Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSER TEDAVISINDE YENI MEME DOKUSU OLUSTURMAK HASTA MOTIVASYONU AÇISINDAN ÖNEMLI

Meme kanseri diger kanser türleri gibi o dokuda bulunan hücrelerin anormal biçimde çogalmalari yoluyla vücudun savunma mekanizmasini etkisizlestirmesi halinden ötürü olusur. Hiçbir kanser türü gibi meme kanseri de ‘normal’ bir hastalik degildir. Günümüzde meme ve diger kanser türlerinin artisinin çevre kirliligi, kimi ilaç ve kimyasal atiklarin hormonlar üzerindeki tahmin edilemez etkileri, stres ve depresyon gibi psikolojik faktörlerden ileri geldigi düsünülmektedir.

Kanser tedavilerinde vücudun kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinden güçsüz düsmesi ve bagisikliginin zayiflamasinin yani sira özellikle meme kanseri tedavisi gören kadinlari psikolojik olarak da etkileyen nokta kadin cinselligiyle özdeslesmis olan memenin kaybidir.

Meme dokusunun ikisinin birden ya da tekinin alindigi durumlarda kadinin vücut bütünlügü ve cinsiyet algisi zarar görmektedir. Her ne kadar özel sutyenlerle de memenin yoklugu kamufle edilse de bu disilik sembollerinin yoklugu hastada moral bozuklugu hatta depresyona neden olabilir.

Kozmetik tibbin ve estetik cerrahi’nin bu konudaki çözümlerini lüks degil bir nevi ihtiyaç olarak gördügünü ifade eden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; ‘Kanser evresi ve diger bulgulari incelenerek uygun olan hastalara kendi dokularindan da silikon jel protez kullanilarak tekrar gögüs yapilmasi mümkündür. Cinselliginin ve kadinliginin önemli bir parçasi olan gögüs yapisinin hastaya geri kazandirilmasi hayat kalitesini, moral durumunu yükseltecektir. Uygun endikasyon konulan hastalarda meme onarimi hastanin hayat kalitesini artirir, ayrica kanser nüksü yönünden yapilacak takipleri de engellemez’ bilgisini verdi.

Konuyla ilgili sorulari cevaplayan Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; Kanser tedavisi sürecinde alinan meme dokusunun benzerinin hastaya kazandirilmasi bransimizin daha az göz önünde olan ‘Rekonstrüktif Cerrahi’ alanina girer ve Plastik Cerrahi ile Rekonstrüktif Cerrahi’nin bulustugu alanlardan biridir. Burada meme dokusunun alinma biçimi ve tedavinin seyri bizim hangi alana egilecegimizi gösterir. Günümüzde meme kanseri ameliyatlari meme derisini büyük ölçüde korumaya yönelik yapilmaktadir. Bu da yapilabilecek onarimlarin kalitesini artiriyor’ dedi.

Meme kanseri ertesi estetik ameliyatla yeni meme olusturmak tedavinin hangi evresinde mümkündür?

-Bu tamamen hastaligin evresine, tipine, tedavinin planina bagli. Hastanin kanserli dokusu tamamen temizlenmisse ve doktoru radyoterapi planlamiyorsa dokularin temizlenmesini takiben yani ayni esnada meme protezi de konabilir. Tabii burada temizlenen kismin sadece meme dokusu olmasi lazim. Eger memenin cildinin de hastalik dolayisiyla alinmasi söz konusuysa meme dokusu ayni anda ve bu sekilde protez konularak yapilamaz. Meme cildinin de alindi durumlarda ayni anda degil daha sonra ve karindan alinan bir flep tasinarak ve protez degil yag dokusu eklenerek meme olusturulabilir.

Meme kanseri ertesi yapilan estetikle memesini küçük buldugu için büyütmek isteyenlerin estetik operasyonlari birbirinden farkli midir?

Faklidir. Kanserli dokunun temizlenmesini takiben yapilan operasyonlarda alinan memenin mevcut memeye benzetilmesi için de meme cildi alindiysa olusturulan dokunun memeye benzetilmesi için de daha komplike ve birden fazla operasyon gerekir.

Olusturulan meme dokusunun ya da bu operasyonun hastaligin yayilmasina yol açma riski var midir?

Yoktur. Eger dokularin içinde kanserli hücrelere çogalmaya devam ederlerse tekrarlanma ya da yayilma riski vardir. Meme kaybini karsilamak için konan protez ya da yag dokusu bu süreci etkilemez.

Yeni meme dokusu yaptirmak rutin kontroller ve tedavinin devaminda bir risk olusturur mu? Kanserli yeni bir doku varsa örnegin bunun fark edilmesini engelleyebilir mi?

Olusturulan yeni meme dokusu ister protez, ister yag dokusu olsun hiçbir kontrolü ya da sonucun net okunmasini engellemez.

Memesini küçük buldugu için protez taktiran bir hasta ile alinan memesinin yerine meme olusturulan hastanin tedavisi ayni midir, degilse hangi bakimlardan ayrilir?

Alinan meme yerine meme dokusu olusturma operasyonu daha pahalidir, çünkü bir degil birkaç operasyon gerektirir. Takipleri uzun solukludur. Tam donanimli bir hastane ortaminda ve meme cerrahi ve plastik cerrahin birlikte bulunmasi gereken bir ameliyattir.

Alinan meme dokusu yerine olusturulan yeni memede belirgin izler var midir?

Özellikle meme cildinin de alindigi durumlarda izler elbette saglikli bir kisinin meme büyütme operasyonundakinden belirgin izler olacaktir. Meme dokusunun alinmadigi durumlarda ancak gögüsün bazi kisimlarin ince izler bulunacaktir. Alti ay ile bir yil arasinda izler daha belirsiz hale gelecektir.

Meme dokusu olusturulmasini bu hastalar için sizce önemi nedir?

Memeler kadinin disilik sembolü. Bunun fiziksel kaybi ciddi psikolojik rahatsizliklara yol açabilmektedir. Üstelik kanser gibi moralin önemli oldugu bir hastalikta tibbi bir risk yoksa ben alinan meme dokusunun karsilanmasinin hastalar üzerinde fevkalade olumlu etkiler yaptigini düsünüyorum.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası