Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖKSÜRÜK IHMALE GELMEZ

Solunum yolu hastaliklarindan reflüye bir çok hastaligin belirtisi:

Üst solunum yolu hastaliklarinda sikça rastlanan bir belirti olan öksürük, çogu zaman ‘nasil olsa geçer’ düsüncesiyle önemsenmiyor. Oysa, özellikle 8 hafta boyunca dinmeyen öksürügün mutlaka dikkate alinmasi gerekiyor. Çünkü tüberküloz gibi bulasici veya astim ya da KOAH gibi bazi kronik hastaliklarin habercisi olabiliyor!

Öksürük, aslinda bogaz ve solunum yollarini temizlemeye yarayan faydali bir refleks. Ancak genellikle sonbahar ve kis aylarinda sikça görülen öksürük kimi zaman insani canindan bezdiren bir semptom halini alabildigi gibi, birçok hastaligin da önemli bir belirtisi olabiliyor. Özellikle 8 haftayi geçen öksürügün asla ihmal edilmemesi gerektigi uyarisinda bulunan Acibadem Bakirköy Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Süha Alzafer, “Bu süre boyunca dinmeyen öksürük tüberküloz gibi bulasici veya astim ile KOAH gibi bazi kronik hastaliklar veya baska ciddi sorunlara isaret edebiliyor” diyor.

ZATÜRREDEN KALP YETERSIZLIGINE…

Öksürük genellikle üst ve alt solunum yollarindaki irritasyon sonucu görülüyor. Ayrica zatürree, akut ve kronik bronsit, amfizem, astim bronsektazi ile tüberküloz gibi akcigerlerin hemen hemen tüm hastaliklarinda ortaya çikabiliyor. Akciger tümörleri ve akcigerlere bagli bazi sorunlar da öksürüge neden olabiliyor. Ayrica sinüzit, çesitli alerjik hastaliklar ve kalp yetersizligi gibi akcigere bagli olmayan hastaliklar ve bazi tansiyon ilaçlari da öksürük yapabiliyor. Bazen geniz akintisi veya kulak kiri bile öksürüge yol açabiliyor. Busonun, yani kulak kirinin temizlenmesiyle öksürük ortadan kalkabiliyor. Sigara içen kisiler de öksürüklerini genellikle ‘sigara öksürügü’ olarak tanimliyor ve pek önemsemiyorlar. Ancak bu kisilerde uzayan öksürüklerde tümör olasiligini da göz önüne alarak radyolojik tetkik yapilmasi gerekiyor.

REFLÜ DE ÖKSÜRÜK NEDENI

Günümüzde basinda da sikça sözü edilen gastroösofageal reflü hastaligi da öksürük yapan nedenlerden biri. Ancak altta yatan baska bir hastalik varken öksürügün sadece gastroösofageal reflüye baglanmasinin hastaya zaman kaybettirebildigine dikkat çeken Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Süha Alzafer, “ Bu nedenle ‘öksürük reflüye baglidir’ demeden önce diger nedenlerin mutlaka ekarte edilmesi gerekiyor.” diyor.

BOL SU IÇMEK ÖKSÜRÜGÜ YUMUSATIYOR

Halk arasinda uzayan öksürüklerde kullanilan bal ve zencefil karisimi bazen öksürügü yumusatabiliyor ve balgamin daha kolay çikmasina yarayabiliyor. Ancak bu tür karisimlara mucizevi anlamlar yüklemek de dogru degil. En iyi balgam söktürücünün bol su içmek oldugu unutulmamali. Dolayisiyla öksürük sorunu yasandiginda gün boyunca en az 2 litre su içilmesinin asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

TEDAVIDE ALTTA YATAN NEDENE YÖNELIK UYGULANIYOR

Öksürügün tedavisi altta yatan nedene yönelik uygulaniyor ve sorun genellikle birkaç gün içinde geçiyor. Sigara ve hava kirliligi gibi bogazi tahris eden faktörler ortadan kaldirildiginda öksürük çogunlukla kesiliyor. Eger öksürük bakteriyel enfeksiyon nedeniyle olusmussa genellikle 1 haftalik antibiyotik tedavisi yeterli oluyor. Ancak altta yatan hastalik tedavi edilmezse öksürük de çogunlukla dinmiyor. Örnegin akciger tüberküloz olan bir kiside tüberküloz hastaligina yönelik tedavi uygulamazsa öksürük de uzayip sürüyor. Bu nedenle tedavide öksürügü kesmek kadar nedeninin de bulunup tedavi edilmesi son derece önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası