Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çevresel ve kültürel faktörler siddeti körüklüyor

BRSHH Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ahmet Türkcan, siddetin olusmasinda, hizmet alan ve veren kisilerin ruhsal durumlari ve iletisim yöntemleri, isyerinin yapisi, çevresel ve kültürel faktörler, yasal düzenlemelerin önemli rol oynadigini belirtti.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH) Ruh Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ahmet Türkcan, alkol veya madde kullanim bozuklugu olan, daha önce suç davranislari olan, topluma karsi kisilik bozukluguna iliskin özellikleri olan bireylerde siddet egiliminin daha fazla oldugunu söyledi.

Siddetin olusmasinda, hizmet alan ve veren kisilerin ruhsal durumlari ve iletisim yöntemleri, isyerinin yapisi, çevresel ve kültürel faktörler, yasal düzenlemelerin önemli rol oynadigini belirten Dr. Ahmet Türkcan, “Saglik alaninda, sikintili, izdirapli kisiler ve bunlarin yakinlarinin siddet davranisina sik rastlanilir. Uzun bekleme süreleri, bekleme bölümlerinin konforunun düsük olmasi gibi faktörler siddet davranislarinin olusmasina yol açabilir” dedi.

Siddete basvurarak sorunlari çözmeye çalismanin ögrenilmis ve tekrarlanan bir davranis sekli oldugunu aktaran Dr. Ahmet Türkcan, “Sorunlarla alternatif ve siddet disi yöntemlerle basa çikmayi ögrenememek siddet davranisina basvurmayi artirabilir” diye konustu.

Çocuklari korumaliyiz

Günümüzde toplumda siddetin bu denli artis göstermesinin birçok sebebi oldugunu da ifade eden Dr. Ahmet Türkcan, söyle devam etti: “Bir toplumda siddetin artisina etki eden ekonomik, kültürel, sosyal, yasal pek çok faktör bulunmaktadir. Toplum ruh sagligina etki eden faktörleri tanimlayarak bunlara iliskin düzeltici müdahalelerde bulunmak önemlidir.

Örnegin ebeveyn egitimi, anne baba okullari, bireylerin ruhsal ve bedensel sagliklarinin düzeltilmesi, erken dönemde ruhsal sorunlarin saptanarak bireysel-ailesel terapötik girisimlerin yapilmasi, yasam sartlarinin iyilestirilmesi, egitimin iyilestirilmesi, güven duygusunun ve toplumsal sorumluluk ve dayanisma duygusunun gelistirilmesi ve yasal düzenlemelerle siddetin engellenmesi gibi pek çok yöntemin uygulanmasi gereklidir.

Kitle iletisim araçlarinda siddet içeriginin azaltilmasi, denetlenmesi, çocuklarin bu açidan korunmasi önemlidir.”

Ilaç tedavisi ve psikoterapi

Psikiyatride güncel siniflandirma sistemlerinde “siddet bagimliligi” isimli bir hastalik tanisi bulunmadigini hatirlatan Dr. Ahmet Türkcan, sunlari kaydetti: “Siddet davranislari, psikotik bozukluklar, duygudurum bozukluklari gibi psikiyatrik bozukluklarda görülebilir. Antisosyal kisilik bozuklugu, borderline kisilik bozuklugu vb. bazi kisilik bozukluklari ve özellikleri olan bireylerde, alkol madde kullanim bozuklugu olanlarda, beyin hastaliklarina bagli bilissel bozuklugu olan bireylerde siddet davranislari görülebilir. Siddet davranislari tekrarlayici nitelik kazanmis olgularda, psikiyatrik degerlendirmelerle ilaç tedavileri ve psikoterapiler uygulanabilir. Örnegin çabuk öfkelenen ve siddete basvuran olgulara öfke kontrolüne iliskin bilissel davranisçi terapilerle yardim edilebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası