Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alzheimer riskini azaltmak için kan sekerinizi kontrol altinda tutun

Kan sekeri yüksekligi ve yüksek tansiyon kilcal damarlari daraltarak bellek kaybi yaratiyor. Bilim adamlari, diyabetin Alzheimer’a zemin hazirladigi gibi hastaligin seyrini de hizlandirdigini söylerken, Anadolu Saglik Merkezi uzmanlari riskleri azaltmanin yollarini anlatiyor.

Yapilan arastirmalarin diyabetin bunama riskini yüzde 63 oraninda artirdigini gösterdigini söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Türker Sahiner, “Alzheimer riskini azaltmak için öncelikle kan sekerinizi kontrol altinda tutun” diyor.

Kan sekeri yüksekliginin ve yüksek tansiyonun kilcal damarlari daralttigini ve hiçbir belirti vermeden sinsi bir sekilde bellek kaybi yarattigini belirten Prof. Dr. Türker Sahiner, açiklamalarini söyle sürdürüyor: “Damarsal bunama, tüm bunama nedenleri arasinda Alzheimer’dan sonra ikinci sirada yer aliyor. Alzheimer hastaliginin gelismesinde diyabetin de rol aldigini kabul eden bilim adamlarinin sayisi giderek artiyor. Diyabetin hangi mekanizmayla bunamayi artirdigi konusundaki çalismalar ise henüz devam ediyor.”

Diyabet, Alzheimer’in gelisme hizini yükseltiyor

Isveç Uppsala Üniversitesi’nde yapilan arastirmalarda; uzun süreli glukoz metabolizmasi, insülin salinimi ve etkinligi ile Alzheimer hastaligi ve damar tikanikligina bagli bunama iliskisinin incelendigini söyleyen Prof. Dr. Sahiner, bu arastirmanin sonuçlarini söyle aktariyor: “Bunamasi olmayan 71 yasindaki 1125 erkekte oral glukoz yükleme testi ile birlikte insülin düzeyleri ölçüldü. Bu hastalar 12 yil boyunca saglik açisindan izlendi ve 257 kiside bunama veya bellek bozukluklari görüldü. Bunlardan 81’ine Alzheimer, 26’sina ise damarsal bunama tanisi konuldu. ‘Glukoz yükleme sonrasinda düsük insülin salinimi’ gösteren hastalarin Alzheimer riskinin yükseldigi, damarsal bunama hastalarinda ise bu riskin daha da arttigi görüldü. Diyabetli kisilerde bellek çok daha hizli sekilde bozuluyor ve Alzheimer’a zemin hazirladigi gibi hastaligin seyrini de hizlandiriyor. Alzheimer risk faktörlerini düsürmek istiyorsak öncelikle kan sekerimizi kontrol altinda tutmaliyiz. Böylelikle yakin gelecek için ümit veren tedavi seçeneklerini kullanma sansini yakalayabiliriz.”

Kan sekeriniz kaç olmali?

Diyabet dünyada her geçen gün sikliginin artmasiyla birlikte baska kronik hastaliklara da neden olabiliyor. Yapilan arastirmalar, dünya genelinde 150 milyon diyabetli bulundugunu gösterirken, bu sayinin 2025 yilinda 300 milyonu asacagi tahmin ediliyor. Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Dr. Mithat Biyikli, Türk toplumunda diyabet görülme oraninin yüzde 7.2 oldugu ve diyabetin ortaya çikmasinda çok önemli olan glukoz tolerans bozuklugu yani gizli sekerlilerin oraninin ise yüzde 6.7 olduguna dikkat çekiyor.

Kan sekeri degerlerinin uluslararasi klavuzlarda belirlenen güvenli araliga çekilmesi gerektigini söyleyen Dr. Mithat Biyikli, ulasilmasi gereken hedefleri söyle siraliyor:

“Hastanin gerek laboratuvarda kan testleri kontrollerinde, gerekse evde kendi seker ölçüm cihaziyla yapacagi ölçümlerde; sabah-ögle-aksam yemeklerinden önce açlik kan sekeri degerinin 80-110 mg/dl arasi olmasi gerekir. Açlik kan sekeri kadar önemli olan, bir baska deger de tokluk kan sekeridir. Yine her üç ana ögüne ait yemege basladiktan iki saat sonra bakilan tokluk kan sekerinin 80-140 mg/dl arasi olmasi beklenir. Diyabet tedavisinde kan sekeri yüksekligi kadar düsüklügü yani hipoglisemi de önemle üzerinde durulan bir konudur. Kan sekeri ölçümlerinde 80 mg/dl’yi alt sinir kabul ederiz. Sonuçlar 60-80 mg/dl arasi degerlerde ise birtakim sorunlara neden olabilecek hipoglisemi riskine karsi tedbir aliriz. Hastanin ilaç dozlarini yeniden ayarlariz ve diyetini gözden geçiririz. 60 mg/dl altinda hipoglisemi degerleri, riskli kabul edilir ve acil seker yükseltici tedbirler almayi gerektirir. Eger açlik kan sekeri 110 mg/dl’nin, ikinci saat tokluk kan sekeri de 140 mg/dl’nin altindaysa hastanin ‘Hemoglobin A1c’degerlerine bakilir. Kan sekerine ait son ve en önemli hedef olarak kabul edilen A1c’nin önemini hastalara anlatmak için ‘Bu sizin karne notunuzdur!’ diyoruz. Çünkü A1c testi hastanin son üç aylik kan sekeri degerlerin ortalamasini yansitir. Bir anlamda tedavinin kan sekeri düzeyi açisindan basarisini gösteren Hemoglobin A1c testinin yüzde 6.5 degerinin altinda sonuç vermesi beklenir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası