Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguk alginligina karsi dört koldan savunma Ekinezya, Ihlamur, Adaçayi ve Zencefil

Mevsimin sonbahardan kisa dogru ilerledigi su günlerde hastaliklar her an kapinizi çalabilir. Kis aylarinda kisilerin hasta olmamak için kendi savunma silahlarini, yani bagisiklik sistemini güçlendirmesi, desteklemesi gerekiyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacilik Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Erdem Yesilada, kis aylarinin yaklastigi bu günlerde bagisiklik sistemini desteklemek için dogru bitkisel ürünlere yönelmemiz gerektigini belirtiyor. Bagisiklik sistemimizin esasinda bir “tasarruf hesabi” ya da “kumbara” gibi degerlendirilmesi gerektigini, farkli kaynaklardan saglanacak farkli özellikteki dogal ürünlerin akilci bir sekilde kullanilmasi ile bagisiklik sistemimize yapacagimiz katkilarin, hastaliklara karsi direncimizi güçlendirmemize yardimci olacagini vurguluyor.

Üst solunum yolu hastaliklari denince akla ilk gelen bitkilerden biri “ekinezya”dir. Çiçeklerinin çok güzel bir görünüme sahip olmasinin yani sira son yillarda bazi türlerinin bagisiklik sistemi üzerinde ve özellikle soguk alginligi sikayetleri üzerindeki yararli etkileri dikkat çekmektedir. Yapilan bilimsel nitelikteki deneysel (deney hayvanlari ve hücre kültürleri üzerinde) ve klinik (insanlarda) çalismalar bu bitkinin soguk alginligi etkenlerine karsi vücudun bagisiklik sistemini destekledigini ortaya koymaktadir. Ekinezyanin soguk alginliginda yararlari ve önemi konusunda yürütülmüs 166 bilimsel yayin (Eylül 2011 itibariyla) bulunmaktadir. Yayimlanan çalismalarda ekinezya ürünlerinin soguk alginligina yol açan (influenza virüsü ve solunum sinsityal virüs) ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulundugu gözlenmis. Bu çalismalarda, ekinezyanin hem bu virüsleri öldürüyor hem de virüslerin yol açtigi iltihap etkenlerinin (sitokinler) miktarini kontrol ederek bogaz ve akcigerlerdeki iltihabin yol açacagi hasari engelliyor.

Ekinezya ürünlerinin soguk alginligi ve nezle üzerinde klinik etkinligini ortaya koyan çalismalara bakildiginda sonuçlarin tartismaya açik oldugu görülmektedir. Bazilarinda belirgin etki gözlenirken, bazilarinda ise etkinin kayda deger olmadigi dolayisiyla bardagin bos tarafina bakanlarda ekinezyanin etkisiz oldugu, dolu tarafina bakanlarda ise etkili oldugu savunuluyor.

Prof. Dr. Erdem Yesilada, konuyu bilimsel olarak, tarafsiz bir sekilde degerlendirmeye çalistiklarinda “Bir etki varsa vardir, yoksa yoktur.” Eger bu sekilde istikrarsiz sonuçlar görülüyorsa, o zaman deney yöntemi ve uygulama sorunlari söz konusu oldugunu, aslinda bitkisel ilaçlarla yürütülen çalismalarda bunun sik görülen bir durum oldugunu söylüyor. Bunun en önemli etkenleri, deneylerde kullanilan ilacin kalitesi, ilacin uygulandigi süre ve miktaridir. Dolayisiyla yeterli kalitede güvenilir bir markali ürün seçilmesinin, önerilen süre ve miktarlarda kullanilmasinin önemli oldugunu belirtiyor.

Öncelikle güvenilir kalitede ekinezya ürünü seçilmeli ve önerilen miktarlarda uygulanmali. Yeterli seviyede etki saglanabilmesi için en az bir ay kullanilmasi gerekir. Ancak 45 günden uzun süre ile sürekli kullanilmasi önerilmemektedir.

Soguk alginligi denince ilk olarak aklimiza gelen bitkilerden bir digeri de “ihlamur” çiçekleridir. Prof. Dr. Erdem Yesilada, birkaç yil önce yayimladigi bir arastirmanin sonuçlarina göre ihlamur çiçeklerinin de ekinezya gibi “iltihap giderici” ve “agri giderici” etkileri bulundugunun deneysel olarak ortaya konuldugunu, yürüttükleri çalismanin sonucunda ihlamur içerisindeki bilesenlerden bazilarinin (flavonoit) iltihap giderici ve agri kesici etki gösterirken, bazi bilesenlerin (müsilaj) de bogazi yumusatmasi neticesi bogazda tahrisi önledigini ve bu suretle soguk alginligi sikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardimci oldugunun görüldügünü belirtiyor. Ayrica üzerine taze kaynatilmis sicak su ilave edilerek çay seklinde demlendiginde bazi uçucu bilesenlerinin (linalool) ve flavonoitlerinin yatistirici etkisi deneysel olarak gösterildiginden bilhassa inatçi öksürüklerde kisilerin rahatlamasini saglamasi bakimindan da yararli olabilecegini söylüyor.

Agiz ve bogaz iltihaplarinda etkili oldugu bilinen bir baska bitki ise “adaçayi”dir. Özellikle bitkinin içerdigi uçucu bilesenlerin agiz ve bogaz iltihaplarinda (farenjit, jinjivit gibi) yararli oldugu bilinmektedir. Dolayisiyla çay seklinde hazirlanan (kesinlikle kaynatilmadan) adaçayi ile hazirlanan gargaranin bu amaçla kullanilmasi önerilmektedir. Yeni yayimlanan bir klinik çalismada, adaçayi ile ekinezyanin birlikte uygulandiginda dezenfektan gargaradan daha etkili oldugu gösterilmis. Isviçre’de son 3 gün içerisinde bogaz agrisi sikayeti ile hastaneye basvuran 155 gönüllü üzerinde yürütülen bu çalismada, bilesiminde ekinezya ve adaçayi içeren gargaranin, 5 gün süre ile günde 10 defa kullanilmasi ile üçüncü günden baslayarak etkili oldugu gözlenmis. Deneyde paralel olarak bir baska grup hastada yürütülen çalismada 2 saat ara ile agiza sikilan bir dezenfektan çözeltisinden (klorhekzidin/ lidokain) daha yüksek etki bulunmustur.

Soguk alginliginin önlenmesi ve tedavisinde yararli olacak bu üç bitkinin yani sira zencefil rizomlarinin yararlari, beklenen etkinin desteklenmesi bakimindan önemlidir. Bilimsel çalismalar zencefil içerisindeki bazi bilesenlerin (gingerol, sogaol) kuvvetli yangi giderici etkisi bulundugunu ortaya koymaktadir.

Sonuç olarak, özellikle soguk alginligi riskinin arttigi sonbahar ve kis dönemlerinde doganin bizlere sundugu bu etkili ve güvenilir silahlardan yararlanmak en akilci yaklasim olacaktir. Hiç süphesiz, öncelikli hedef “hastaliga yakalanmamak”, bu konuda bagisikligi destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararli olabilmektedir. Hastaliga yakalanma durumunda ise bu tip ürünlerden uygulanan temel tedavinin yani sira sikayetlerin hafifletilmesinde yararlanilmasi düsünülmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası