Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYALIZE GIRMEDEN YAPILAN NAKIL, ÖMÜR UZATIYOR!

3-9 Kasim Organ Nakil Haftasi

Acibadem Saglik Grubu International Hospital Organ Nakli Merkezi Baskani Prof. Dr. Alihan Gürkan, ülkemizde yeterli organ bagisi olmamasi nedeniyle hastalarin diyalize girmek durumunda kaldigini oysa diyalize girmeden nakil yapilmasi gerektigini belirtiyor. Bilimsel arastirmalara göre uzun süre diyalize girenlerin böbreklerinin yasam süresi, hiç diyalize girmeyenlere göre daha kisa…

Acibadem Saglik Grubu bünyesinde hizmet veren International Hospital Organ Nakli Merkezi 17 Ekim 2010-17 Ekim 2011 tarihleri arasinda tam 178 hastaya böbrek nakli operasyonunu, yüzde 99 basari oraniyla gerçeklestirdi. International Hospital Organ Nakli Merkezi Baskani Prof. Dr. Alihan Gürkan, Türkiye’deki yaklasik 60 nakil merkezi arasinda büyüklük bakimindan ilk 3’ün içinde yer aldiklarinin altini çizerek, “Yaptigimiz 178 ameliyati bir yil gibi bir sürede gerçeklestirdik. Organ nakli merkezimizin rakamlari da gösteriyor ki, kadinlar organ bagisinda erkeklerden daha duyarli davraniyor. Kadinlar anneleri, evlatlari, esleri, ogullari ve akrabalari için fedakarlik yapiyor. Bu fedakarligin önünde saygiyla egilmemek mümkün degil. Bizim amacimiz önümüzdeki 2-3 yil içinde, basari yüzdemiz ve titizligimizden ödün vermeden, 1000’nci nakle ulasmaktir” diye konustu.

Prof. Dr. Alihan Gürkan, tüm operasyonlarin “kapali” yöntemle gerçeklestirildiginin altini çizerek, Türkiye’de organ nakli yapilan tüm merkezlerin hastalarina bu konforu sunmasinin önemine degindi. Prof. Gürkan, bir yillik basarilarinda, Doç. Dr. Ibrahim Berber ve Doç. Dr. Ülkem Yakupoglu’ndan olusan ekibin büyük emegi oldugunu vurgulayarak, Acibadem Saglik Grubu’nun sagliktaki 20 yillik tecrübesi ile altyapisinin büyük rolü oldugunu, amaçlarinin 1000’ci nakle ulasmak oldugunu ifade etti.

DIYALIZE GIRMEDEN NAKIL ÖMRÜ UZATIYOR

Böbrek yetmezligi çeken hastalar için tek umudun nakil operasyonlari oldugunu, nakil ameliyatlarini öncelikli olarak kadavradan yapmak istediklerini, ancak yeterli kadavra bagisi olmadigi için canli nakil yaptiklarini belirten Prof. Dr. Alihan Gürkan, sunlari söyledi:

“Ülkemizle birlikte, ABD, Avrupa ve tüm ülkelerde kadavradan nakil yapilmasi gerektigi her zaman vurgulaniyor ve önemseniyor. Ancak tüm çabalara ragmen kadavra bagisi yetersiz kaliyor. Biz buna ragmen organ bagislamanin insanlar için önemini vurgulamaktan hiçbir zaman vazgeçmedik. Yillarca insanlar böbrek nakli olabilmek için kadavra bagisi bekliyor. Beklerken de diyalize girmek zorunda kaliyor. Son yapilan bilimsel arastirmalar gösteriyor ki, uzun süre diyalize giren hastalara yapilan böbreklerin yasam süresi, hiç diyalize girmeyenlere göre daha kisaliyor. Bu nedenle biz diyalize girmeden nakil yapilmasi taraftariyiz. Bilimsel arastirmalar da bunu söylüyor. “

LAPOROSKOPIK (KAPALI) YÖNTEMLE NAKIL

International Hospital Organ Nakli Merkezi’nin çok kisa bir süredir hizmet veren bir merkez olmasina ragmen nakil sayisi, hastalara verilen hizmet kalitesi bakimindan önemli bir basariya imza attigini vurgulayan Prof. Dr. Alihan Gürkan, merkezde hastalara verdikleri saglik hizmetinin ayricaliklarini söyle siraliyor:

- Biz tüm nakil hastalarimiza tam laporoskopik sistemle, büyük cerrahi kesiler olusturmadan küçük bir kesiden girerek böbrek nakli yapiyoruz. Ayni sekilde vericiden böbregi alirken de kapali sistemle ameliyat gerçeklestiriyoruz.

- Kapali sistem ameliyat, hastalarda daha çabuk iyilesmeyi sagliyor. Kozmetik anlamda ciddi yara izleri olmuyor, hasta rahatsiz olmuyor. Bu sayede fitiklasma orani da düsüyor.

- International Hospital’in ve dolayisiyla Acibadem Saglik Grubu’nun saglik alanindaki 20 yili askin birikiminden, altyapisindan, modern laboratuvar sisteminden en üst düzeyde yararlaniyoruz.

- Nakil için bagista bulunmak için bize gelen kisilere çok ayrintili check-up’lar uyguluyoruz. Bunlari uygularken bazi kisilerde seker, ciddi tansiyon sorunlari, hatta erken evre tümörler saptadik. Nakil vericisi olamayan bu insanlar, bilmedikleri saglik sorunlarini ögrenerek tedavi olma sansina kavustular.

- SGK anlasmamiz sayesinde çok genis bir halk kesimine hitap edebiliyoruz. Insanlar son dönem böbrek yetmezligi çekiyorsa ve nakil olmalari gerekiyorsa, burada çok iyi hastane ve saglik kosullarinda SGK imkanlarindan yararlanarak nakil ameliyati olabiliyor.

- Saglikli olan herkes yakinlari için böbreklerini bagislayabilir. Gerekli saglik kosullarina uyuldugu takdirde insanlar tek böbrekle de uzun yillar, gayet saglikli bir sekilde yasayabiliyor. Son yapilan bilimsel arastirmalarin sonuçlari da bu gerçegi dogruluyor. “Tek böbrekle yasanmaz “anlayisi ve bilgisinin ne kadar yanlis oldugunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası