Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Klimalar Hasta Ediyor

Yaz aylarinin vazgeçilmez serinlik kaynagi klimalarin, yanlis kullanildiginda çesitli hastaliklara neden olabildigi bildirildi.

Istanbul Üniversitesi (I.Ü) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, klimalarin insan sagligi üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekerek, sunlari söyledi:

''Asiri elektrik sarfiyati yüzünden yetersiz çalistirilan klimalar, basta solunum yolu olmak üzere atesli hastaliklara neden oluyor. 'Hasta Bina Sendromu' olarak bilinen bu hastalik, genellikle pencere havalandirmasi olmayan otel, isyeri gibi merkezi olarak havalandirilan büyük binalarda görülüyor.'' Prof. Dr. Küçükusta, havalandirmasi yetersiz bu tür yerlerde mikroplar ve kimyasallarin havalandirma sistemine sizarak agir hastaliklara yol açtigini, önlem alinmadiginda ise hastaligin kroniklesebildigini kaydetti.

''Hasta Bina Sendromu''nun havalandirmasi iyi yapilmayan otel, isyeri gibi kapali mekanlarda yasayanlarda görüldügünü belirten Prof. Dr. Küçükusta, bu tür binalarin çogunun merkezi olarak havalandirildigini, ancak fazla enerji tükettigi için bu kapali havalandirma sistemlerinin genelde yüzde 20 kapasiteyle çalistirildigini dile getirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, söyle devam etti: ''Büyük binalarin kapisi, penceresi açilmaz. Havalandirma sistemleri de yeterli çalistirilmayinca, içerideki kirli hava disari çikamiyor. Bu havalandirma sistemlerine insanlarin nefeslerinden çesitli solunum yollari virüsleri karisiyor.

Yeterli havalandirilmayan binalardaki halilardan, plastik esyalardan, odalari ayiran suntalardan, duralit gibi malzemelerden, boya ve yapistiricilardan ortama formaldehit (kanserojen madde) ve uçucu bilesikler karisiyor. Havalandirma sistemi yeterli çalistirilmayip hava tam temizlenmediginde, soluyan insanlarda göz, burun, bogaz, deri hastaliklarina neden oluyor.''

Prof. Dr. Küçükusta, bu tür hastalik belirtilerinin bas agrisi, bas dönmesi, uyusukluk, yorgunluk hissi, gözde irritasyon, akinti, kasinti ve kizarma, burunda irritasyon, akinti, kanama, hapsirik, tikaniklik ve geniz akintisi, bogazda yanma, kuruluk ve gicik seklinde öksürük, gögüste sikisma hissi, nefes darligi, ciltte kuruluk, kasinti, koku ve tat alma bozukluklari ile konsantrasyon güçlügü oldugunu anlatti.

Klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerindeki sicak sularda küf mantarlarinin üremesi ve bunlarin da bina havasina karismasiyla, bu havayi soluyan insanlarin alerjik zatürreeye yakalanabildiklerini de vurgulayan Prof. Dr. Küçükusta, nemlendirme kisimlarinda çesitli bakteriler üreyen klima sistemlerine maruz kalanlarda da ''Pontiac Atesi'' adli hastalik görüldügünü bildirdi.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, bu tür rahatsizliklarin meydana gelmemesi için klimalarin kullanim talimatlarina uygun çalistirilmasi ve rutin kontrollerinin yapilmasi gerektigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası