Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayram yolculugunu rahat hale getirmenin 10 basit yolu

Tatil öncesinde yapilan sorunlu yolculuklar keyifli bir tatil geçirmenize engel olabilir. Yaklasan Kurban Bayrami öncesinde herkesi tatil heyecani sararken, Anadolu Saglik Merkezi Enfeksiyon Hastaliklari uzmani Uzm. Dr. Elif Hakko da sorunsuz bir yolculuk için basit önerilerde bulundu:

1. Çocuklarinizi yolculuga aç çikarmayin; Çünkü, uzun süren araba, uçak, tekne yolculuklarinda çocuklarin midesi bulanabilir. Yola çikmadan önce çocugunuza kraker, ekmek, elma suyu gibi hafif birseyler yedirebilirsiniz.

2. 2-3 saatte bir mola verin; Araba yolculuklarinda çocuklarinizi pencereden disariya bakabilecegi sekilde oturtun ve zaman zaman mola vererek temiz hava almasini saglayin. Çocuk, yolculuk sirasinda uyursa veya gözlerini kapali tutup dinlenirse yolculugu daha rahat geçer.

3. Yaninizda yedek giysiler bulundurun; Kusma, terleme, kirletme gibi durumlar için elinizin altinda yedek giysilerin yani sira islak mendil ve agzi kapanabilen torbalar bulundurun. Özellikle bebekler için çok sayida ince pamuklu atlet, body, sort gibi kiyafetler alin.

4. Saglik malzemelerinizi unutmayin; Yolculuk sirasinda ates ölçer termometre, ates düsürücü fitil ve surup, bebekler için biberon, kasik, kase, su bardagi, böcek isiriklarina karsi kullanilabilecek serinletici jel, nemlendirici krem ve bebeginizin özel sampuanini yaninizda bulundurun.

5. Sigara içememeyi sorun haline getirmeyin; Otobüste ve uçakta sigara içememek sizin için sorun oluyorsa, hekiminize danisarak nikotin sakizlari veya nikotin bantlarindan faydalanin.

6. Derin toplar damar (ven) pihtisini engelleyin; Genellikle uzun süren yolculuklarda venlerde kan akiminda yavaslama ve bazi diger faktörlere bagli olarak da riskli grupta olanlarda özellikle bacak venlerinde pihtilar meydana gelebilir. Uzun yolculuklar sirasinda uçakta veya otobüste iseniz oturdugunuz yerde veya kalkip dolasarak egzersiz yapin, otomobildeyseniz mola verin ve hareket edin. Hekiminizin uygun gördügü ilaçlari kullanabilirsiniz.

7. Uçaga binme riskinizi ögrenin; Kronik hastaliginiz ve yedi günden küçük bebeginiz var ise hekiminize danismadan uçaga binmeyin. Hekiminiz uçmaniza izin verirse, hastaliginiz ile ilgili tibbi kayitlari, ilaçlari, hekiminizin telefonunu, varsa asi kartinizi, eger seker hastasi iseniz yaninizda olasi hipoglisemi atagi için mutlaka seker, kraker veya meyve bulundurun.

8. Uçakta meydana gelebilecek kulak basinç travmasini çözün; Inis ve kalkislarda sakiz çigneyin, bebeginizin ise biberon veya emzik emmesini saglayarak basinç farkini esitleyin. Hekim önerisi ile alinabilecek dekonjestan ilaçlarda faydalidir.

9. Uçus fobisiniz varsa uygun ilaci kullanin; Uçus korkusu olanlarin genellikle baska fobileri de mevcuttur. Mutlaka önceden hekiminizle konusarak bazi sakinlestirici ilaçlari kullanabilirsiniz.

10. “Jet lag” için önlem alin; Vücudun uyku saatlerinde ve düzeninde bozulma olarak tanimlanan jet lag için basit önlemler alabilirsiniz.

• Uçus öncesi iyi uyuyarak, iyice dinlenin
• Uçus sirasinda da uyumaya çalisin
• Uçus öncesi ve sirasinda agir yagli, kizartma gibi yiyeceklerden kaçinin, hafif yiyecekler tüketin
• Alkol tüketimini kisitlayin
• Bol su veya meyva suyu tüketin
• Uyku düzenini korumak için bazi yolcularin kullandigi melatonin tabletlerinin etkin olup olmadiginin ve yan etkilerinin henüz bilinmedigini unutmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası