Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocukluk Çagi Egzamasi

Ögretmenlerin egzama konusunda bilgilendirilmesi ve doktorlarin zaman zaman okullarda bu hastaligi anlatmasinin saglanmasi gerektigi vurgulandi

Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dali’ndan Yrd. Doç. Dr. Serhat Inalöz, Yrd. Doç. Dr. Necmettin Kirtak ve Arastirma Görevlisi Almila Tuncel tarafindan hazirlanan raporda, egzamanin nedeninin bilinmedigi belirtildi. Egzamada derinin kirmizilasip, iltihapli hale gelebilecegi, deriyi kasimanin tahris ve enfeksiyonlara zemin hazirlayacagi ifade edilen raporda, “Yüz, boyun, üst gögüs, diz ve dirseklerin kivrim yerleri en çok etkilenen bölümlerdir” denildi.

Yumusatici merhem, krem ve losyonlarin, deride kurumayi önleyecegi kaydedilen raporda, su görüslere yer verildi: “Çocugun yapacagi banyonun suyu fazla sicak olmamali. Ciltte bir rahatsizlik olmasa bile nemlendirici uygulanmasi yararli olur. Egzamali çocuk kasinir ve bu da çocugu ve yakinlarini rahatsiz eder. Kasinmaya baslayan çocukla oynamak, çocugun dikkatini baska yöne çekmek gerekir. Bazen hafif gidiklamak da çocugun kasinma hissini azaltir. Anne ve babalar genellikle çocuklarin egzamali derisine, (agrir) diye dokunmazlar. Ama kendisine niçin dokunulmadigini bilmeyen çocuk, yanlis anlayarak anne ve babasindan uzaklasir.”

Ögretmenlerin egzama konusunda bilgilendirilmesi ve doktorlarin zaman zaman okullarda bu hastaligi anlatmasinin saglanmasi gerektigi vurgulanan raporda, diger çocuklara, egzamadan korkulmasina gerek olmadiginin çok iyi bir sekilde anlatilmasinin yararli olacagina dikkat çekiliyor.

Çocukluk çagi egzamasinin tetikleyicileri arasinda sigara, bazi gida maddeleri, yünlü giysiler, deterjanlar, ev tozu akarlari, hayvan tüyleri ve polenlerin bulunduguna isaret edilen raporda, su uyarilar yer aliyor: “Özellikle ev tozu akarlari egzamada önemli rol oynar. Yastik, hali ve oyuncaklarin tüyleri arasinda yasayan akarlardan kurtulmak çok zor. Yerler sik temizlenip silinmeli. Kasintiyi ve tahrisi artiran terlemeyi önlemek için penye ve pamuklu giysiler giyilmeli. Egzamasi olan çocuk, hiç bir aktiviteden geri birakilmamali.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası