Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KURBAN KESIMINI ÇOCUKLARA IZLETTIRMEYIN”

Yaklasan Kurban Bayrami için alinan kurbanliklar ile çocuklarinizin kurdugu duygusal baga dikkat çeken Reem Nöroloji Merkezi Kurucusu Dr. Mehmet Yavuz, dini vecibelerin yerine getirildigi sirada çocuklarin psikolojisinin de dikkate alinmasi gerektigine dikkat çekiyor.

Bayramlar çocuklar için ailedeki herkesin bir araya geldigi, sinirsiz seker ve tatlinin tüketildigi, aile büyüklerinden alinan harçliklarla mutlu olunan güzel günlerdir. Kurban bayramlarinda ise kesilmek üzere alinan hayvanlar eve geldiginde çocuklar farkli bir sevinç yasar. Sevimli koyunun birkaç gün sonra kesilecegini düsünmeyen, ölme ve öldürme bilincine sahip olmayan çocuklar için kurban kesimi son derece travmatik olabilir.

Apartman önlerinde, evlerin bahçelerinde sokak aralarinda ve çocuklarin görebilecegi yerlerde yapilan kurbanlik kesimlerinin çocuklarin psikolojisine zarar verdigini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz dini vecibelerin yerine getirilmesi sirasinda çocuklarina karsi sorumluluklarini da ihmal etmemeleri gerektigi konusunda ebeveynleri uyariyor.

“Çocuklarinizin sevimli dostunu kesmeyin”

Dr. Mehmet Yavuz, kurban kesimi sirasinda çocuklarin olumsuz etkilenmesinin önüne geçmek için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken hususlar konusunda su bilgileri verdi;

Kurban kesimi çocuklari nasil etkiliyor?

Soyut düsünme kavramina erismeyen çocuklar kurban kesimini dini bir görev olarak degil, bir cinayet veya vahset olarak algilayabilirler.

Hayvanin gözlerinin ve ayaklarinin baglanarak çaresiz birakilmasi, çocuklarda duygusal yönden çöküntüye neden olabilir. Tersi bir etki de yaratabilecek bu durum sonucunda çocuklarda saldirgan tavirlar uyanabilir ve bu durum çocuklarin baska hayvanlara zarar vermesine neden olabilir. Öldürme bilincine sahip olmayan bir çocugun yaninda ebeveynleri tarafindan bir hayvanin kesilmesi veya kesilmesine müsaade edilmesi, çocuk tarafindan hayvanlarin öldürülmesinin dogru bir davranis olarak algilamasina neden olabilir. Ayrica bu durum çocuklarda et yememeye sebep olabilir. Kurban kesimine sahit olan çocuklarin uyku düzenleri bozulabilir, kâbuslar görebilir ve hayvanlara karsi görüsleri tamamen degisebilir. Çocuklara özellikle bayram haftasi süresince haber bültenleri de seyrettirilmemelidir.

Anne ve babalara tavsiyeleriniz nelerdir?

— Öncelikle Islami geleneklerde yer alan ve halkimiz tarafindan da uygulanan kurban kaninin çocugun alnina sürülmesinden kati suretle kaçinilmalidir.

— Çocuklar kurban kesim yerlerinden uzak tutulmali, çocuklarin bulundugu ortamlarda kurban kesimi yapilmamalidir. Kurbanlik hayvanlar ile çocuklar arasinda duygusal bir bag olusmus ise kurban kesiminden vazgeçilmeli veya durum çocugun anlayacagi bir sekilde izah edilmelidir.

— Çocuklarin anlamayacagi açiklamalardan kaçinilmalidir. Örnegin; “Yenisini aliriz”, “Bu dini bir görev”, “Allah böyle istedi”, “O seçilmis bir hayvandi” gibi açiklamalar çocuklarin anlayacagi seyler degildir.

— Çocuklar tüm çabalara ragmen kurban kesimine sahit olabilir ve ardindan psikolojisi bozulabilir. Eger çocuk bugünden sonra et yemek istemezse, uyku düzeninde gözle görülür degisiklikler varsa, kabuslar görerek uyaniyorsa, koyun, kuzu, koç, inek, boga gibi hayvanlari gördügü zaman korkuyorsa vakit kaybetmeden bir terapiste götürülmeli ve yasadigi duygusal travma konusunda yardim alinmalidir.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası