakta yarar bulunmakta.

Saglik Turizminde Kaos…

Saglik Turizmi kavrami ülkemizde henüz çok yeni…

Her ne kadar tarihten bazi örnekler verilerek Saglik Turizminin köklerinin çok eskilere dayandigi öne sürülse de günümüzdeki küresellesme endeksli saglik turizmi çok farkli ve çok daha kapsamli bir olaya isaret etmektedir.

Diger yandan ülkemizde herkes bu kavramdan farkli anlamlar çikariyor. Bu nedenle Türkiye’de ve hatta dünyada Saglik Turizminin birden fazla tanimi yapiliyor ve milyar dolarla (!) ifade edilen pazarlardan bahsediliyor. Kimi saglik turizminden medikal (tip) turizmini anlarken kimi termal turizmi anliyor, kimileri de Spa-Wellness’i saglik turizmi olarak tanimliyor. Yine kimileri 2010’da dünya saglik turizmi pazarini 100 milyar Dolar olarak açiklarken kimileri ise 2012 yilinda ancak 40 milyar Dolarlik bir pazara ulasilacagi öngörüsünde bulunuyor. Bunlardan hangisini gerçek veri olarak almaliyiz belli degil. Bu soruya hiç kimse akli basinda bir cevap veremiyor. Ortalik toz duman…

Su anki halimiz görme özürlülerin file dokunarak fili tanimlamalarina benziyor. Yani dokunma yerine göre fil tanimlanmakta. Simdi bu durumda gerçek nedir, hangisidir, havada uçusan bu rakamlardan ciddiye alinmasi gerekenler nelerdir sorularina saglikli bir cevap bulmak çok zor. Göründügü kadariyla bu karmasa bir müddet daha böyle devam edecege benziyor.

Gerçekle Hayal Arasinda Bir Potansiyel

Diger yandan bütün bu karmasaya ragmen dünyada saglik turizmi hareketliliginin arttigi ve buna bagli olarak saglik turizmi potansiyelinin genisledigi de bir gerçek. Her ne kadar elde saglikli veriler olmasa da bu artisin gelecek yillarda da devam etmesi öngörülmekte. Tabi burada sorulmasi gereken temel sorulardan biri bizim ülke olarak, bu kaotik halimizle, bu küresel olgudan yeterince yararlanip yararlanamayacagimiz ya da ne kadar pay alip alamayacagimizdir.

Saglik turizminin Türkiye için gelecek vadeden bir firsata dönüsebilmesi için bir takim adimlarin atilmasi gerekmektedir. Örnegin ulusal saglik turizmi politikasinin belirlenmesi, standartlarin olusturulmasi, akreditasyon mekanizmasinin kurulmasi, kamu kurumlari arasindaki daginikligin giderilmesi, Malezya örneginde oldugu gibi bir Ulusal Koordinasyon Merkezinin olusmasi, ulusal ve uluslararasi tanitim islerinin yapisal hale getirilmesi, çesitli bakanliklarimiz tarafindan çikarilan mevzuatlarimizin gözden geçirilmesi, bunlar arasinda uyarlamalarin yapilmasi, saglik turizmi tanimlarinin kavramsallastirilmasi ve benzeri konularda kamu, özel sektör, üniversiteler, sivil toplum kuruluslari ve diger paydaslarin ivedilikle konuya egilmesi bir zorunluluktur.

Türkiye Saglik Altyapisi Saglik Turizmine Hazir mi?

Gerçekçi bir bakisla olaylari inceleyecek olursak; fiziki altyapilari ve hekim profesyonelligi oldukça iyi olan özel ve kamu hastanelerimiz diger açilardan da gerçekten iddia edildigi gibi uluslararasi hasta tedavisine hazir mi? Örnegin kaç hastanede hasta tedavi süreçleri tanimlidir? Kaç hastane yabanci hasta haklarini ele almistir? Yabanci hastalarda malpraktis olursa durum ne olur? Kimler sorumludur, kime karsi? Fiyatlardaki dengesizligi nasil izah etmek lazim? Araci kuruluslarda aranan kosullar, olmasi gereken standartlar nelerdir? Hastanin evinden çikip tedavi olduktan sonra tekrar evine gitmesi için adim ve asamalar nelerdir? Bu asamalar titizlikle tanimlanmis midir? Türkiye’de yapilacak yanlis bir tedavi sonucunda meydana gelecek ölüm ve diger agir vakalarin yurtdisinda yaratacagi büyük medya krizleri ve algi yönetimini kim yapacak? Bu ve daha pek çok soru orta yerde dururken “asiri iyimser ve romantik rakamlar gerçeklerle örtüsmemektedir”.

Avrupa ve ABD, Türkiye Için Gerçekten Potansiyel Bir Pazar mi?

Ülke olarak pazarlarimiz nereleri ya da öncelikli olarak nereler olmali sorusu da bir baska önemli konuyu olusturmakta. Örnegin ayni anda tüm kuruluslarimiz bir yerde bir firsat görünce hep birlikte yükleniyor ve birbirleriyle gereksiz rekabet ortami olusturuyor, fiyat kiriyorlar. Hâlbuki birazcik koordinasyon ve isbirligi ile birbirimizi rakip görmek yerine baska ülke ve kuruluslari rakip görmek ve buna göre konumlanmak daha mantikli olacaktir.

Diger yandan Saglik Turizminde özellikle Avrupa ve ABD temel parametre olarak alinmakta ve buralardaki degisim ve gelismeler dünya saglik turizmi pazarinin büyüme ya da küçülmesine örnek gösterilmekte, buna göre yatirim yapilmakta, tanitimda harcama politikalari buna göre belirlenmekte. ABD’de 50 milyon insanin sigortasiz oldugu belirtilerek bunlarin Türkiye için büyük bir pazar oldugu varsayimi Türkiye’de pek çok saglik yatirimci ve isletmecisinin istahini kabartmakta. Hâlbuki eldeki mevcut veriler ABD’li bu insanlarin çogunun Meksika, Panama ve Costa Rica gibi kendilerine yakin ve Türkiye’den çok daha ucuz olan ülkelere gittigini göstermekte. Türkiye’ye gelen yerli Amerikali ve yerli Avrupali hasta sayisinin istatistiklere bile girmeyecek kadar düsük oldugunu göstermekte (Amerikan ve Avrupa yurttasi olan Türk asillilari kastetmiyoruz).

Avrupa ve ABD’de son yillarda ekonomik daralma ve sosyal devlet anlayisindaki gerilemeler bu ülke yurttaslarinin gelirlerinde ciddi düsüslere sebep olmakta. Sosyo-ekonomik yönden zayif durumda olan bu insanlarin sigorta kapsamlari da daraltmakta. Özellikle Avrupa ülkelerindeki sigorta kapsamalarinin gittikçe daralmasi Türkiye için firsat mi degil mi, iyi incelememiz gerekmekte. Sayet Avrupa’da sigorta kapsami daralirken Avrupali yurttaslarin gelirlerin de bir yükselis olsaydi bunu ülkemiz için bir firsat olarak degerlendirmekte hakli olabilirdik. Ama simdi Avrupali ve Amerikali yurttaslarin hem gelirleri düsmekte hem de sigorta kapsamlari daralmaktadir. Firsat bunun neresinde pek anlasilir gibi degil…

Diger yandan güçlü lobilere sahip olan Avrupa saglik sektöründe çalisan kuruluslari da göz ardi etmemek lazim. Bu kuruluslarin müsterisi olan Avrupali hastalarin kitlesel olarak Türkiye’ye gelip tedavi olmalari süphesiz bu kuruluslarin hosuna gitmeyecektir. Bir yerde kendi pazarlarini kaybetmis olacaklardir. Dolayisiyla bu durumda gelirleri düsecek ve buna kosut olarak personel çikartmak zorunda kalacaklardir. Bu ise Avrupa’da issizligin daha da artmasina sebep olacagi için zaten sorunlu olan Avrupa ekonomilerinde ve Avrupa saglik sektöründe açiklar olusturacaktir. Avrupa devletlerinin kendi issizlerini bir kenara iterek kendi istihdam (ekmek) kapilari olan hastalarini Türkiye’ye tedavi amaciyla göndermeleri pek gerçekçi olmasa gerek. Belki bu hastalarin Türkiye’de ucuza tedavi edilmesi Avrupali sigorta sirketlerini sinirli bir sekilde memnun edebilir ama bu sirketlerin de Avrupa saglik sektörünün bir parçasi oldugu unutulmamalidir. Bir noktadan sonra Avrupa sigorta sirketleri de kendi ulusal ekonomilerini ve saglik sektörünü, dolayisiyla kendi sistemlerini korumak isteyeceklerdir. Ayrica kendi hastalarinin kitlesel olarak Türkiye’de tedavi edilmesini hiçbir Avrupa devleti- hükümeti kendi halkina anlatamaz, savunamaz. Kaldi ki güçlü Avrupali saglik kuruluslari da böyle bir duruma müsaade etmez, edemez. Zira konu onlar için yasam mücadelesi konusudur.

Türkiye Bütün Bunlarin Isiginda Saglik Turizminde Nereye Kosuyor?

Yukaridakiler isiginda Saglik Bakanligi Saglik Turizmi Koordinatörlügü verilerine baktigimizda bugüne kadar Türkiye’ye 2008 yilinda 74 bin, 2009 yilinda 94 bin ve 2010 yilinda 110 bin kisinin medikal turizm kapsaminda yurtdisindan gelmis oldugunu görüyoruz. Termal Turizm kapsaminda gelenlerin sayisi ise 240 bin civarindadir. Buna Spa-Wellness ve diger saglik turizmi türlerini de katarsak toplam 500 bin civarinda insan geçtigimiz yil yurtdisindan Türkiye’ye gelmis bulunuyor. Bu gelenlerin büyük çogunlugunu (%70 civarinda) yurtdisinda (özellikle Avrupa ve ABD’de) yasayan Türk kökenli hastalar olusturmaktadir.

Istatistiklerden hareket ettigimizde Türkiye’ye tedavi amaciyla gelen gerçek yabanci sayisi oldukça asagilara düsmekte ve bu gelen yabancilarin çogu da hayal edildigi gibi Avrupa ve Amerika’dan degil Irak, Libya, Azerbaycan, Sudan, Suriye ve Balkanlar gibi komsu ve kardes ülkelerden gelmektedir.

Kisacasi; eldeki mevcut verilere baktigimizda sanki Türkiye yine yanlis yöne kosuyor gibi...

Drs. Cemal YILMAZ
T.C. Saglik Bakanligi Saglik Turizmi Eski Danismani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası