Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


INSÜLIN KULLANMAK BAGIMLILIK YAPMIYOR!

Gelismis ülkelerde ölüm nedenleri arasinda dördüncü sirada yer alan diyabet, eriskinlerde görme kaybina, kalp damar sistemine bagli ölümlere yol açiyor. Her bin kisiden yedisinde diyabet görülüyor. Diyabet hastalarinin insülin kullanmaktan korktuklarini belirten Acibadem Kadiköy Hastanesi Iç Hastaliklari ve Endokrinoloji Uzmani Doç. Dr. Adnan Gökçel, “Pankreastan normalde salgilanan insulin hormonunun, diyabet hastalarinda yetersiz salgilanmasi veya hiç salgilanamamasi nedeniyle; disaridan insülin vererek eksik olani yerine koyuyoruz. Hastalarin en sik sordugu soru, insulinin bagimlilik yapip yapmayacagi. Insülin hiçbir sekilde bagimlilik yapmiyor’’ dedi.

Doç. Dr. Adnan Gökçel, insülinin normal sartlarda vücuttan salgilanan bir hormon oldugunu ve disardan insülin vererek ‘yerine koyma’ tedavisi yapildigini vurguladi. Bu nedenle insülinin hiçbir sekilde bagimlilik yapmadigini belirten Dr. Gökçel, “Tip 1 diyabet hastalarinda insulin salgisi olmadigi veya yetersiz oldugu için tedaviye ömür boyu devam ediliyor. Fakat Tip 2 diyabet hastalarinda ise erken dönemde insülin tedavisine baslanirsa yeniden agizdan alinan ilaçlara dönülebilir” dedi. Insülin bagimlilik yapmadigi gibi, organlara da zarar vermiyor. Aksine insülin tedavisi ile kan sekeri normal sinirlarda tutuldugu zaman, diyabetin vücuda verecegi (göz, kalp, böbrek, damarlar, sinirler vs) hasar önlenebiliyor.

Kimler Diyabete Daha Yatkin?

-Obezite sorunu bulunanlar
-Ailesinde seker hastaligi olanlar
-Hamilelikte sekeri yüksek çikanlar
-Hareketsiz yasam sürdürenler
-Yüksek tansiyon hastalari
-Kolesterol (kan yaglari) yüksek olanlar

Diyabetin tanisi için açlik kan sekerine ve tokluk kan sekerine bakiliyor; gün içinde herhangi bir saatte kan sekerinin belirli düzeylerin üzerinde olmasi önem tasiyor. Ayrica seker yükleme testi yapilan kisilerde, ikinci saatteki kan sekeri düzeyi 200’ün üzerinde çikiyorsa diyabetli oldugu anlamina geliyor. Sisman hastalarda seker yükleme testi yapilmasi önemli. Ailesinde seker hastaligi olanlarda, kan sekeri normal olsa da idrarda seker saptanmasi durumunda yükleme testi yapiliyor. Tip 1 ve Tip 2 diyabetin yani sira, gebelige bagli diyabet, gizli diyabet görülebildigi gibi bazi ilaçlara bagli olarak ya da pankreas hastaliklarina bagli olarak da diyabet gelisebiliyor. Diyabet hastaliginin belirtileri arasinda, çok susama, sik idrara çikma, çok fazla yemek yeme, halsizlik, yorgunluk, bulanik görme gibi belirtiler yer aliyor.

Hastalar Tatlidan Zor Vazgeçiyor

Diyabetin tedavisinde insülin ve ilaç desteginin yani sira, beslenme seklinin düzenlenmesi de gerekiyor. Eger kalp hastaligi yoksa, hastalarin günde yarim saat egzersiz yapmalari öneriliyor. Hastalara egitim verdiklerini belirten Dr. Sibel Yirmibescik, “Ayrica sigaranin birakilmasi, saglikli yasam tarzinin benimsetilmesi, kan yaglarinin normal düzeye getirilmesi ve iyi kolesterolün yükseltilmesi gerekiyor” diye konustu. Doç. Dr. Adnan Gökçel, diyet denilince hastalarin aklina aç kalmanin geldigini, ama aç kalmanin çok yanlis oldugunu söyledi. Çünkü uzun süreli açlik insülin direncini arttiracagi için seker metabolizmasini bozuyor. Hemen bütün seker hastalari tatli ve hamur isi yiyeceklere karsi büyük bir istek duyuyor. Vücut sekeri kullanamadigi için, kan sekeri yüksek oldugu halde devamli seker azligi hissediyorlar. Özellikle tip 2 diyabet hastalarinda insülin direnci oldugundan vücutlarindaki insülin miktari fazla oluyor. Bu nedenle de istahlari açiliyor. Metabolizmalari yavasliyor, yedikleri yag ve karbonhidratlar agirlikli olarak karin bölgesine depolaniyor. Bu da sismanliga yol açiyor. Dr. Gökçel, seker hastaliginin ömür boyu sürdügünü, bu nedenle de saglikli beslenmenin mutlaka ögrenilmesi gerektigini vurguladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası