Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Dini bayramlardan ikincisi olan kurban bayrami özellikle kirmizi etin miktar ve siklik açisindan en fazla tüketildigi bayramdir. Sadece bununla da kalmayip kalabalik ve keyifli aile yemeklerinde ve misafirliklerinde serbetli tatli, çikolata, seker ve agir hamur isleri de yogun olarak tüketilmektedir. Fazla miktarda ve yagli besin tüketimi ile kisilerde gaz, hazimsizlik, mide bulantisi gibi mide ve barsak sistemi rahatsizliklarinin ortaya çikmasi bayramin keyfini kaçirabilir. Özellikle bu dönemde hamurlu tatli ve kavurma gibi yagli et tüketimi kandaki yag ve kolesterol düzeyini de yükseltebilir. Kirmizi etle birlikte sakatat tüketimi de artmaktadir. Yüksek kolesterol ve yag içeren ciger, börek gibi sakatatlarin tüketimi konusunda da dikkatli olmak gerekir. Ailesinde kalp, hipertansiyon ve seker hastaligi gibi kronik hastaligi ve mide rahatsizligi olan kisilerin, yasi ilerlemis olanlarin bu konuda daha hassas davranmalarinda fayda var.

Et tüketim miktarinin armasinin yaninda etin pisirme yöntemi de yine saglik açisindan çok önemlidir. Çok yagli kizartma ve kavurmalar yerine izgara ve haslama yöntemleri tercih edilirse bir miktar da olsa zarar azaltilmis sayilabilir. Doymus yag orani yüksek olan kuyruk yagi ve tereyag da yine pisirme islemlerinde tercih edilmemelidir. Pisirilen etin yagsiz olmasina ve yag seçiminde zeytin, misir, findik, ayçiçek, kanola yagi gibi sivi yaglar tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Tabi bunun yaninda yagli hamur isleri, pilavlar, börek, çörekler yerine az yagli sebze yemekleri ve salatalar tercih etmek en akillicasi olacaktir.

Etlerin yagda kavrulmasi ve kizartilmasi saglik açisindan zararli olmasinin yani sira besin ögesi kayiplarinin artmasina ve fazla miktarda yag tüketilmesine sebep olmaktadir. Bunlarin yaninda dikkat edilmesi gereken diger önemli bir konu da taze kesilen etlerin hemen tüketilmemesi gerekliligidir. Taze kesilmis etin sert olmasindan dolayi pisirilmesi çok zordur. Ayrica taze et sindirim zorlugu ve hazimsizlik yapabilir. Etin cinsine göre yumusama süresi degismekle birlikte sigir ve koyun gibi büyük bas hayvanlari sertliginin geçmesi için 0°C de on gün, 15°C de üç gün bekletmek yeterli olacaktir. Yagi az olan hayvanlarin sertlikleri daha çabuk geçmektedir. Genel olarak buzdolabinda 1-2 gün bekletilmis et tüketebilirsiniz de diyebiliriz.

Kurban edilecek hayanin saglikli olmasi da çok önemlidir. Hayvanlar çesitli hastalik etkenleri tasiyabilir. Bu tip hayvanlar kesilirse hayvandaki hastaliklar insana geçebilir. Bu nedenle veteriner kontrolünden geçmis hayvanlar satin alinmalidir.

Besinler 10°C altinda saklanirsa, mikroorganizmalarin çogalma hizi yavaslar. Isi 0°C ye düsünce, mikroorganizmalarin çogalmasi tümü ile durur. Kurban etlerinin hepsi hemen tüketilemeyeceginden saklama kosullarina mutlaka dikkat edilmelidir. Dogru saklama yöntemlerinin kullanilmasi ile hem mikroorganizmalarin çogalmasi engellenmis olur, hem de besin ögelerinin kayiplari en aza indirilmis olur. Buz dolabinda sogukta saklama yöntemi ile 2-4°C araliginda parça etler 5-6 gün, kiyma 1-2 gün ve sakatatlar da yine 1-2 gün saklanabilir. Isi derecesi daha asagiya düstügü zaman, besinin bilesimindeki su donar ve daha uzun süre saklanabilir. Bu çesit saklama, mikroplari öldürmez, fakat üremesini önler. Etler derin dondurucuda -18°C de 3-6 ay saklanabilmektedirler. Dondurma süresi uzadikça ette renk degisimi, etin yüzeyinde kuruma ve etin yaginda oksitlenmeye bagli olarak acima olabilir. Eti uzun süre buz dolabinda beklettikten sonra dondurma saklama süresini kisaltir.

Yine ayni sekilde tuzun yag oksidasyonunu hizlandirdigi, biberin ise yavaslattigi bilinmektedir. Bu nedenle dondurulacak et tuzlanmamalidir.

Etler pisirildikten sonra da dondurulabilir. Pismis etin dondurulmasi kolaylik saglar ancak pistikten sonra dondurulan eti soguk tüketmek daha iyidir. Çig ve pismis olarak dondurulan etlerde lezzet olarak az bir fark olusabilir.

Dondurulmus etler buz dolabinin en alt rafinda veya mikro dalga firinlarin çözdürme programlarinda buzlari çözüldükten sonra pisirilebilir. Çözülme sirasinda etler suyundan bir miktar kaybetmelerine ragmen taze et gibi pisirilebilirler. Et çözdürme islemi pisrilecek et miktarina uygulanmalidir. Etlerin bozulmasini ve mikroorganizmalarin üremesini engellemek için çözülmüs etler tekrar dondurulmamalidir.

ÖZETLE;
• Güne yagli et kavurma yerine mutlaka peynir ekmekten olusan hafif bir kahvalti ile baslanmalidir.
• Et pisirme yöntemi olarak kizartma ve kavurma yerine, izgara veya haslama tercih edilmelidir.
• Et yemeklerinin yaninda yagli hamur isleri yerine salata ve zeytin yagli sebzeler tercih edilmelidir.
• Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlilari, seker ve çikolatari tadimlik miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacaginiz ziyarette yine ikram yapilacagi ve bunun büyük olasilikla tatli olacagi unutulmamali. Belki siz yapacaginiz ikramlarda sütlü ve meyveli tatlilari tercih edebilirsiniz.
• Ayrica çikolataya ve sekere alternatif olarak vitamin, mineralden zengin olan ve posa içerigi yüksek olan kuru meyveler, ceviz, findik gibi kuruyemisler ikram edilebilir.
• Diyabetliler, kalp hastalari, yüksek tansiyonu bulunanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar bu tedavilerini bozmamalidirlar.
• Bayram ziyaretleri sirasinda artan çay ve kahve tüketimi asiri miktarlarda oldugunda uykusuzluk, kalp ritim bozukluklari, mide problemlerine sebep olabilmektedir. Bu tür içeceklerin tüketilen miktarlarina dikkat edilmelidir.
• Yine hazimsizligin önlenmesi ve peklik gibi barsak problemlerinin ortaya çikmamasi için su tüketimi çok önemlidir. Günde 2-2.5 lt su tüketeye dikkat edilmelidir.
• Peklik problemiyle karsilasmamak için sadece yeterli su içmek yetmez, sebze ve meyve de yeterince tüketilmelidir.
• urbanlik hayvanlarin sakatatlari kolesterol ve yag açisindan zengin olmasi sebebiyle asiri tüketilmemelidir.
• Etlerin çok yagli kisimlari tüketilmemeli, hayvanin iç yaglari yemeklere lezzet vermek amaciyla kullanilmamalidir.
• Bayram süresince alinan fazla kalorinin yakilmasi için fiziksel aktivite de arttirilmalidir. Yakin yerlere yapilacak olan bayram ziyaretlerinin araç kullanilmadan yapilmasi kilo artisini engellemek açisindan faydali olacaktir.

Saglikli ve mutlu bir bayram geçirmeniz dilegiyle.

Amerikan Hastanesi
Beslenme ve Diyet Bölümü
Diyetisyen Zuhal Güler Çelik
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası