Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLINIZI KURBAN ETMEYIN.

Toplumsal dayanismanin en güzel örneklerinden biri olan kurban bayraminda, dikkatsiz beslenme bir çok saglik problemine yol açabilir. Geleneksel olarak bazi yörelerimizde kurbanin kesilmesi ile birlikte, tabir yerinde ise “bayram bitti et bitti’’ seklinde etler bitene kadar sabah kahvaltisi dahil nerede ise her ögünde yüksek miktarda et yenilmesi sonucu çok ciddi sonuçlar dogabiliyor.

Kurban Bayrami’nda sagliginizi korumaniz, kilo kontrolünüzü elinizde tutup sismanlamamak için alinabilecek önlemleri iç hastaliklari uzmani Dr Ayça Kaya anlatti:

Koyun etini yagli kismini ayirarak tüketin.

Koyun eti daha yagli oldugu için, yüksek kolesterol, kalp-damar hastaligi olanlar daha az yagli olan dana etini tercih etmeliler. Koyun eti tüketlecek ise yagli kisimlari iyice ayiklanmalidir. Biz genelde et tüketimi için danayi tercih ediyoruz çünkü dana eti daha az yagli bir ettir, sindirimi daha kolaydir. Özellikle çocuklara hazim açisindan dana eti yedirilmesi daha iyi olur.

Kurban etini dinlendirmeden yemeyin.

Taze eti hemen tüketmek çesitli sindirim problemlerine neden olabilir. Çünkü serttir, çignemesi ve hazmi zordur. O nedenle kurbanin ilk günü mümkün oldugu kadar parça et tüketiminden kaçinmak iyi olur. Özellikle bayramin ilk günü et tüketilecekse bunun kiyma olarak tüketilmesi daha dogru olur. Parça et tüketimi en az 24 mümkünse 36 saat dinlendirilmis et olarak yenmesi daha uygun olur. 48 saat içinde de tüketilemeyecek miktardaki etler, buzdolabi posetlerine 250-300 gramlik paketler halinde sarilarak daha sonra tüketmek üzere derin dondurucuya koyulmalidir.

Bayram yemegini öglen yiyin.

Mümkünse aile yemeklerini öglen yemegi olarak organize edin. Bu sekilde geçireceginiz bir günde sabah kahvaltisini tahil gevregi, yogurt ve meyve ile yapin. Öglen yemeginde 150-200 grami geçmeyecek sekilde et tüketebilirsiniz, beraberinde bol salata ve biraz pilav yiyebilirsiniz. Içecek olarak yüksek kalorili gazli içecekler yerine taze sikilmis meyve sulari ve ayran iyi bir seçimdir. Ikindi ögününde meyve yemek iyi olur. Aksam yemeklerinde muhakkak etsiz sebze yemegi ve yogurt tüketmeye çalisin.

Kurban etini pisirirkendikkat edin.

Et pisirme yöntemi olarak haslama, izgara veya firinda pisirme yöntemlerini kullanin. Mangal yapacaksaniz kömürün iyice yanmasini bekleyin ve etleri mümkün oldugu kadar kömürden uzak tutarak hiç kömüre temas ettirmeden pisirin. Bir hafta içinde 2’den fazla mangal yöntemini kullanmayin.

Bayram yemegimizi özellikle kurban etinin yagsiz tarafindan pisirmeye dikkat etmeliyiz. Özellikle kavurma yapilirken etin içine iç yagi, kuyruk yagi, tereyagi gibi yaglar koyulmamalidir. Et sadece kendi suyu ile pisirilerek kavurma yapilmalidir

ETIN ÜSTÜNE ÇAY IÇMEYIN !

LIMON KURBAN ETINI HAZMETTIRIR

Bol limon eklenmis salata ve sebzelerle birlikte kurban eti tüketimi hazmi kolaylastirir. Beraberinde taze sikilmis meye suyu içmek hem et sonrasi duyulan tatli ihtiyacini azaltir hem de sindirime yardimci olur. Tansiyon ve kalp hastaligi problemi olmayan kisiler maden suyu içebilir. Etin hemen üzerine çay-kahve içmek de etin içindeki demirin vücut tarafindan kullanimini azaltir. O nedenle çay-kahve tüketiminin yemekten 2-3 saat sonra olmasi daha sagliklidir.

Diyabet ve hipertansiyon hastalari dikkat!

Kurban bayraminda normal hayata nazaran günlük alinan protein miktari çok arttigi için dikkatli olmak gerekir. Proteinlerin doymus yag oranlari fazla oldugu için yüksek kolesterolü ve kalp hastaligi olanlarda vücuda ekstra yük getirir. Hipertansiyonu olan hastalarda kavurmalarla birlikte fazla yag ve tuz tüketimi kan basincini çok artirarak hipertansif krizlere, beyin kanamalarina ve kalp krizi gibi istenmeyen klinik durumlara yol açabilir. Ayrica Gut hastalarin da fazla protein alimi, protein metabolizmasinin son ürünü olan ürik asit birikimine ve buna bagli gut ataginin ortaya çikmasina neden olur. Bu üç grup hastanin tükettigi et miktarini çok kisitli tutmasi iyi olur. Diyabet hastalari ise eger tansiyon ve yüksek kolesterol problemleri yoksa daha ilimli et tüketebilirler. Diyabet hastalarinin özellikle pilav, makarna, börek, kurabiye ve ekmek gibi karbonhidratlar konusunda dikkatli olmalari gerekir.

EGZERSIZE ARA VERMEYIN

Kurban bayrami her ne kadar yeme-içme agilikli bir bayram olsa da kilo problemi olanlarin bu konuda daha dikkatli olmalari gerekir.Günü en az 4 ögüne bölün. Özellikle ikramlarin bol oldugu akraba ziyaretlerine herkesten geç gitmek yani hayir denilemeyen yiyeceklerin ikramlarindan sonra gitmek, hem israra maruz kalmayi önler hem de yiyeceklerin hepsini birden göz görmeyince gönül istemez. Ayrica bayramin ayni anda tatil anlamina geldigi unutulmadan her günkü aktivitelerden daha fazla aktivite yapmak kilo kontrolünü elde tutmada fayda saglar. Yine bayramda yeme içme dürtüsünden çok, algiyi gezmeye-görmeye kaydirmak iyi olur. Sinemaya gidilebilir, hava iyi de olsa kötü de uzun yürüyüsler yapilabilir.

Kendi ögününüzü seçin

Mesela günde bir ögünü kendinize baz alin ve o ögünde diger ögünlere göre sevdiginiz yiyeceklere daha çok yer verin. Diger ögünlerde ise aciktikça meyva-yogurt-ayran gibi nispeten daha düsük enerjili yiyecekleri tercih edin.

Diyetinizi bozarsaniz...

Aslinda diyetin bozulmasi diye bir kavram olmamalidir. Günlük yeme planinin olusturulmasi gerekir. Söyle ki eger bir aile yemegi yapilacaksa bunun öglen yemegi olarak yenmesi daha saglikli olur. Yemek öncesi çok teferruatli kahvalti yapilmadan sadece meyva-yogurt tüketilebilir. Öglen yemeginde et yemegi, salata, biraz pilav, börek ve cacik, ikindide de sütlü tatli yenilebilir. Ama özellikle aksam yemeginde çok agira kaçmadan etsiz sebze yemegi, yogurt ve meyve yemek daha iyi olur.

Tatliyi fazla kaçiranlar...

Bayramda et yedikten sonra fazla proteini dengelemek için insanlarin cani tatli çeker. Burada da kontrollü olmak çok önemli. Hamurlu-serbetli tatlilardan ziyade sütlü tatlilari, dondurmalari veya kuru meyvalari tercih etmek daha iyi olur. Ama bu yiyeceklerde de porsiyon kontrolünü elden birakmamak gerekir. Ayrica bu yiyeceklere egilimi azaltmak için eti tek basina degil, muhakkak 1-2 dilim ekmek veya 4-5 yemek kasigi pilav ile beraberinde bol salata ve taze sikilmis meyva suyu ile yemek daha iyi olur. Bayramda özellikle meyve tüketimini artirmak, sekersiz bitki çaylarini günde 2-3 fincan içmek, bol yürüyüsler yapmak çok iyi bir davranislardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası