Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEKER YÜKLEME TESTI YAPTIR, DIYABETI ÖNLE!

Ülkemizde her 100 kisiden 14’ünün sorunu olan diyabet kontrol altina alinmadiginda organ kaybina, hatta ölüme yol açabilecek kadar tehlikeli bir hastalik. Diyabeti önlemenin en önemli yolu ise obezite ile mücadele etmek. Ayrica riskli kisilerde yapilan seker yükleme testi sayesinde de diyabet öncesi dönemde teshis konularak hastaligin gelismesi önlenebiliyor!

Diyabet hasta sayisi ülkemizde ve dünyada her geçen gün hizla artiyor. Öyle ki son 30 yil içinde dünyadaki diyabet hastasi sayisi 2 kattan fazla artis gösterdi. Diyabetin önlenmesi için öncelikle obezite ile mücadele etmek gerekiyor. Günlük kalori ile yag aliminin düsürülmesi ve günlük aktivitelerin artirilmasi sonucu fazla kilolardan kurtulmak, diyabet için önleyici tedbirlerin temelini olusturuyor. Acibadem Fulya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Doç Dr. Rüstü Serter, ayrica riskli kisilerin seker yükleme testi yaptirmalarinin da son derece önemli olduguna dikkat çekerek, “Bu test sayesinde diyabet öncesi dönemde teshis koymak mümkün oluyor. Alinan tedbirlerle de ya diyabetin gelismesi engelleniyor ya da erteleniyor” diyor.

Ülkemizde diyabetli sayisi 13 yilda 2 kat artti

Ülkemizde 1997 yilinda diyabet görülme orani yüzde 7 iken bu rakam 2010 yilinda yüzde 14’e kadar yükseldi. Bu artis sadece ülkemiz için degil tüm dünya için geçerli aslinda. Yapilan arastirmalara göre; 1980 den bu yana dünyada diyabetli eriskin sayisinda 2 kattan fazla artis yasandi ve hastaligin görülme sikligi yaklasik 150 milyondan 350 milyona yükseldi. Bu artisin altinda yatan en önemli nedenlerin basinda ise sagliksiz modern yasam kosullari ve kötü beslenme geliyor.

Insan ömrünün uzamasi diyabetli hasta sayisini artiriyor

2000 yilinda dünyada 600 milyon olan 60 yas üzeri nüfusun 2050 yilinda 2 milyara ulasmasi bekleniyor. Ülkemiz verilerine göre 1985 yilinda 65 yas üstü nüfus yüzde 4.2 iken 2008 yilinda bu oran yüzde 7.1’e yükseldi. Diyabet sikligindaki artista göz ardi edilmemesi gereken bir baska daha neden var ki o da yasam süresinin uzamasi. Bunun nedeni ise diyabet olusum sürecinde normalden fazla çalisarak diyabetin ortaya çikmasini engellemeye çalisan pankreas hücrelerinin uzayan yasam süresine ayak uyduramayarak pes etmesi.

Kimler risk altinda?

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmani Doç. Dr. Rüstü Serter, diyabete yakalanma konusunda risk teskil eden faktörleri söyle siraliyor:

• 40 yasin üzerindekiler,
• Bel çevresi erkekte 94, kadinda 80 santimin üzerinde olanlar,
• Bozuk açlik sekeri tespit edilenler,
• Hamilelikte diyabet tanisi alanlar ile 4 kilo üzerinde bebek doguran kadinlar,
• Birinci derece akrabalarinda diyabet olanlar,
• Sagliksiz beslenenler ya da fiziksel aktivitesi düsük olanlar,
• Hipertansiyon ve kolesterol problemi olanlar risk grubunda yer aliyor. Özellikle bu faktörlerden birden fazlasi bir arada bulunanlar diyabet için yüksek risk grubunu olusturuyor ve bu kisilere seker yükleme testi yaptirmalari öneriliyor.

Riski devam edenlerde test 3-5 yil aralarla tekrarlaniyor

Diyabetin basta kalp ve damarlar olmak üzere pek çok organa verecegi zararin en aza indirilmesinde diyabetin erken tespit edilmesi son derece önemli. Bu test sayesinde diyabet öncesi dönemde teshis koymak mümkün oluyor ve alinan tedbirlerle diyabetin gelismesi engelleniyor ya da erteleniyor. Saglikli ve riski düsük olanlar kisilerde seker yükleme testine gerek duyulmazken, yüksek risk tespit edilen veya seker yükselmesinden süphelenilen eriskinlerde ise yasa bakilmaksizin hemen seker yükleme testini yaptirmak sart. Test sonucu normal çikarsa riski azaltan tedbir ve tedaviler uygulaniyor. Riski devam edenlerde ise seker yükleme testi doktorun uygun görecegi sekilde 3 - 5 yil aralarla tekrarlaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası