Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mevsimsel hastaliklardan korunmak için bunlara dikkat edin!

Mevsim geçislerinde kendimizi korumayi ögrenmek, ortaya çikabilecek hastaliklari engellemek için büyük önem tasir. Bursa Eczacilar Kooperatifi (BEK) Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yesim Bas, belirgin isi farkliliklarinin yasandigi bugünlerde hastaliklardan korunmak için alinmasi gereken basit önlemleri siraladi.

BEK Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yesim Bas, mevsim geçislerinde kendimizi korumayi ögrenmenin ortaya çikacak hastaliklari tedavi etmekten daha kolay ve daha ucuz olacagini vurgulayarak, hastalanmamak adina yapilacak basit islemlerin bizi aslinda önemli ölçüde koruyacagini belirtti: “Mevsim geçisleri genellikle soguk alginliginin yogun görüldügü dönemlerdir. Bu tür hastaliklardan korunmak için özellikle isi farkliliklarinin belirgin oldugu bu dönemlerde vücut isimizi sabit tutmaya çalismak yani ortam isisina göre giyinip soyunmak en güzel önlemdir. Sabah ve aksam saatlerindeki isi düsüslerinden korunmak için tasiyacagimiz bir hirka bizi pek çok ilaçtan daha iyi korur. Bu dönem özellikle beslenmemize dikkat etmemiz gereken dönemdir. Genellikle biz koruyucu önlem denince bazi ilaç gruplarini tüketmeyi anliyoruz. Oysa bu ilaç ve destek ürünleri olagan zamanlarda degil vücudumuzun ilave destege ihtiyaç duydugu özel dönemlerde kullanilmali.”

Vitamin ve destek ürünleri için doktorunuza ve eczaciniza danisin

BEK Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yesim Bas, saglikli oldugumuz dönemlerde bu tür desteklere ihtiyaç duymayacagimizi, ancak yasamimizda özel bir dönemden geçiyorsak; örnegin çalisma, uyku, beslenme düzenimizde degisiklikler olmussa veya ruhsal durumumuzu olumsuz etkileyecek olaylar yasiyorsak, asiri stres altindaysak vitamin ve bitkisel ürünlerden destek alabilecegimizi söylüyor. Ancak bu dönemlerde neye ihtiyaç duydugumuzu belirlemek için doktor ve eczacidan danismanlik alarak bu ürünleri kullanmamizin gerçekten fayda görmemizi saglayacagini özellikle vurguluyor.

“Bitkisel ilaç çilginligina kapilip her duydugunuzu kullanmayin”

BEK Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Yesim Bas bitkisel ilaçlarla ilgili olarak su bilgileri veriyor: “Bitkisel ilaç çilginligina kapilip her duydugumuzu kullanmayalim. Toplumumuzda son dönemde dogal olduklari, kimyasal madde içermedikleri düsünülerek bitkisel ürünlere yönelme egilimi artti. Ancak sunu unutmayalim ki, bitkiler birçok maddeyi bir arada içerir. O yüzden bitkisel ürünler sanildigi kadar masum degildir. Günümüzün modasi olan ürün kullanma çilginligina kapilip her duydugumuzu mutlak dogru saymayalim. Mevcut hastaliklarimiz için kullandigimiz tedavi yöntemlerini terk edip ehil olmayan ellerde hazirlanmis, kaynagi belirsiz bitkisel ürünleri ilaç niyetine kullanmayalim. Bu tür ürünlerden fayda görmek için danismaniniz doktor ve eczaciniz olsun.”

Bitkisel çaylar konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Ecz. Yesim Bas, kis mevsimine hazirlanirken, hepimizin yararlarini bildigimiz bitkisel çaylarin kullanilmasinin uygun olacagini belirtiyor: “Özellikle soguk mevsimlerde sicak içeceklerle vücudun su ihtiyacini karsilamak, bunu da farkli bitkisel çaylarla sifali hale dönüstürmek mümkün. Burada yine eczaci danismanligi ile eczanelerimizde bulunan çaylari kullanabiliriz. Eczanelerimizde bulunan çaylarin dogru bitkisel kaynaklardan elde edilen droglarla, uygun yöntemlerle hijyenik kosullarda üretildigini biliyoruz. Bu yüzden hastalarimiza gönül rahatligi ile dogal destek olarak sunabiliyoruz. Ayrica her bitki her derde deva olmayacagi veya bazi durumlarda zarar verebilecegi için eczaci danismanligi yine önem kazaniyor. Bütün bunlarin yani sira risk grubunda olan kisilerin grip asisi olmasinda fayda var. Solunum sistemi hastaligi, kalp damar sistemi hastaligi, diyabet vb. gibi metabolik hastaligi olan kisilerle yaslilar, ayrica enfeksiyona açik yerlerde çalisan saglikli yetiskinlerin de yilda bir kez sonbaharda asi olmasinda yarar bulunuyor.”

Ellerinizi sabunla sik sik yikayin

Ecz. Yesim Bas, bu önlemlerin hepsi kadar degerli baska bir basit önlemin ise sik sik elleri sabunla yikamak oldugunu söylüyor: “Lütfen burada da su ve sabun gibi klasik, kolay ulasilir bir yöntem dururken elleri dezenfekte etme çabasina girmeyelim. Dezenfekte edilen bölgede tüm bakteriler ölür. Yani zararlilari öldürürken yararlilari da yok ederiz. Oysa su ve sabun ile sadece yikanan bölgedeki bakteriler mekanik olarak ortamdan uzaklastirilir. Cildin florasini olusturan ve aslinda bizi koruyan cilt üzerinde zararli mikro organizmalarla savasacak ilk savasçilarimizi yok etmemis oluruz. Ancak su ve sabuna ulasma imkanimiz yok ise el dezenfektanlari ikincil önlem olarak aklimizda olmali. Özetle mevsimsel hastaliklardan korunmak için klasik ve basit bazi önlemler almak son derece etkilidir. Bunlarin yaninda ihtiyaç duyabilecegimiz destekler konusunda ise fisilti gazetesine degil doktorunuzun ve eczacinizin ögütlerine kulak vermeniz en dogru yöntemdir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası