Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAGISIKLIK SISTEMINIZI EKINEZYA ILE GÜÇLENDIRIN

Hava degisiminden kaynaklanan yorgunlugu ve halsizligi gidermek için dogal çözümlerden yararlanilabilir. Kis mevsiminin etkilerini göstermeye basladigi bu günlerde soguk alginligi ve gripten Ekinezya çayi ile korunmak mümkün. Yeditepe Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Erdem Yesilada, mevsim degisimlerinin insan vücuduna olan etkisinin son derece önemli oldugunu ve bu etkileri hafifletmek, hastaliklara karsi vücut direncimizi arttirmak için ekinezya çayini öneriyor.

Üst solunum yolu hastaliklari denince akla ilk gelen bitkilerden biri “ekinezya”dir. Çiçeklerinin çok güzel bir görünüme sahip olmasinin yani sira son yillarda bazi türlerinin bagisiklik sistemi üzerinde ve özellikle soguk alginligi sikayetleri üzerindeki yararli etkileri dikkat çekmektedir. Yapilan bilimsel nitelikteki deneysel (deney hayvanlari ve hücre kültürleri üzerinde) ve klinik (insanlarda) çalismalar bu bitkinin soguk alginligi etkenlerine karsi vücudun bagisiklik sistemini destekledigini ortaya koymaktadir. Ekinezyanin soguk alginliginda yararlari ve önemi konusunda yürütülmüs 166 bilimsel yayin (Eylül 2011 itibariyla) bulunmaktadir. Yayimlanan çalismalarda ekinezya ürünlerinin soguk alginligina yol açan (influenza virüsü ve solunum sinsityal virüs) ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulundugu gözlenmis. Bu çalismalarda, ekinezyanin hem bu virüsleri öldürdügü hem de virüslerin yol açtigi iltihap etkenlerinin (sitokinler) miktarini kontrol ederek bogaz ve akcigerlerdeki iltihabin yol açacagi hasari engelledigi vurgulaniyor.

Ekinezya ürünlerinin soguk alginligi ve nezle üzerinde klinik etkinligini ortaya koyan çalismalara bakildiginda sonuçlarin tartismaya açik oldugu görülmektedir. Bazilarinda belirgin etki gözlenirken, bazilarinda ise etkinin kayda deger olmadigi dolayisiyla bardagin bos tarafina bakanlarda ekinezyanin etkisiz oldugu, dolu tarafina bakanlarda ise etkili oldugu savunuluyor.

Prof. Dr. Erdem Yesilada, konuyu bilimsel olarak, tarafsiz bir sekilde degerlendirmeye çalistiklarinda “Bir etki varsa vardir, yoksa yoktur.” Eger bu sekilde istikrarsiz sonuçlar görülüyorsa, o zaman deney yöntemi ve uygulama sorunlari söz konusu oldugunu, aslinda bitkisel ilaçlarla yürütülen çalismalarda bunun sik görülen bir durum oldugunu söylüyor. Bunun en önemli etkenleri, deneylerde kullanilan ilacin kalitesi, ilacin uygulandigi süre ve miktaridir. Dolayisiyla yeterli kalitede güvenilir bir markali ürün seçilmesinin, önerilen süre ve miktarlarda kullanilmasinin önemli oldugunu belirtiyor.

Öncelikle güvenilir kalitede ekinezya ürünü seçilmeli ve önerilen miktarlarda uygulanmali. Yeterli seviyede etki saglanabilmesi için en az bir ay kullanilmasi gerekir. Ancak 45 günden uzun süre ile sürekli kullanilmasi önerilmemektedir.

Sonuç olarak, özellikle soguk alginligi riskinin arttigi kis dönemlerinde doganin bizlere sundugu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akilci yaklasim olacaktir. Hiç süphesiz, öncelikli hedef “hastaliga yakalanmamak”, bu konuda bagisikligi destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararli olabilmektedir. Hastaliga yakalanma durumunda ise bu tip ürünlerden uygulanan temel tedavinin yani sira sikayetlerin hafifletilmesinde yararlanilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası