Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


60 bin okulda diyabet ve sismanlik egitimi basliyor.

Türkiye’de bir ilke imza atilarak hayata geçirilen "Okulda Diyabet Programi" kapsaminda 14 Kasim haftasinda ve sonrasinda tüm Türkiye’deki ögretmenler ve ögrenciler için egitim etkinlikleri düzenlenecek.

Türkiye’de bir ilk olan ve geçtigimiz sene hayata geçirilen “Okulda Diyabet Programi” (ODP) çerçevesinde ögretmenlerin ve ögrencilerin çocuklarda diyabet, sismanlik ve saglikli beslenme konularinda egitilip bilinçlendirilmesi ve bu yolla saglikli nesillerin yetistirilmesi amaçlaniyor.

Saglik Bakanligi Diyabet Kontrolü programi kapsaminda, Milli Egitim Bakanligi, Saglik Bakanligi ve Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Dernegi tarafindan yürütülen ve sanofi-aventis tarafindan kosulsuz desteklenen “Okulda Diyabet Programi” ile hedef, Türkiye’de 750 bin ögretmen ve 17 milyon ögrenciye ulasarak çocuklarda diyabet belirtileri ve sismanlik konusunda farkindalik olusturmak.

14 Kasim haftasinda 60 bin okulda diyabet etkinlikleri

Tüm dünyada diyabete dikkat çekmek ve farkindalik olusturmak amaciyla düzenlenen 14 Kasim Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsaminda Türkiye’deki 60 bin okulda çesitli egitim ve etkinlikler düzenlenecek. 81 ilde düzenlenecek olan 14 Kasim 2011 diyabet etkinlikleri kapsaminda Türkiye’deki ilkögretim okullarinda “Çocuklarda Diyabet”, “Çocuklarda Sismanlik ve Saglikli Beslenme” gibi konularin islendigi egitim filmleri ile egitim yapilacak. Ayrica ögretmenleri ve ögrencileri bilgilendirmek için egitim toplantilari düzenlenecek.

Türkiye’de 20 bine yakin diyabetli çocuk yasiyor

Türkiye’de bugün 15–20.000 civarinda diyabetli çocuk var ve bu sayiya her yil 1700 civarinda yeni vaka ekleniyor. Egitim ortamlarinda çesitli zorluklar yasayan diyabetli çocuklar en çok kendilerinin beden egitimi dersleri ve okul gezileri gibi aktivitelerden uzak tutulmaktan, ders sirasinda ögün alamamak ve tuvalete gitmelerine izin verilmemesi gibi sikintilarla karsi karsiya kaliyor. “Okulda Diyabet Programi” ile hem ögretmenlerin diyabet bulgulari konusunda bilinçlendirilmeleri hem de diyabetli ögrencilerin yasam kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Sisman çocuk sayisinin 2 milyona ulastigi varsayilan Türkiye’de çocuklarda diyabet, sismanlik ve saglikli beslenme konularinda ulusal düzeyde bir bilinç olusturulmasi amaciyla hazirlanan “Okulda Diyabet Programi”nin diger adimlarini ise “Beslenme Dostu Okul Sertifikasyonu” ve “Diyabetli Çocuklara Burs Programi” gibi projeler olusturuyor.

“Okulda Diyabet Programi” egitim platformuna ve egitim filmlerine http://www.okuldadiyabet.org/egitimPlatformu/ adresinden ulasilabilmektedir.

Sanofi-aventis hakkinda

Dünyanin önde gelen ilaç sirketleri arasinda yer alan sanofi-aventis, tüm insanlarin tedavi çözümleri kesfeder, gelistirir ve hizmete sunar. Sanofi-aventis Paris (EURONE(NYSE: SNY) borsalarinda islem görmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası