Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayraminiz Zehir Olmasin!

Kurban Bayraminda, gün içinde birçok kez et tüketilmesi, meyve ve sebzenin tercih edilmemesi sindirim sorunlarina davetiye çikarabiliyor. Üstelik asiri miktarda et tüketmenin, kalp-damar hastaliklari ile gut hastaligi riskini arttirdigi, tansiyon ve sekerin yükselmesine neden oldugu da bilinen bir gerçek. O halde bayramda saglikli beslenmek için hangi noktalara dikkat etmek gerekiyor? Acibadem Kadiköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Evrim Ayhan Demirel 10 soruda saglikli bir bayram geçirmenin püf noktalarini paylasiyor.

- Etin sagliga yararlari nelerdir?

Et, genis anlamda sigir, koyun, kümes, av ve deniz hayvanlarinin yenilebilen kaslaridir ve iyi bir protein kaynagidir. Kisinin günlük enerjisinin % 12-15’ i proteinlerden saglanmalidir. Vücudun büyümesi, gelismesi ve hastaliklara karsi direncinin saglanabilmesi için proteine ihtiyaç vardir.

- Fazla et yenmesi vücuda ne gibi zararlar verir?

Et hayvansal kaynakli bir besin grubu içinde iken ayni zamanda içeriginde doymamis yaglari bulundurur. Asiri miktarlarda tüketilmesi sonucu kan yaglarinin yükselmesine bagli kalp damar hastaliklarinin olusmasina neden olur. Kirmizi etin yapisinda oldukça fazla miktarda demir bulunur. Kirmizi etin fazla tüketilmesi halinde alinan fazla demirden dolayi idrarla kalsiyum atimi gözlenir. Yine ayni sekilde asiri et tüketilmesi sonucu tansiyon yükselmesi, sismanlik ve insülin metabolizma dengesi bozulacagindan diyabet gözlenebilir.

- Kurban bayrami nedeniyle oldukça fazla et yenilmesi mideyi nasil etkiler?

Her besin ögesinin vücut içindeki isleyisi ve sindirim biçimi farklilik gösterir. Dini bayramlarimizdan biri olan kurban bayraminda gereginden fazla miktarda et tüketimi birçok rahatsizliklara neden olabilecegi gibi olan rahatsizliklarin da ilerlemesine neden olabilir. Bunlardan biri de mideye olan olumsuz etkileridir. Asiri miktarlarda et tüketiminin yaninda ete uygulanan pisirme teknikleri de önemlidir. Pisirme yöntemi olarak kavurma ve kizartma gibi sindirimi zor ve mide asidesini artiracak yöntemler tercih edilmemelidir.

- Etin mideye ve bünyeye zarar vermemesi için etle birlikte ne yenmelidir?

Ette, özellikle kirmizi ette demir oldukça fazla miktarlarda bulunur. Bu demirin vücut içinde biyo yararliligini artirabilmek için C vitamini yönünden zengin besin kaynaklarini etle birlikte tüketmekte yarar vardir. Örnegin, uygun pisirme teknikleriyle yapilan eti bol miktarda yapilan limonlu bir yesil salatayla birlikte tüketmeyi tercih edebiliriz.

- Sindirim sistemine etkileri nelerdir?

Et sindirimi zor olan bir besin ögesidir. O nedenle de asiri miktarlarda tüketimi sindirimi güçlestireceginden midesinde saglik problemleri olan kisilerin asiri miktarlarda et tüketmesi sakincalidir. Et posali bir yiyecek grubu degildir. Asiri miktarlarda tüketimi sonucunda kabizlik problemi ile karsilasmak mümkündür. Bundan dolayi etin yaninda en iyi posa kaynaklari olan sebze ve meyve tüketilmelidir.

- Kronik hastaligi olanlarin et tüketmesinde bir sakinca var midir?

Kronik hastaliklardan en yaygin olanlari diyabet, tansiyon ve kalp damar hastaliklaridir. Bu hastaliklardan biri veya birkaçi birlikte bulunan kisiler beslenmelerine dikkat etmeleri gereginden dolayi asiri miktarlarda et tüketmeleri sakincalidir. Asiri miktarlarda ve uygun kosullarda pisirilmemis etler tansiyonun ve sekerin yükselmesine neden olur. Doymus yaglarin asiri miktarlarda tüketimi kalp damar hastaliklari için sakincalidir ki et fazla miktarda doymus yag içerir. Fazla miktarlarda kirmizi et tüketimi kan basincini olumsuz etkileyecegi için tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

- Taze etin hemen tüketilmemesi gerektigi söyleniyor. Dogru mudur?

Hayvanlar ilk kesildiklerinde ölüm sertligi dedigimiz sertlikte olur. Bekledikçe metabolizma ile olusan asitlerin de etkisi ile bu sertlik yavas yavas kaybolur. Ölüm sertliginin geçmesi hayvanin cinsine etin bekledigi isi derecesine baglidir. Kümes hayvanlarinda ölüm katiligi bir saatte geçer. Sigir, koyun gibi büyük bas hayvanlarin ölüm sertligi sifir derecede 10 gün içinde, 15 derecede üç günde kaybolur ve et yenecek konuma gelir.

- Kurban eti nasil saklanmalidir?

Etler uzun süre saklanilmak istenildiginde birer pisirimlik parçalara ayrilarak yagli kagida sarilarak, -2 derece ki buzdolabinda bir kaç hafta saklanabilir. Etler soguk depolarda �� derecede dondurularak, -18 derecede uzun süre saklanabilir. Donmus etler soguk yerde yani buzdolabinda çözdürülür. Çözdürülen etlerin tekrar dondurulmasi tehlikelidir.

- Et yemeyenler, vücudun ihtiyaci olan bu açigi nasil kapatabilir?

Et yemeyenler vücudun ihtiyaci olan proteini diger protein kaynaklarindan saglamaya çalismalidir. Örnegin süt, peynir, yumurta, gibi diger protein kaynaklarini, yine yüksek miktarda protein içeren kuru baklagilleri ( kuru fasulye, nohut, mercimek ) tüketmelidirler. Daha öncede belirttigimiz gibi etin yapisinda fazla miktarda demir bulunur. Gerekli miktarlarda veya hiç et tüketmeyenlerde demir eksikligine bagli anemi gözlenebilir. Bu kisilerin demir içeren besin kaynaklarini ( pekmez, kuru kayisi, kuru incir, kuru üzüm, kuru baklagiller) tüketmeleri yaninda demir ihtiyaçlarini karsilayabilmek için hekimleri uygun görüyorsa demir içeren preparatlar kullanabilirler.

- Kurban bayrami için önerileriniz nelerdir?

Vücudun, kisinin yasina, cinsiyetine, kilosuna, boyuna göre besin gruplarina olan ihtiyaci degisiklik gösterir. Her besinin fazlasinin vücuda zarar verebilecegi gibi fazla miktarlarda et tüketiminin de zararli olacagi göz ardi edilmemelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası