Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURBAN BAYRAMINDA NASIL BESLENMELIYIZ?

Kurban bayramlarinda agir hamur isleri, seker, çikolata ve diger tatlilara ilaveten et tüketimi de dogal olarak artiyor bu da kimi saglik sorunlarini tetiklerken taze et yemeye aliskin olmayan kesim için pisirmeden saklamaya çesitli sorunlar yasanabiliyor. M-Onep Klinikleri’nden Diyetisyen Banu Eroguz Demirözü; kurban bayraminda saglikli beslenme için dikkat edilmesi gerekli konular hakkinda bilgiler verdi.

“Her yas grubundan bireyin günlük beslenmesinde yeterli miktarda protein bulunmasi gerekir. Hayvansal ve bitkisel kaynakli olmak üzere ikiye ayrilan proteinlerden en fazla eti tüketmekteyiz.

Kurban bayramlarinda et tüketimi vücut ihtiyacinin üzerinde seyreder ve bu durum kimi rahatsizliklari tetikler. Böbrek rahatsizliklari, hipertansiyon ve gut basta olmak üzere hazimsizlik, kabizlik gibi birçok rahatsizligin görülme riski kurban bayramlarinda artmaktadir. Ayrica fazla et tüketen kisilerde hiperlipidemi de görülür. Hiperlipidemi; damar tikanikligina sebep olan kolesterol ve trigliserid gibi kan yaglarinin miktarinin kanda normal sinirlarin üzerine çikmasi durumudur. Bu da kalp krizine uzanabilen sorunlari getirir. Kan lipit düzeyleri yüksek kisilerin kirmizi et tüketimine dikkat etmelerini önemle tavsiye etmekteyiz. Benzer sekilde sakatatlar da yüksek oranlarda kolesterol içerdiklerinden dikkatli tüketilmelidir.

Et tüketirken sunlara da dikkat edildiginde besin degerinden yeterince yararlanmis oluruz

• Et yemeginin yaninda yenilecek taze yapilmis bir salata içerdigi C vitamini sayesinde etin içindeki demirin emilimini artiracaktir. Ayrica et posadan fakir bir besin oldugundan salata o ögünün posa oranini da dengeleyecektir.

• Kesilen etlerin saklama kosullari da çok önemlidir. Dogru saklama kosullarinin saglanmasi mikroorganizmalarin üremesine engel olurken besin ögeleri kaybini da en aza indirir. Uygun sekilde temizlenip paketlenen etler buzdolabinin sogutucu kisminda 3-5 gün, derin dondurucu kisminda ise 3 aya kadar saklanabilir.

• Taze kesilen etler ‘ölüm katiligi’ adi verilen bir sertlik olusur. Bu durum pisirmede de sindirimde de zorluga yol açacagindan etlerin buzdolabinda 24-48 saat bekledikten sonra tüketilmesi önerilir.

• Dikkat edilmesi gereken diger bir konu ise uygulanan yanlis pisirme yöntemleri sebebiyle etlerde meydana gelen protein, vitamin ve mineral kayiplaridir. Etlerin yagda kavrulmasi veya kizartilmasi besin ögesi kayiplarinin artmasina sebep olur. Bu yöntemler ayrica fazla miktarda yag tüketilmesine ve ileride saglik sorunlarinin olusmasina da yol açabilmektedir. Dolayisiyla etlerin bugulama, izgara ve haslama seklinde pisirilmesi saglik açisindan daha dogrudur”.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası