Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


27. ULUSAL KARDIYOLOJI KONGRESI ISTANBUL’DA BASLADI

“OTLARLA ‘KALBINIZI TEDAVI EDIYORUM’ DIYENLERE KANMAYIN”

Türk Kardiyoloji Dernegi, otlarla kalp hastaliklarini tedavi ettigini iddia eden bitkisel sözde sifacilar hakkinda suç duyurusunda bulunuyor. 27-30 Ekim tarihlerinde Istanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 27. Ulusal Kardiyoloji Kongresi’nin açilis toplantisinda konusan Türk Kardiyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Oktay Ergene, “Bir takim otlari kaynatarak ‘bunu için, damarlariniz açilir’, ‘bunu için, damarlariniz piril piril olur’ diyorlar. Bunlar tamamen uyduruk ve ticari amaçli beyanlar. Bu tür safsatalara inanmayin ve cebinizdeki parayi kaptirmayin” diye konustu. Türk Kardiyoloji Dernegi Gelecek Baskani Prof. Dr. Ömer Kozan ise Türk insaninin kalp krizi haritasini açikladi

Türk Kardiyoloji Dernegi (TKD)’nin ev sahipliginde bu yil ‘Kalbiniz Kitalarin Bulustugu Yerde Atsin’ sloganiyla 27. kez düzenlenen Türkiye’nin en büyük tip kongresi Ulusal Kardiyoloji Kongresi basladi. 30 Ekim’e kadar Istanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde devam edecek kongreye Ortadogu’dan Balkanlara kadar dünyanin çesitli ülkelerinden 5 bine yakin katilim bekleniyor. Kongrede 3 gün boyunca kalp sagligi alaninda yeni teknolojiler ve son tedavi yöntemleri ele alinacak. Bu yil kongrenin açilisina TKD’nin bilimsel olmayan bitkisel sözde tedavi yöntemleri ve karisimlarla halk sagligini tehdit edenlere karsi baslattigi savas damgasini vurdu.

Türk Kardiyoloji Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Oktay Ergene, bazi otlarin kaynatilip içilmesi durumunda damarlari açtigi yönünde yapilan bilimsellikten uzak açiklamalarla hastalarin kandirilmaya çalisildigini söyledi. Bu tür açiklamalarin sözde ticaret amaçli ve halki yaniltarak maddi çikar saglamaya yönelik oldugunu, bu yöndeki yayinlara yer veren TV’lerin uyarilmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Ergene, “Bir takim otlari kaynatarak ‘bunu için damarlariniz açilir’, ‘bunu için damarlariniz piril piril olur’ diyorlar. Bunlar tamamen uyduruk ve ticari amaçli beyanlar. Bu sözde ilaçlarin hangi dozlarda ve ne süreyle alindiginda hangi hastaliklari tedavi ettigine dair hiçbir bilimsel çalisma yok. Ne yazik ki buna bazi basin organlarimiz, televizyonlarimiz da alet oluyor. Bir ilaci 100 küsur liraya satiyorlar. 1 milyon insani kandirsalar 100 milyon lira eder. Bu ciddi bir paradir. Organize bir vurguna dogru giden bir yöntemdir. RTÜK’ü göreve çagiriyoruz. Saglik Bakanligimizin daha duyarli olmasini arzu ediyoruz. Halka yaniltici bilgiler verenlerin ikaz edilmesi gerekli. RTÜK ve Saglik Bakanligi, bu yönde yayin yapan televizyonlari uyarsin” dedi. Prof. Dr. Ergene, konuyla ilgili davayi 27. Ulusal Kardiyoloji Kongresi’nin basladigi gün, Ankara’da açtiklarini da ekledi.

HALK MODERN TEDAVIDEN UZAKLASIYOR

Türk Kardiyoloji Dernegi Gelecek Baskani Prof. Dr. Ömer Kozan ise bilimsel yönü olmayan bu açiklamalarin modern Türkiye görüntüsüne yakismadigini kaydederek, vatandaslardan “bu tür safsatalara inanmamalarini ve ceplerindeki parayi kaptirmamalarini” istediklerini söyledi.

Bir kalp ve damar hastaligi ilaci için pek çok laboratuar çalismasi yapildigini anlatan Kozan, su görüsleri dile getirdi: “Eger senin böyle bir çalisman varsa (bitkisel tedavi) alirsin 500 hastayi, anjiyosunda görürsün damarlari tikali, verirsin otunu, açarsin damari. Elindeki verileri de bilimsel dergiler var, orada yayinlatirsin. Böyle hilelerle Türkiye’yi soymak yerine bütün dünyanin girdisini saglarsin. Telif hakki zaten seni trilyonlarca liraya bogar. Adamin büstünü de Atlas Okyanusu’na dikerler. Bu tür sarlatanliklar modern Türkiye görüntüsüne yakismiyor. Buna mutlaka ‘dur’ demek lazim.”

TÜRKIYE’DE KALP KRIZI HARITASI AÇIKLANDI

Kardiyoloji alaninda son tedavi yöntemlerinin masaya yatirildigi kongrede, Türkiye’nin kalp krizi haritasi da çikarildi. Prof. Dr. Kozan, Türkiye’de kalp krizi geçiren kisilerin üçte birinin kalp krizi geçirdiginden haberdar olmadigini belirterek su bilgileri verdi: “Türkiye’de kalp krizi orani en fazla 19-49 yas arasindaki kisilerde görülüyor. Erkekler kadinlara göre çok daha erken yasta enfaktüs geçiriyor. Erkeklerde enfaktüs geçirme yasi 50 iken bu ortalama kadinlarda 60’a çikiyor. Bunun yani sira sehirde yasayan insanlar kirsalda yasayanlara nazaran 8 yas daha erken enfaktüs geçiriyor. Kalp krizi geçirenlerin yüzde 49’u “geçer” diye bekliyor ve tedavi olmuyor. Yine kalp krizi geçirenlerin üçte biri kalp krizi geçirdiginin farkina varmiyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası