Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Topuklu Ayakkabilar Halluks Valgus’a Neden Oluyor

Kadinlarda ufak ayagin makbul oldugu eski uzak dogu kültüründe insanlar kiz çocuklarinin ayaklarina ergenliklerini bitirene kadar ufak kalipli demir ayakkabilar giydirirlermis. Zamanimizin kiz çocuklari eski zaman uzak dogulu kizlara göre daha sansli olmakla birlikte, genç kiz ve yetiskin bayanlarin modaya uyma ugruna giydikleri, hatta ayaklarini zorla içine soktuklari, kule topuklu sivri burunlu ayakkabilar bu sansi bir anda ortadan kaldirabiliyor.

Bu yanlis ayakkabi kullanimlari da özellikle kadinlar arasinda sikça görülen Halluks Valgus’a davetiye çikariyor.

Bu konuyla ilgili olarak, I.Ü. Cerrahpasa Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dali Ögretim Görevlisi Prof. Dr. Tahir Ögüt bazi açiklamalarda bulundu:

Halluks Valgus Nedir?

Halluks Valgus, ayak basparmagimizdaki sekil bozuklugunu tarifleyen Latince bir tip terimidir. “Hallux”, ayak basparmagi demektir. “Valgus” ise deformitenin vücudumuzdan uzaklasan yönde oldugunu anlatmaya yarayan anatomik bir terimdir. Normalde ayak aksina paralel, düz durmasi gereken ayak basparmagimiz, Halluks Valgus’ta ikinci parmaga, diger bir deyisle ayak dis tarafina dogru yön degistirir ve döner. Bu durumda, ayak basparmagimizin biraz yukarisinda bir sislik olusur. Bu sislik siklikla “bunyon” olarak da adlandirilir. “Bunion”un kelime anlami aslinda “salgam-turp”tur; eski zamanlarda bu sislige atfedilen benzetme günümüze dek süregelmistir. Gerçekte durum, “ayak basparmaginin biraz yukarisinda görülen basit bir sislik” veya “çikinti”dan çok daha karmasiktir. Birinci tarak kemigi içe, onun üzerindeki parmak kemigi ise disa dogru döndüklerinden bu iki kemik bir üçgen olustururlar ve sislik gibi gözüken aslinda bu üçgenin tepe noktasidir. Bundan dolayidir ki bu sisligin alinmasiyla halluks valgus düzelmez, üçgeni düzeltmek gerekir.

Kimlerde olusur?

Ayakkabi giymeyen toplumlarda bu deformiteye çok daha az rastlanmaktadir. Moda ayakkabi giyenlerde ise siklikla rastlanmaktadir. Ucu sivri, yüksek topuklu ayakkabilar, kovboy çizmeleri baslica sorumlu tutulanlardir. Bayanlarda daha sik görülmesi, topuklu ayakkabilari siklikla tercih etmelerine baglandigi gibi, baglarindaki yapisal gevseklige de baglanmaktadir. Ayrica, birçok hastalikta oldugu gibi, bunda da genetik yatkinlik söz konusudur. Ailesinde Halluks Valgus olanlarda bu durumun görülme olasiligi, olmayanlara göre çok daha yüksektir.

Nedenleri nelerdir?

Ayaklarimizda görülen birçok problemin kaynagi asiri veya uygunsuz basinç ve sürtünmedir. Ayagimizin ön tarafi, etrafi ince yumusak doku ile çevrilmis sert ince kemiklerden olusur. Vücudumuzun tüm yükünü hayatimiz boyunca her gün çeken bu zavalli uzuvlarimizi bizler, yetmiyormus gibi bir de sert ayakkabilar içine sokarak cilt ve yumusak dokulari, sert kemik ile sert ayakkabi arasinda sikistirmis oluruz. Topuklu ayakkabi giydigimizde vücut agirligimizin %70-90’i, basparmak ile onun hemen yukarisindaki ince uzun tarak kemigimiz (1. metatars) arasindaki ekleme (MP eklem) biner. Bunyon denilen sislik de tam burada olusur. Kemikler üzerindeki en ufacik bir çikinti veya sislik durumu daha da kötülestirerek kisir döngü yaratir. Vücudumuz bu duruma ciltte nasirlar ve cilt alti dokusunda kalinlasmalar meydana getirerek tepki verir. “Bursit” dedigimiz agrili enflamasyonlar (mikrobik olmayan iltihapli durum, yangi) olur, sislikle beraber kizariklik meydana gelir. Agriyi gidermenin yolu basinci gidermektir. Bu da ya disaridan ayakkabimizi modifiye ederek veya içerden cerrahi olarak çikinti ve deformiteyi düzelterek yapilir.

Belirtileri nelerdir?

Halluks Valgus’un belirtileri genellikle bunyon odaklidir. MP eklem üzeri agrili ve deformitenin derecesine göre sistir. Araliklarla kizariklik da olusabilir. Deformitenin derecesi arttikça estetik problem haline gelmeye baslar. Zamaninda önlem alinmaz veya tedavi edilmez ise basparmak ikinci parmagin altina kayabilir ve basparmagin üzerine çikan ikinci parmagin sirtinda sürekli ayakkabi basisina bagli ciddi nasirlar olusabilir. Biyomekanigi tamamen degisen ayak tabaninda da nasirlar görülebilir.

Nasil tedavi edilir?

Baslangiç döneminde uygulanan ayakkabi modifikasyonu en etkin koruma yöntemidir. Genis tarakli, yumusak derili, 2-3 cm’yi asmayan topuklu ayakkabilarla deformitenin ilerlemesi çok büyük ölçüde engellenebilir. Bunyon yastikçiklari, gece atelleri, tabanliklar, parmak arasi makaralari gibi ortezler deformiteyi asla düzeltemezler.

Tüm konservatif yöntemler denenmesine karsin agri geçmiyorsa tedavi seçenegi cerrahi olmalidir. Agri olmaksizin sirf estetik kaygilarla yapilan ameliyatlarin sonrasinda hasta belki daha estetik fakat bu kez agrili bir ayaga sahip olabilir. Bu yüzden, ameliyat karari verilmesinde en önemli etmen “agri” olmalidir.

Halluks Valgus ameliyati dendiginde tek bir ameliyat tipini düsünmek çok yanlis olur. Hallux Valgus tek bir deformite tipi veya tek bir hastalik olmadigindan, her Halluks Valgus’a da ayni ameliyat yapilamaz. Literatürde bugüne dek Hallux Valgus için tarif edilmis 150’nin üzerinde ameliyat teknigi vardir. Hangisinin yapilacagina karar vermek ortopedik cerrahin isidir. Ortopedist, ayak muayenesini takiben hastanin AYAKTA BASARKEN ÇEKILEN radyografisini inceleyip gerekli ölçümleri grafi üzerinde yaptiktan sonra yapacagi ameliyata karar verir. Ayakta dururken çekilmemis ayak grafilerinin degerlendirmede hiçbir faydasi yoktur.

Halluks Valgus cerrahisinin baslica temel prensipleri sunlardir:

• Bunyonun alinmasi

• Basparmak ve birinci sira kemiklerin düzgün hizalanmasinin saglanmasi

• Eklemlerin uyumlu, kemikleri etkileyen güçlerin dengeli hale getirilmesi

Deformitenin tekrarlamamasi için bu prensiplere dikkat etmek gerekir. Sadece yumusak doku ameliyatlari ile deformiteyi kalici olarak düzeltmek çogu kez mümkün degildir. Kemik ameliyati genellikle gerekir. Kemik ameliyatlarinin da hepsi bir degildir ve bir kisim kemik ameliyatindan sonra hastanin basmasi çok daha erken dönemde mümkün olabilir. Kemik ameliyatlarindan sonra kemik ve yumusak dokularin iyilesmesi ortalama 6 hafta sürer.

Her ameliyatin oldugu gibi Halluks Valgus ameliyatinin da riskleri vardir. Ameliyat yerinde enfeksiyon, kesilen kemigin kaynamamasi, deformitenin nüksetmesi baslica komplikasyonlaridir. Cerrahin bilgi ve tecrübesi, prensiplere uygun olarak deformiteye uygun ameliyatin yapilmasi, hastanin uyumu komplikasyonlarin önlenmesinde en önemli faktörlerdir. Fazla miktarda kronik sigara içiciler komplikasyonlara daha yatkin olurlar.

Prof. Dr. Tahir Ögüt
Istanbul Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dali
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası