Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


A'dan Z'ye Meme Kanseri

Meme kanserinin görülme oraninin arttigina vurgu yapan uzmanlar, gelismis bati ülkelerinde 50 yil önce her 20 kadindan birinde saptanan meme kanserinin, günümüzde her 8 kadindan birine düsmüs durumda oldugunu belirtiyor. Saglik Bakanligi ve üniversitelerin verileri birlikte degerlendirildiginde, Türkiye’de her 12 kadindan birinin hayatinin bir döneminde meme kanseri oldugu ortaya çikiyor.

Acibadem Bursa Hastanesi Onkoloji Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Bülent Orhan, hastaligin gerçek nedeninin henüz net olarak bilinmedigini kaydederek meme kanseri tespit edilen kadinlarin üçte ikisinin, bilinen risk faktörlerinin hiçbirini tasimadiklari halde bu hastaliga yakalandigina dikkat çekiyor. Doç. Dr. Orhan, meme kanseri le ilgili merak edilenleri yanitladi:

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri, meme dokusunu olusturan hücre gruplarindan birinin degisime ugramasi ve kontrolsüz olarak çogalmasi nedeniyle olusan tümör sonucu ortaya çikan bir hastalik. Kanserli doku, önce yakin çevresine sonra, memeye yakin lenf bezlerine yayiliyor. Zamaninda tani konulup tedavi edilmeyen hastalarda kanser diger organlara yayilarak tedavisi olanaksiz evreye geçiyor.

Meme kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Kadin olmak, 50-70 yas arasinda ve menopoz sonrasi dönemde olmak, ailesinde ( anne veya baba tarafinda) meme kanserine yakalanmis akrabalari olmak ( Akrabalik derecesi ne kadar yakin ve meme kanserli akraba sayisi ne kadar fazlaysa risk o kadar yükselir), daha önce meme kanserine yakalanmis olmak, adet baslama yasinin erken ve menopoz yasinin geç olmasi, hiç dogum yapmamis olmak, ilk dogumunu 30 yasindan sonra yapmak, dogum yapmis fakat bebegini emzirmemis olmak, uzun süreli hormon tedavisi olmak, uzun süreli hormon tedavisi almak, modern sehir yasami ortaminda yasamak, sismanlik; özellikle menopoz sonrasi fazla kilo almak ve doymus yaglardan zengin gidalari fazla miktarda tüketmek ve fiziksel aktivite azligi risk faktörlerindendir. Bu etkenler; meme kanseri gelismesi ihtimalini artirmakla birlikte, meme kanserine yakalanan kadinlarin yarisindan çogu bilinen risk faktörleri tasimayan kadinlardir.

Hastaligin tani yöntemleri nelerdir?

Kendi kendine muayene, doktor muayenesi ve görüntüleme yöntemleri ile hastalik teshis edilebilinir.

Kendi kendini muayene etme; Meme kanserlerinin yüzde 70’ini hastalar kendi memelerini incelerken veya muayene ederken buluyorlar. Bu yüzden 20 yasindan sonra kadinlar; ayda bir kez, adet bitimi sonrasi dönemde tercihen ayna karsisinda kendi memelerini gözlemlemeli ve elleriyle memelerini ve koltuk altlarini yoklamalilar. Herhangi bir degisiklik fark ettiklerinde ise, en kisa sürede doktora basvurmalilar.

Doktor muayenesi; Memeleriyle ilgili hiçbir sikayeti olmasa da her kadinin 20-40 yas arasi 3 yilda bir, 40 yasindan sonra ise yilda bir kez klinik meme muayenesi için meme konusunda deneyimli bir genel cerraha muayene olmasi gerekiyor.

Görüntüleme yöntemleri; Meme görüntülemesi, meme kanserini mümkün olan en erken evrede saptamayi amaçliyor. Teknolojik gelismelere ve özellikle tarama mamografisinin yaygin olarak kullanimina paralel olarak, elle hissedilmedigi halde görüntüleme yöntemleri ile saptanabilen meme kanseri olgularinda belirgin artis görülüyor.

Sik kullanilan görüntüleme yöntemleri nelerdir, açiklar misiniz?

Mamografi; Mamografi meme hastaliklarinin degerlendirilmesinde X isinlari kullanilarak gerçeklestirilen bir görüntüleme yöntemi. Klinik muayene ile tespit edilemeyen meme içindeki küçük kitleler ve degisiklikler mamografi ile ortaya çikabiliyor. Mamografi meme kanseri tanisinda, temel tani yöntemi. Bu yüzden ‘altin standart’ olarak kabul ediliyor. Dünya Saglik Örgütü (WHO) 40 yasindan itibaren her kadinin yilda bir kez tarama mamografisi çektirmesinin gerekli oldugu görüsünde.

Mamografide kullanilan radyasyon dozu çok düsük ve zararli degil. Sikayeti olmayan kadinlarda tarama amaçli, sikayeti olanlarda ise tani amaçli kullaniliyor.

Mamografinin önerilmedigi grup; 35 yas alti kadinlar. Nedeni ise bu yaslarda meme dokusunun yogun olmasi, mamografininduyarliliginin azalmasi ve bu dönemde meme dokusunun radyasyona duyarliliginin fazla olmasi olarak siralaniyor.

Ultrasonografi; Ultrasonografi mamografiye yardimci bir tetkik. Ultrasonik ses dalgalari kullanilarak görüntüleme saglaniyor. En önemli kullanim alani; klinik muayenede veya mamografide saptanan kitlelerin içyapilari hakkinda bilgi vermesi. Genç hastalarda ultrasonografi, mamografiye göre daha çok bilgi veriyor.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Yapisal bulgularla islevsel bulgulari birlestirme özelligi nedeniyle meme kanseri için en duyarli görüntüleme yöntemlerinden biri olarak degerlendiriliyor. Yerinde ve dogru zamanda kullanildiginda çok degerli bilgiler elde ediliyor. Günümüzde giderek daha yaygin kullaniliyor.

Biyopsi; Meme kanseri süphesi tasiyan kitle yeya lezyonlardan patolojik inceleme için örnek alma yöntemi. Ince igne, tru-cut (otomatik kalin igne) ile veya cerrahi teknikle süpheli kitleden doku örnegi aliniyor. Cerrahi biyopside genellikle kitlenin tamami çikarilarak patolojik incelemeye gönderiliyor.

Elle hissedilemeyen, meme dokusunun derin bölümlerindeki süpheli lezyonlarin biyopsisi; Mamografi, ultrason veya MRI kilavuzlugunda radyolog tarafindan gerçeklestiriliyor. Elle hissedilemeyen süpheli lezyonlarin cerrahi olarak çikarilmalari için ameliyattan önce radyolog tarafindan tel ile isaretlenmeleri gerekiyor. Cerrah bu teli takip ederek ameliyati memeye gereksiz yere hasar vermeden gerçeklestiriyor. Isaretlenmesindeki amaç, minimal doku volümüyle lezyonun tamaminin çikarilmasini saglarken en iyi kozmetik sonucu elde etmek.

Meme kanseri nasil tedavi edilir?

Son yillarda meme kanseri tedavisinde bir çok tedavi olanaklari ortaya çikmistir. Bu olanaklar, önemli ölçüde, hastaligin saptandigi safhaya göre degisiyor. Hastalik ne kadar erken safhada saptanirsa tedavi olanagi ve seçenegi o kadar fazla oluyor.

Meme kanseri tedavisi, günümüzde, uzmanlardan olusan ekiplerce yapiliyor. Böyle bir ekip içinde cerrah, onkolog, radyasyon onkologu, radyolog, patolog, psikolog ve plastik cerrah gibi, tibbin degisik dallarindan bir araya gelmis ve özellikle çalisma alanlari meme kanseri üzerinde yogunlasmis hekimler bulunuyor.

Hastaligin tedavisinde kullanilan dört yöntem vardir. Bunlar; cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi, ve hormon tedavisidir.

Cerrahi tedavi nedir?

Meme kanserinin bugün bilinen en önemli tedavisi; tümörün ve tümörden kopan tümör hücrelerinin yayildigi lenf nodlarinin cerrahi olarak çikarilmasidir. Bugün ameliyatta yapilan islem ile meme kanseri; memenin tamami alinmadan tedavi edilmekte, hastaligin hangi evrede oldugu kesin olarak ortaya konmakta ve bu sayede yapilacak ek tedavilerin sekli ( isin, hormon, kemoterapi) açiga kavusturulmaktadir.

Kemoterapi nedir?

Kanser hücrelerini yokedici ilaçlarla yapilan tedavidir. Bu ilaçlar damardan verildikten sonra tüm vücuda yayiliyor. Genellikle, ayni anda birkaç ilaç birlikte verildiginde daha etkili olduklarindan, degisik kombinasyonlar halinde verilirler. Kemoterapi, belirli bir süre verilir ve sonra ara verilir. Bu aralarda hastanin kendisini toparlamasi saglanir. Daha sonra tekrar bir süre ilaç kullanildiktan sonra ara verilir.

Bazi olgularda cerrahi tedaviden sonra, ilaç tedavisi de eklemek gerekebilir. Hastalarda cerrahi tedavi sonrasi yapilan tetkiklerde, herhangi bir bölgede kanser kalmamis olsa bile, koruyucu önlem olarak bir süre ilaç tedavisi yapilabilir.

Isin tedavisi (Radyoterapi) nedir?

Isin tedavisi, meme bölgesine ve koltuk altina uygulanarak, cerrahi girisimden sonra kalma olasiligi olan kanser hücrelerinin öldürülmesini saglamak amaciyla yapiliyor. Bu tedavinin de, diger tedaviler gibi bazi yan etkileri bulunuyor. Bu tedaviyi gören kadinlarin çogu halsizlikten yakinirlar. Isin tedavisinin yan etkileri yaklasik bir yilda kendiliginden kaybolur. Tedavi edilen bölgedeki deri, günes yanigi rengini alabilir. Bu da yaklasik bir yil içinde azalir.

Hormon tedavisi nedir?

Hormonal tedavi sürecinde amaç; büyüme ve çogalma için gerekli olan hormonlarin kanserli hücrelere ulasmasini engellemektedir. Bu tedavide hormonlarin çalisma biçimlerini degistiren ilaçlar kullanilmaktadir. Bunlar genellikle ostrojen hormonunun etkisini veya üretimini azaltan ilaçlardir. Güvenli ve iyi tolere edilen bu ilaçlarin uzun süreli kullanimi gerekebilir.

Belirtilere dikkat edin!

• Memede elle hissedilen bir sertlik veya kitle,

• Iki meme arasinda son dönemde ortaya çikan asimetri,

• Meme basinda veya meme cildinde içe dogru çekinti,

• Memede kizariklik, yara, egzama, kabuklanma, çatlama,

• Meme cildinde portakal kabuguna benzer görünüm,

• Meme basinda sekil veya yön degisikligi,

• Memede olagan disi sislik veya boyut artisi,

• Adet dönemlerinde memede rastlanabilenden farkli karakterde agri,

• Meme basindan akinti; özellikle pembe, kirmizi renkte,

• Koltuk altinda sertlik, sislik veya kitle.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası