Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alerjisi Olanlarin Beyin Tümörü Riski Daha Az mi?

Ingiliz ve Amerikali Bilim Adamlarinin ortaklasa yaptigi arastirmanin sonuçlarina göre, alerjik bünyeli insanlarda beyin tümörü olusma riskinin daha düsük oldugu belirtiliyor. Gazetelere yansiyan bu haberi degerlendiren Alerji Uzmani Prof. Dr. Yonca Nuhoglu kanser ve alerji arasindaki iliskiyi söyle açikliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; kanser ile alerji arasindaki zit bir iliski oldugunu, bu iliskinin ilk kez 1980’li yillarda fark edildigini belirtiyor. Kanser hastaliginin bir tür bagisiklik sistemi anormalligi olarak kabul edildigini; benzer sekilde bagisiklik sisteminin de bir diger türde anormalligi kabul edilen alerji ile iliskisinin, zit kutuplar esasina dayandirildigini söylüyor. Nuhoglu, “Hijyen Hipotezi” olarak tanimlanan bu durumu söyle açikliyor; “Vücudumuzda bagisiklik sistemi, bir terazinin iki kolu gibi dengede kalarak çalisir. Bir kol mikroplari yok etmek için çalisirken (Tip 1) diger kol ise alerjik reaksiyonlardan (Tip 2 ) sorumludur. Yeni dogan bir bebek anne karnindan alerjiye yatkin (Tip 2 hücreler baskin) olarak dogar. Zamanla bagisiklik sistemi mikroplarla karsilastikça Tip 1 sistem (ayni zamanda kanserden de sorumlu tutulan sistem) agirlik kazanmaya baslar ve Tip 2 ‘yi dengeler. Bu dengenin saglanamadigi durumlarda anormal reaksiyonlar gelisir. Erken dönemde mikroplarla yeterli temas saglanmazsa Tip 2 T hücreleri baskin kalir ve çocuk alerjik olur.”

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu; “Hijyen Hipotez”inin kanser ve alerji arasindaki iliskiyi tam olarak izah etmek için yeterli olmadigini, farkli kanser türleri için farkli reaksiyonlarin söz konusu oldugunu belirtiyor. Zamanla çalismalarin genel anlamda kanser hastaligini arastirmak yerine özgün kanser türlerini ve türlerin alerji ile iliskisinin arastirilmasi yönüne kaydigini sözlerine ekliyor.

Haberde yer alan arastirma sonuçlarina göre, özellikle beyin kanserlerinin alerjik olan kisilerde daha az görüldügü gözleniyor. Nuhoglu, “Neden özellikle beyin kanserleri için bu durum geçerli olmaktadir?” sorusuna burun ile beyin komsulugu üzerinden yanit veriyor. “Sitokin” diye adlandirilan bagisiklik sistemi elemanlarinin burundan uygulandiginda beyin dokusuna geçebildigi gözleniyor. Alerjik nezlesi veya alerjik astimi olan kisilerin solunum yolundaki bagisiklik sistemi elemanlarinin beyine göç ederek beyin kanserinden korudugunu içeren hipotezlerin var oldugunu, ancak aradaki iliskinin net bir sekilde ortaya konmasi için daha kapsamli arastirmalarin gerektigini sözlerine ekliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası