Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sert suyla gelen saglik…

Yüksek mineralli dogal sularin (sert su), saglik için bulunmaz bir mineral kaynagi oldugu ortaya çikti. Içme sularinda pH seviyesi yüksek dogal mineralli sulari tercih etmek, kalp hastaliklarindan korunmaniza neden oluyor…

YÜKSEK mineralli dogal sularin (sert su) saglik için saymakla bitmeyen faylari ortaya çikti. Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, sert su içen kisilerin, kalp-damar sagliklarinin içmeyenlere oranla çok daha iyi oldugunun kanitlandigini vurguladi.

Sert su içen insanlarda enfarktüslerin ve ani kalp durmalarinin daha az görüldügünün belirlendigini vurgulayan Prof. Dr. Karagülle, “Yapilan arastirmalar sert sularin saglik etkilerinin içerdikleri minerallere (magnezyum, kalsiyum ve bikarbonat) bagli oldugunu gösterdi. Oysa suyun sertliginin yani kalsiyum ve magnezyum ve bikarbonat içeriklerinin insan sagligi için zararli etkileri gösterilememistir. Dolayisiyla sert su sagliga zararli olmasi söz konusu degildir. Kisaca söylemek gerekirse, dogal mineralli sularda disaridan müdahale (isitma, kaynatma vb) ile olusan tortu veya çökeltiler aslinda bu sularin dogal saglikli mineral içeriklerinin göstergesidir” dedi.

Yüksek mineralli dogal sularin (sert su) kemik gelisimini destekleyici özelliginin de altini çizen Prof. Dr. Zeki Karagülle, sularin sertligini yaratan ve kaynama ile çökelti-kireç olusturan kalsiyum, magnezyum ve bikarbonatin aslinda mineralli sularin birçok saglik etkisini saglayan temel içerikler olduguna dikkat çekti. Prof. Dr. Karagülle, “Kemik ve dislerin yeterli gelismesi ve saglamliginin korunmasinda en önemli elementlerden biri olan kalsiyum, mineralli su içimi ile en az süt ve süt ürünlerindeki kalsiyum gibi vücuda alinabilmekte ve biyolojik olarak yararli olmaktadir. Nitekim bir dizi arastirma göstermistir ki, kadinlarda menopoz sonrasi görülen osteoporoz (kemik yogunlugunun azalmasi, kirilganliginin artmasi) yüksek kalsiyumlu mineralli su içilmesi ile önlenebilmektedir” dedi.

Mineralli su içmenin daha birçok faydasi oldugunun unutulmamasi gerektigini de hatirlatan Prof. Dr. Zeki Karagülle, mineralli sularin bu yararlarini da söyle ifade etti; “Mineralli sularda kalsiyumla birlikte bulunan magnezyumun da biyo-yararlanimi (bagirsaklardan yeterli emilimi ve vücuttaki biyolojik olaylarda etkin yer almasi) yüksektir. Magnezyum özellikle kalsiyum ile birlikte kalp sagligi ve sinirsel iletide rol oynar. Mineralli sularla alinan magnezyumun kas yorgunlugu ve spazmlarini önledigi gösterilmistir. Sert sularin ana anyonu olan bikarbonat ise özellikle mide ve barsak fonksiyonlarini destekleyici etki gösterir. Daha da önemlisi hem mide hem kan hem de idrarda asit-baz dengesini düzenlemede önemli rol oynar. Bu sayede sindirim, metabolizma ve bosaltim islevlerinde dogal fizyolojik destek saglar.

Suyun sertligini olusturan kalsiyum, magnezyum ve bikarbonatin insandaki bu fizyolojik yararli etkileri yaninda, böbrek tasi olusumu, ileri yaslarda kognitif (bilissel) yetersizlik, çok düsük dogum agirligi, gebelik komplikasyonlari, hipertansiyon ve bazi kanser türlerinde koruyucu ve tedavi edici etkilerini gösteren kanitlar vardir.”

Mineraller ne ise yariyor

Sert sularin içindeki mineraller insan sagliginda oynadiklari roller nedeniyle temel gereklilik tasirlar. Sert dogal mineralli sise sularinda bulunana mineraller kombine bir sekilde asagidaki islevleri yerine getirirler;

• Kemik yapisi ve yogunlugu ve hücre membran yapisi ve fonksiyonlarilari; (Kalsiyum, Magnezyum, Florür)

• Su ve elektrolit dengesi; (Sodyum ve Klorür)

• Metabolik yikim süreçleri (Magnezyum, Çinko, Bakir, Selenyum, Mangan)

• Hormon fonksiyonlari; tiroit (Iyodür) insulin (Krom)

• Oksijen baglama ve tasima; (Demir)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası