Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÖZÜ SIK OVUSTURMAK KERATOKONUS HASTALIGINI TETIKLIYOR

KORNEA NAKLI YAPILAN HASTALIKLAR ARASINDA KERATOKONUS ILK SIRADA YER ALIYOR

Korneanin sivrilesip incelmesi sonucu olusan göz hastaligi keratokonus, çogu zaman göz tembelligiyle karistirildigi için erken evrede teshis edilemiyor. Hem genetik hem de çevresel faktörler nedeniyle olusan hastaliga neden olan çevresel faktörlerin basinda gözü kasiyip ovusturmak geliyor. Hastalik geç teshis edildigi takdirde kornea nakli gerekebiliyor

Özellikle sicak, toz ve alerjenlerin yogun oldugu ülkelerde sikça rastlanan keratokonus hastaligi korneanin öne dogru sivrilesip incelmesi sonucu ortaya çikiyor. Kornea naklinin birinci nedeni olarak gösterilen hastaligin, Türkiye'de en sik Güneydogu Anadolu ve Akdeniz sahillerinde rastlandigini belirten Dünyagöz Ataköy Hastanesi’nden Prof. Dr. Akif Özdamar, “Hastaligin olusmasinda hem genetik hem de çevresel faktörler rol oynuyor. En önemli çevresel faktör ise gözü kasiyip ovusturmak yoluyla korneaya zarar vermek” dedi.

ÇOK SAYIDA HASTA HASTALIGININ FARKINDA DEGIL

Erken dönemde rutin muayene ile teshis edilemeyen keratokonus hastaliginin sik sik göz tembelligi ile karistirildigi konusunda uyarida bulunan Op. Dr. Özdamar, teshisin özel topografik cihazlarla yapilabildigini belirterek, su bilgileri verdi: “11 - 12 yas civarinda olup bir gözünde astigmat bulunan ve görmesi artirilamayan çocuklara çogu kez göz tembelligi teshisi konuluyor. Ancak bu hastalarin çogunun sonradan keratokonus oldugu ortaya çikiyor. Hastalik erken dönemde rutin muayeneyle teshis edilemedigi için teshiste özel topografik cihazlar gerekiyor. Hastanin korneasinin çiplak gözle fark edilecek kadar sivri olmasi ancak kornea nakline gidilmesini gerektiren çok ileri dönemlerde oluyor. Teshis için özel tetkik gerekmesi nedeniyle çok sayida hasta hastaliginin farkinda olmadan yasiyor.”

GÖZLÜK FAYDA ETMIYOR

Keratokonus hastalarinda görme orani gözlükle dahi artirilamiyor ve yasla beraber hastalik da ilerliyor. Bu nedenle keratokonus hastalarinda kontakt lens tercih ettiklerini ifade eden Op. Dr. Özdamar, “Simdiye kadar kullanilan sert kontakt lensler disinda, kullanimi kolay hibrit yapidaki lenslerle de hastalarin yüzde 90' inin görme kalitelerini artirmalari mümkün olabiliyor. Çesitli nedenlerle kontakt lens kullanamayan hastalarda görmeyi artirmak için cerrahi uygulama gerekebiliyor. Cerrahi yöntemlerden ilki ‘Halka’ ameliyati. Bu ameliyat tekniginde biçak kullanilmadan laserle açilan kanallarin içine halka takilarak korneanin gerilmesi ve merkezi korneanin sivriliginin azaltilmasi amaçlaniyor. Bunun yani sira ‘Kerafleks’ denen özel mikrodalga uygulamasiyla hastanin korneasinin sivriliginin azaltilmasi amaçlaniyor. Bu uygulama umut vaat etse de henüz klinik çalismalarin sürdürüldügü ve çalisma sonuçlarina göre uygulanan teknigin gelistirilmesi düsünülen bir alan” diye konustu.

KORNEAYA B2 VITAMINI

Hastaligin 40'li yaslara kadar ilerledigini dile getiren Op. Dr. Özdamar, hastaligin ilerlemesini durdurmak için son yillarda bir yöntem kesfedildigini belirtti. Bu yöntemde korneaya yarim saat süresince, “Riboflavin” denilen B2 vitamini uygulandigini belirtti. Op. Dr. Özdamar sözlerini söyle sürdürdü: “Vitaminin göze geçebilmesi için epitel kaziniyor ve ultraviyole isik uygulamasi yapiliyor. Yapilan çalismalar, bu ameliyatin uygun hastalarda uygulandiginda hastaligi yüzde 90’a varan oranda durdurdugunu gösteriyor. Ancak ameliyatin yapilabilmesi için birinci kriter korneanin yeterli kalinlikta olmasi. Korneanin çok ince oldugu vakalarda gözün zarar görme olasiligi bulundugu için bu ameliyat teknigi uygulanamiyor. Bu teknigin uygulandigi hastalarda, hastaligin seyrinin önemli ölçüde degistigini, görmenin korundugunu ve hastalarin bir bölümünde görme kalitesinde de önemli iyilesmeler oldugunu gözlemekteyiz.”

KORNEA NAKLININ BIRINCI NEDENI KERATOKONUS

Dünyada kornea nakli nedenleri arasinda keratokonus hastaliginin ilk sirada yer aldigini söyleyen Op. Dr. Akif Özdamar, bunun çok kolay bir operasyon olmadigini ve sonucunda kornea nakline bagli ciddi riskler olabildigine dikkat çekiyor. Bununla birlikte kornea nakli, dogru merkez ve uzman ellerde uygulandiginda basarili sonuçlar veriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası