Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Insülin direnci; normal kilolular da tehlikede!

Vücudumuzun temel yakiti olan seker (glukoz) kullanilabilmesi için çogunlukla “insülin” denilen hormona ihtiyaç duyar. Bunun istisna oldugu durum beyin dokusudur. Beyin insüline ihtiyaç duymadan glukozu kullanir. Insüline direnç ise vicudun insülin hormonunun sekeri düsürmesine verdigi yetersiz yanittan dolayi olmaktadir. Bu durum siklikla fazla kilolu olmak ile ilintilidir. Yag dokusu arttiginda, özellikle karin içinde bu artis oldugunda, vücut bu yaglara karsi bir tepki gösterir. Bu tepkinin nedeni yaglarin olmasi gereken yerde yani kalça ve basenler gibi cilt altinda degil de karin içerisinde olmasindandir. Tepki bir mikrobun vücuda girmesi veya bir kesik oldugunda verilen gibidir. Fakat bu tepki uzun süreli ve düsük düzeyde olmaktadir.

Direnç gelisiminde sorumlu doku kim?

Insülin direnci gelisiminde 3 ana sistem rol oynamaktadir. Enerjinin harcandigi “soba” diye benzetebilecegimiz kaslar, vücudun kimya laboratuvari olan karaciger ve “depo” olarak kullanilan yag dokusu. Her ne kadar yapilan arastirmalar bu 3 sistemdeki anormallikleri açiklamaya çalissa da, sorun kilo fazlaligi, sismanlikla siki bir birliktelik gösterdiginden istah ve doyma merkezlerinin oldugu beyindeki anormalligi çözmeden " insulin direnci" gelisimini anlamak biraz guç olacaktir.

Genetik yük mu yasam tarzi mi?

Insulin direncinin seker hastaligi, hipertansiyon, kan yaglarinin bozulmasi birlikteligini ilk olarak tanimlayan Dr.Reaven, normal kilosu olan saglikli bireylerde insülin duyarliligini ölçtü. Bu kisilerin 4’te birinde insülin direncinin oldugunu ve takipler sirasinda seker hastaligi, kalp hastaligi, kanser gelisiminin daha sik oldugunu gözlemledi. Genetik mirasin nsülin direncinin yarisindan sorumlu oldugu bilinmekte. Diger yarisi da “yasam tarzi” denilen diyet ve egzersizdir. Bir kisinin annne ve babasinda insülin direnci olmasi onun insülin direnci ve sonuçta seker hastaligi gelisme riski %80 düzeyindedir. Bu riski azaltmanin yolu ise normal kiloda kalmaya çalismak ve düzenli egzersiz ile mümkündür. Yeni yaptigimiz bir çalismada, insülin direncine sebep olan bir gendeki anormalligin tüm diyabet hastalarinin %10’unda saptandi.

Kontrol grubu olarak kullanilan senyör olimpiyatçilarda (55 üzeri aktif olarak spor yapan ve olimpiyatlara katilan) bu genetik anormalligin benzer düzeylerde oldugu fakat düzenli ve aktif spor yapmalari nedeniyle seker hastaligi gelistirmedikleri gözlemlendi.

Lipoatrofi ve lipodistrofi

Yag dokusu sanilanin aksine sadece bir depo olarak vücutta islev görmemektedir. Salgiladigi hormonlar ile enerji metabolizmasinda önemli rol oynamaktadir. AIDS hastaliginin tanisi ile birlikte tedavide kullanilan ilaçlar ciddi düzeyde insülin direncine yol açmis ve bu hastalarda yag dokusunun kaybi veya bozuklugu gözlemlenmistir. Yag dokusu kaybi tüm vücutta olabilecegi gibi bölgesel de olabilmektedir. Ciddi düzeyde insülin direnci ve seker hastaligi saptanan normal kilolu hastalarda lipoatrofi ve lipodistrofi tanilari akilda tutulmalidir.

Amerikan Hastanesi
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastaliklari Bölümü
Dr. Sinan Tanyolaç
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası