Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BELIRTISI SIRT AGRISI OLAN 5 CIDDI HASTALIK!

FIBROMIYALJIDEN OSTEOPOROZA…

Her 5 kisiden birinin sorunu olan sirt agrisi, gençlerden ileri yastaki kisilere kadar hemen her yas grubunda ortaya çikiyor. Bilgisayar kullaniminin yayginlasmasiyla birlikte görülme sikligi gün geçtikçe artan sirt agrisi kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle olusurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çesitli ciddi hastaliklarin habercisi olabiliyor!

Sirt agrisi; boyun alt ve arka kismi, omuzlarin arka kisimlari, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan genis bir alani kapsiyor. Yapilan genis çapli arastirmalara göre her 5 kisiden birinin sorunu olan sirt agrisi gençlerden ileri yastaki kisilere kadar hemen her yas grubunda ortaya çikabiliyor. Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Ayçe Atalay, sirt agrilarinin kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle olusabilirken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi hastaliklarin habercisi olabilecegine dikkat çekerek, “Bu nedenle, özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sirt agrilari mutlaka ciddiye alinmali.” uyarisinda bulunuyor.

BELIRTISI SIRT AGRISI OLAN 5 HASTALIK

Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon Uzmani Doç. Dr. Ayçe Atalay, belirtisi sirt agrisi olan hastaliklari söyle siraliyor:

1. MYOFASIYEL AGRI SENDROMU

Sirt bölgesinde kaslara ve yumusak dokulara bagli gelisen agrilarin görülme sikligi bilgisayarin hayatimiza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yastaki kisilerde artti. Yapilan çalismalara göre; uzun süreli sirt agrisindan yakinan hastalarin yaklasik yarisinda Myofasiyel Agri Sendromu mevcut. Bu sendrom özellikle ofis çalisanlari gibi oturarak uzun süre çalisan kisileri etkiliyor.

Agrinin tipik özelligi: Bu hastalarda, genellikle sirt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla agrinin tetiklendigi noktalar bulunuyor. Kisilerin duruslarinin bozuk olusu yakinmalari arttiriyor.

2. BOYUN FITIGI: Boyun, sirt ve omuz birbirine yakin oldugu için bu bölgelerin agrilari birbirleri ile karisabiliyor Boyundan kaynaklanan agrilar bazen boyunda siddetli hissedilirken, bazi hastalarda ise sirt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabiliyor. Boyun ve sirt omurgalarindaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sirt agrisi kaynagi olabiliyor. Sirt bölgesindeki omurlar arasinda fitiklar olabilmekle beraber, bu sorun daha nadir olarak görülüyor.

Agrinin tipik özelligi: Agriya özellikle kolda güç kaybi veya uyusukluk eslik ediyorsa, boyun fitiginin habercisi olabiliyor.

3. FIBROMIYALI: Fibromyalji kadin hastalarda daha sik görülen ve boyun ile sirt bölgesi basta olmak üzere, yaygin vücut agrisina neden olan bir tablo. Hastalar siklikla sabah yorgun kalktiklarindan, çabuk yorulduklarindan sikayetçi oluyor. Sikayetler soguk, yorgunluk ve stresle artiyor. Bu grup hastada bas agrilari, bagirsak sorunlari (özellikle siskinlik) ellerde uyusma ve sislik hissi gibi bazi baska sikayetler de sik gözleniyor. Depresif duygudurum hastalarin agriya hassasiyetini arttiriyor. Bu nedenle hastalarin bu yönden de tedavi olmalari agrilarin tedavisini kolaylastiriyor.

Agrinin tipik özelligi: Hastalar sabah yorgun ve agrili olarak uyanirlar. Bazen vücudun sag, bazen sol yarisi etkilenebiliyor. Yaygin nitelikte olan agriya bel ve sirt agrisi da eslik edebiliyor.

4. SKOLYOZ: Sirt agrisi ile basvuran hastalarin yasi da dikkate aliniyor. Çünkü farkli yaslardaki hastalarda farkli hastaliklar kendini sirt agrisi olarak gösterebiliyor. Örnegin gelisme çagindaki çocuklarda skolyoz adi verilen omurga egriliginin tipik belirtisi sirt agrisi olabiliyor. Sikayetler uzun süre bilgisayar basinda kalindiginda artis gösterebiliyor. Bu hastaligin siklikla takip edilmesi gerektigi için erken dönemde doktora basvurulmasi gerekiyor.

Agrinin tipik özelligi: Çocuk ve adolesanlarda genellikle agri olmayabiliyor. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastaliga isaret edebiliyor.

5. OSTEOPOROZ: Yasli ve kadin hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) isaretini sirt kemiklerinde kirilmalar ve buna bagli boy kisalmasi ile sirt agrisi olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisini yani sira sirt kaslarina yönelik egzersizler kisinin sirtinda kalici kamburluk olusmasini engelleyebiliyor.

Agrinin tipik özelligi: Belli bir sirt omuru üzerinde yogunlasan agri ve hassasiyet oluyor. Agri sürekli ve siddetli nitelikte özellik sergiliyor.

BU BELIRTILERE DIKKAT!

Daha nadir olmakla beraber omurgalari tutan kötü huylu hastaliklar da sirt agrisina neden olabiliyor. Bu yüzden agri gece basliyorsa veya sürekli ya da siddetli ise ve kilo kaybi varsa zaman kaybetmeden doktora basvurmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası