Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNELIK ESTETIGI

Dünyada hiçbir sey anne olmanin verdigi mutluluk ile kiyaslanamaz, ancak hamilelik sonrasi vücudun deforme olmasi ve bazi bölgelerde çesitli izlerin kalmasi çogu zaman annelerin canini sikabiliyor.Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Op.Dr.Ilhan Serdaroglu annelik estetigi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Anne adayi için fiziksel olarak oldukça yipratici geçen hamilelik sürecinde, vücut, bebegin büyümesini saglamak için olaganüstü bir çaba sarf eder. Bu dönemde 10-14 kilo alinmasi dogaldir. Bazi anne adaylari daha fazla da kilo alabilir.Kilonun çogu karin bölgesinden, bir kismi da kalçalardan alinir. Dogum sonrasi, süt verme, hormonal degisim, artan is yükü, degisen sosyal yasam, uykusuzluk gibi faktörler de devreye girince annenin kendini iyi hissetme çabasiyla estetik cerrahlarin kapisini çalmasi muhtemel. Hatta Amerika Birlesik Devletlerinde en sik yapilan kombine operasyonlar “mommy makeover” operasyonlari , yani anneyi revize etme , gençlestirme operasyonlaridir. Bu operasyonlarda genellikle karin germe+meme diklestirme+uyluk germe+liposuction kombinasyonlari tek seansta uygulanabilmektedir.Bazen de vajen yapilarinda olusan deformasyonlarin düzeltilmesi için ameliyatlar yapilabilmektedir.Eski forma kavusmak için bilinçli bir diyet ve düzenli sporun yerini hiçbir sey tutamaz. Bunlarin yeterli olmadigi durumlarda biz plastik cerrahlar elbette devreye gireriz. Ancak bunun için dogumdan sonra belirli bir zaman geçmesi dogru olacaktir. En azindan emzirmenin sonlandigi döneme kadar beklenmesi gereklidir.Bu dönem sonrasinda meme dokularinin tam olarak eski formuna kavusmasi ve toparlanma süreci de yaklasik olarak 6 ay kadar alabilmektedir. Dogum sonrasi en büyük deformasyon meme ve karinda meydana geliyor. Bu bölgelere yönelik ameliyatlar genelde tek seansta ve birlikte yapiliyor.

Dogum Sonrasi Meme Estetigi

Emzirme döneminden sonra memeler genelde hamilelik öncesine göre hacim olarak küçülür. Genisleme ve sonrasinda süt bezlerindeki küçülmeye bagli olarak derisinde çatlaklar olusabilir. Ayni zamanda memenin derisinde de fazlalik olacagindan memede sarkma görülür. Bu tür dogum sonrasi meme estetiginde ,memeyi hem büyütme hem de diklestirme isini ayni anda yapmak gerekmektedir. Bazen de meme küçültülmeli ve diklestirilmelidir. Emzirme döneminin bitiminden 5-6 ay sonra bu operasyonlar rahatlikla yapilabilir. Dogum sonrasi hastalarimizda bazen tamamen içi bosalmis ve adeta “sönmüs “memelerle karsilasabiliyoruz . Bu durumda sadece meme derisini çikararak toparlama islemi yapmak, istedigimiz sonucu vermez. Bu durumlarda memeye bir hacim kazandirarak diklesmesi için bir silikon protezden yararlanabiliyoruz. Bazen de meme dokusu yeterli oldugundan sadece bir küçültme/toparlama operasyonu yeterli sonuca ulasmamizi saglayabiliyor. Bu operasyonlarin izleri ise sadece meme basi etrafinda olabilecegi gibi, asagidaki meme katlantisina dogru uzanan izler olabilir. Meme ameliyatinin ardindan ikinci kez anne olmaya karar veren bir bayan eger ameliyatini uygun bir teknikle yaptirdiysa o zaman annenin ameliyat sonrasi yine bebegine süt vermesi mümkündür.Genelde zaten biz plastik cerrahlar meme küçültme islemlerinde meme basinin altindaki süt kanallarini kesmedigimizden emzirme fonksiyonlarini korumus oluyoruz. Meme operasyonlari sonrasinda, yorucu olmayan islere baslanmasi bir hafta kadar alirken, günlük yasam temposuna dönüs 2 haftayi bulabilir. 2 hafta kadar asiri kol hareketlerinden ve yere egilmekten kaçinilmalidir. Agir spor egzersizlerine 10 – 12 hafta sonra baslanabilir.

Dogum Sonrasi Karin Germe

Karin germe ameliyatinda da en önemli nokta, karin kaslarini yeteri kadar gerginlestirmektir. Dogum yapmis bir karinda bu kaslar oldukça gevsek ve ayriktir. Halbuki düz ve gergin bir karna sahip olmanin ilk sarti siki karin adaleleridir. Karin germe operasyonlarinda göbek deligi altindaki sarkan ve çatlamis olan tüm deri ve yag dokusu çikarilmakta; orta karin bölgesi ve karin duvarindaki kas dokusu gerginlestirilmektedir. Bu operasyonda, sarkik karin görünümü dramatik bir sekilde düzelmekte, kisi düz bir karin bölgesi konturuna sahip olmaktadir. Operasyon sirasinda gevsek karin derisi ve yagli tabaka kaldirildiktan sonra gevsemis olan karin kaslari birbirine dikislerle sikica yaklastirilir. Fitiklasma varsa onarilir. Böylece daha ince bir bel ve siki bir karin duvari elde edilir. Fazlalik deri ve yag dokusu kesilerek çikarilir. Dogum yapmis olan kadinlarda karin germe operasyonu için en az 3 ay kadar beklenmelidir. Süt verme döneminde operasyon yapilmasi uygun olmadigindan bu minimal süre en az 1 yila kadar çikarilabilir. Sezaryen operasyonu ile ayni anda karin germe islemi asla yapilamaz ve yapilmamalidir. Çünkü normalde bir armut büyüklügünde olan rahmin hamilelik sirasinda bir basketbol topu kadar büyüklüge ulastigini düsünürsek tekrar küçülmesi ve dogum öncesi boyutlarina ulasmasi en az 45 gün almaktadir. Rahim ve karin içi diger organlar normal boyutlarina gelmeden, hormonal dengeler tekrar normale dönmeden karin germe islemi yapmak, hamile bir bayana 36 beden elbise giydirmeye benzer ve sonuç basarisizliktir.Karin germe operasyonu sonrasinda bir gece hastanede yatan hasta, ayni gün kaldirilip yürütülür. Yaklasik 1-2 hafta sonra hafif tempolu is yasamina ya da okul hayatina dönebilir. Tempolu yürüyüs ile egzersizlere 1 ay sonra baslanilabilir. Operasyondan 6 hafta sonra egzersizlerle karin kaslari kuvvetlendirilir ve diyetle kilo alinmasi önlenirse operasyondan daha mükemmel sonuçlar alinabilecektir.

Dogum Sonrasi Liposution

Karin, bel, kalça, uyluk (üst bacak) iç ve dis tarafi, diz iç kismi gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli, özellikle dogum sonrasi yag birikim bölgeleridir. Bu bölgelerdeki fazla yaglanmanin giderilmesi için yapilacak asiri egzersiz, sonuç vermeyecegi gibi vücudun genel metabolizmasini da bozabilir. Iste bu direçli yag birikimlerinin negatif basinçli bir vakumla girilerek vücuttan uzaklastirildigi operasyonlara “Liposuction operasyonu denir. Bu operasyonlar kesinlikle zayiflama operasyonlari degil, kontur düzeltici operasyonlardir. Dogum sonrasindaki dönemde özellikle karin germe operasyonlari ile birlikte çok sik uygulanan bir operasyondur. Dogum sonrasi istenilen kiloya ulasildiktan sonra (en az 3 ay 1 yil arasi) liposuction operasyonlari da rahatlikla yapilabilir.

Dogum Sonrasi Vajina Estetigi

Son yillarda sikça duydugumuz vajinal daraltma operasyonlari ve vulva dedigimiz vajen girisindeki anatomik yapilarin estetik olarak düzeltilmeleri, dogumdan sonra kadinlarin bu operasyona ihtiyaç duyar hale gelmeleri ve medyanin da konuya duydugu ilgi ile daha popüler hale geldi. Daha önceleri kadinlar, vajen dudaklarindaki deformite, asimetri ya da bozukluklari doktora gidip muayene bile ettirmeye çekinirken artik bunu düzelttirmek için operasyon talep ediyorlar. Biz plastik cerrahlara da son aylarda bu sikinti ile basvuran hastalarda bir artis oldu. En sik uygulamalarimiz arasinda vajen küçük dudaklarinin asimetri veya hipertrofisinin düzeltilmesi yani küçültme islemleri gelmektedir. Ayrica “mons pubis “ diye adlandirdigimiz vajen girisi üstünde ve karin katlantisi altinda kalan alanin liposuction ile zayiflatilmasi, liposculpture ile sekillendirilmesi, asilmasi; büyük vajen dudaklarinin otolog (kendi) yag enjeksiyonu ile veya diger dolgu maddeleriyle sekillendirilmesi ve dolgunlastirilmasi da sik uyguladigimiz islemler. Bunun disinda büyük vajen dudaklarinda küçültme ve klitoris etrafinda fazlalik cildin alinmasi gibi islemler plastik cerrahlar tarafindan uygulanmakta.Bu islemler için dogum sonrasi mutlaka ilk 6 ay kadar beklenmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası