Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEBELER, KURBAN BAYRAMINDA “TOKSOPLAZMA’YA DIKKAT!

Çig ya da az pismis etlerden insana bulasan “toksoplazma” gebelik esnasinda enfeksiyon olusturabiliyor ve dogmamis bebege bulasabiliyor. Toksoplazma enfeksiyonu, düsüge sebep oldugu gibi göz ve beyinde hasara yol açabiliyor, bebekte gelisme geriligi olusturabiliyor.

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci, kurban bayrami öncesi tüm gebeleri uyariyor ve toksoplazma parazitinden korunmak için tavsiyelerde bulunuyor.

Op. Dr. Serhat Partalci; bu parazitin bazi hayvanlarin vücutlarinda bulundugunu ve bu hayvanlarin etlerinin pisirilmeden ya da az pismis yenmesiyle birlikte insana geçebildigini belirtiyor. Ev disina çikan evcil kedilerin diskilarinda da bulundugunu sözlerine ekliyor. Bulasma yollarinin yayginligi sebebiyle birçok kisinin geçirdigi bir enfeksiyon olmasina ragmen, bu enfeksiyonun belirtilerinin diger hastaliklarla karistirilmasi nedeniyle toplumdaki enfeksiyon sikliginin net olarak bilinmedigini söylüyor. Dr. Partalci; toksoplazma enfeksiyonunun tam bagisiklik birakan bir enfeksiyon oldugunu ve bir insanin bu enfeksiyonu hayatinda bir kez geçirdiginin altini çiziyor.

Gebelikte Bulasan Toksoplazma Neden Önemlidir

Avrupa Tüp Bebek ve Kadin Sagligi Merkezi Doktorlarindan Op. Dr. Serhat Partalci; gebelik döneminde geçirilen enfeksiyonun bebege bulasmasi halinde düsüge neden olabildigini, göz ve beyin gibi organlarda kalici hasarlara yol açabildigini ve bebekte gelisme geriligi olabileceginin önemine deginiyor. Gebeligin haftasi ne kadar ileriyse enfeksiyonun plasente yoluyla bebege geçme olasiliginin yükseldigini ancak geçmeme ihtimali oldugunu da belirtiyor. Anne adayinda varligi kanitlanan toksoplazma enfeksiyonunun bebege geçip geçmediginin belirlenebilmesi için kordosentez uygulandigini, uygulanamayan durumlarda ise ultrason incelemeleriyle bebekte bulgu arandigini sözlerine ekliyor.

Korunmak Için Neler Yapilabilir?

Op. Dr. Serhat Partalci; anne adaylarinin gebelik planladiklari dönemde bu enfeksiyonu geçirip geçirmediklerini kan ölçümlemelerini yaptirarak ögrenmelerini öneriyor. Herkes için geçerli olan hijyen kurallarinin önemli deginerek,

• Etleri iyi pisirerek yemeyi,

• Meyve ve sebzeleri iyi yikamayi,

• Anne adaylarinin kedilerle yakin temasta bulunmamalarini tavsiye ediyor.

Dr. Partalci; özellikle disarida dolasma aliskanligi olan ev kedilerinin diskilarinda toksoplazma olma olasiliginin çok yüksek oldugunu ve temizlige çok önem verilse bile bu parazit yumurtalarinin insana geçebildigini sözlerine ekliyor.

Avrupa Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü
Op. Dr. Serhat Partalci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası