Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


REFLÜ, HAZIMSIZLIK VE BESIN ZEHIRLENMESINE KARSI… KURBAN BAYRAMINDA ETI SAGLIKLI TÜKETMENIN 12 YOLU!

Kurban bayraminda et tüketiminin artmasiyla birlikte yag tüketimindeki artis sindirim sistemini yavaslatiyor ve yoruyor. Bunun sonucunda da ‘reflü ya da hazimsizlik’ gibi sindirim problemleri ile besin zehirlenmeleri gibi önemli tablolar ortaya çikabiliyor. Kurban bayramini saglikli geçirmek içinse öncelikle et tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalari bilmek gerekiyor!

Kurban bayraminda hemen her ailede et tüketimi artiyor ki bu da genellikle kuzu veya koyun eti oluyor. Et tüketiminin artmasiyla birlikte yag tüketiminde de artis oluyor. Bir besin ne kadar yag içeriyorsa o kadar uzun süre midede kaliyor. Bu nedenle yagli besinlerden fazla miktarda tüketmek sindirim sistemini yavaslatiyor ve yoruyor. Bunun sonucunda saglikli kisilerde bile “hazimsizlik, reflü, ve bulanti hissi” gibi sindirim problemleri ortaya çikabiliyor. Kurban bayraminda gelisebilecek bir diger tehlike ise saglikli tüketilmeyen etlerin besin zehirlenmelerine yol açma riski. Acibadem Kozyatagi Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmani Ipek Cirit, kurban bayraminda sagliginizdan olmamaniz için et tüketiminde dikkat etmeniz gereken noktalari anlatti:

1. Eti 1 derecede 24 saat bekletin

Etin hemen tüketilmesi yumusakligi ve sertligi açisindan problem yaratabiliyor. Bunun sonucunda da hazimsizlik sorunu ortaya çikiyor. Hem pisirmede kolaylik hem de lezzet açisindan eti buzdolabinda 1 derecede 24 saat beklettikten sonra tüketin.

2. Oda sicakliginda degil, buzdolabinin alt kisminda çözdürün

Taze eti buzdolabinda en fazla 1 gün saklayin. Uzun süre saklayacaksaniz, yiyeceginiz miktarlarda ayirip, geri kalanini derin dondurucuda 2-3 ay saklayabilirsiniz. Dondurduktan sonra kullanacaginiz etleri oda sicakliginda degil, buzdolabinin alt kisminda bekleterek çözdürün. Bu çözdürmüs oldugunuz etleri de hemen kullanin ve asla tekrar dondurmayin. Çünkü uygun ortamlarda bekletilmeyen ve çözdürülüp tekrar dondurulan etlerde bakterilerin sayisi artiyor. Bu sekilde kullanilan etler de besin zehirlenmelerine yol açiyor. Ayrica çig ve pismis etleri hazirlarken yararlandiginiz tahta ve biçak gibi malzemeleri baska besinlerde kullanmayin.

3. Mangaldan 15 santim uzaklikta tutun

Eti eger mangalda pisirecekseniz, atesin kor haline gelmis olmasina çok dikkat edin. Kömürün yanmasiyla açiga çikan kanserojen maddelerin ete yapismasina engel olmak için etleri atesten 15 santim uzaklikta tutarak pisirin. Ayrica atese yakin pisirilen etlerin yaglarinin yanmasi ile de kanserojen maddeler olusuyor. Etleri atesten uzak pisirerek bu riski de engellemis olursunuz.

4. Hizli degil, hafif veya orta sicaklikta pisirin

Hangi pisirme yöntemi olursa olsun, etleri hizli degil, hafif veya orta sicaklikta uzunca süre pisirin. Çünkü hizli pisirilen ette protein ve B vitamin kaybi olusuyor. Aklinizda bulunsun, etler için en az besin kaybini saglayan pisirme yöntemi firinda sulu pisirmektir.

5. Bol etli yemeklere ekstra yag katmayin

100 gram yagli dana etinde yaklasik 3 tatli kasigi kadar yag bulunuyor. Bu nedenle sebzeli kebap ve güveçte yapilan etli yemekler gibi bol etli hazirladiginiz yemeklere ayrica yag eklemenize gerek yok. Az etli hazirladiginiz yemeklere 2 yemek kasigi kadar yag ekleyebilirsiniz.

6. Günlük et miktari 50-100 grami geçmesin

Et tüketim miktarini yas, kilo, cinsiyet ve kalp damar hastaliklari gibi bazi hastaliklar belirliyor. Etlerin içerdikleri en yogun besin ögesi olan protein, beslenmenizde ihtiyaciniza göre yer almali. Genel olarak yetiskin, saglikli ve yaklasik 70 kilo agirliginda olan bir kisi için günlük tüketilebilecek et miktarinin 50-100 gram arasinda tutulmasi, genel sagligin saglanmasi için yeterli oluyor. Daha fazla alinan protein ise enerjiye çevrilirken açiga çikan üre böbreklerin yükünü arttiriyor. Bu da yeteri kadar sivi alinmazsa vücudun susuz kalmasina neden oluyor. Ayrica etler protein içerdikleri gibi hayvansal kaynakli yaglardan da zenginler. Bu nedenle de eti fazla tüketmek yag alimini da çok fazla arttirabiliyor.

7. Yemege çorba ile baslayin

Etlerin yapisinda posa bulunmaz. Dolayisiyla sebze ve meyve gibi posa miktari çok yüksek olan besinler hacimleri çok fazla oldugu için bir ögünde çok fazla tüketilemezken, etler ise çok rahat fazla miktarda yenebiliyor. Bunu önlemek için yemege mutlaka çorba ile baslayin, etin yanina da sebze ya da salata ekleyin. Bu sayede et tükettiginiz ögünde de yeterli posa almis olursunuz.

8. Ekmek ve sebze grubu sofranizda mutlaka olsun!

Her zaman oldugu gibi, sofranizda etin yani sira ekmek (çorba, pilav,makarna, ekmek) ve sebze grubundan (salata veya pismis sebze) besinler yer almali. Bu hem sindirimin kolaylasmasi, hem eti fazla tüketmemek, hem de besin ögelerinin biyo yararliligi açisindan çok önemli.

9. Etin yaninda çig sebzeyi unutmayin

Hazimsizligi arttiran en önemli beslenme hatasi ise yag orani yüksek olan besini fazla miktarda tüketmek oluyor. Zaten sindirimi yavas olan yaglar bir de alinmasi gereken miktarlarinin çok üzerinde tüketilince sindirim rahatsizliklarina neden oluyor. Bu rahatsizliklara engel olacak en önemli destek ise yine sebzeler. Çig sebzelerle beraber tüketilen etlerin sindirimi hem sebzenin yapisinda bulunan posa hem de C vitamini sayesinde daha kolay oluyor.

10. Salataniz ‘yesil’ olsun

Kirmizi et demirden çok zengin bir besin. Et ile beraber C vitamininden zengin olan salata tüketmeniz etteki demirin vücut tarafindan daha fazlasinin kullanilmasini sagliyor. Bu nedenle salatanizin bol sebze ve yesilliklerden olusmasina özen gösterin. Demir, kansizligin önlenmesinde çok önemli bir mineral. Ve kansizlik ülkemizde özellikle kadinlarda çok sik görülüyor.

11. Sakatati kisitli yiyin

100 gram sakatat 100-200 kcal arasinda degisiyor ki bu enerji miktari orta yagli bir dana etinden daha az. Sakatatlarin protein miktarlari kirmizi ete benziyor, içerdikleri yag miktari da etten daha az oluyor. Ancak kolesterol içerigi açisindan bakildiginda 100 gr karaciger ve böbrek günlük kolesterol ihtiyacinin tümünü, beyin ise 6 katini içeriyor. Bu nedenle kalp damar hastaliklari açisindan riskli grupta yer almasaniz ve kolesterolünüz yüksek olmasa bile sakatat tüketimini abartmayin.

12. Yemekten 2 saat sonra sivi tüketiminizi artirin

Etin sindirimi ile açiga çikan artik maddelerin vücuttan uzaklastirilmasi için bolca su içmeye dikkat edin. Ancak hazimsizliga neden olmamasi için yemek sirasinda sivi tüketmekten kaçinin. Yemekten 2 saat sonra ise sivi tüketiminizi mutlaka arttirin. Sindirimi kolaylastiracak en güzel içecekler su, soda, bitki çaylari gibi sindirimi yavaslatmayan içeceklerdir. Günde 1,5-2,5 litre civarinda sivi tüketmeye özen gösterin. Eger et tüketiminiz fazla ise bunu 0,5 litre artirin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası